Sport i fitness

Ojciec i córka mistrzami psich zaprzęgów. Jak zaczęła się ich przygoda z tym sportem?

Sport i fitness

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Ojciec i córka mistrzami psich zaprzęgów

Mateusz i Alicja Surówka startują w zawodach psich zaprzęgów i osiągają na tym polu spore sukcesy. Skąd wzięła się ich pasja do tego sportu? Jak wyglądają ich treningi? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Mateusz i Alicja Surówka startują w zawodach psich zaprzęgów

Mateusz i Alicja Surówka to ojciec i córka, którzy startują w zawodach psich zaprzęgów. - Startujemy z Alicją w dwóch różnych konkurencjach. Ja na 14. psach, a Alicja na 6. - mówił w Dzień Dobry TVN Mateusz Surówka. Czy tylko liczba psów w zaprzęgu różni od siebie męskie i damskie konkurencje? - Myślę, że liczba psów nie ma znaczenia. Po prostu mniej kobiet decyduje się na to, aby zapanować nad czternastoma psami. Trzeba mieć dużo siły, żeby je zatrzymać - mówiła Alicja.

Jak Alicja zainteresowała się psimi zaprzęgami? - Mój brat dawniej jeździł. Tata też jeździł. Zapatrzona w to pomyślałam, że też spróbuję. Od zawsze uwielbiałam też psy - dodała Alicja.

Jak wyglądają treningi?

Przygotowania do zawodów rozpoczynają się już we wrześniu. - Psy reagują tylko na komendy. Potrzeba mnóstwo pracy, mnóstwo lat treningu, żeby przygotować zespół do startu w zawodach, zwłaszcza w tych najważniejszych w sezonie. Teraz będą to Mistrzostwa Świata w Szwecji, które odbywają się w pierwszy weekend marca - mówił pan Mateusz.

Mimo że zawodnicy z Polski odnoszą spore sukcesy w tej dyscyplinie sportu, to wyścigi psich zaprzęgów w naszym kraju nie cieszą się dużą popularnością. - Jest małe zainteresowanie ze strony mediów. Jeśli pojawiamy się w Alpach lub w Skandynawii to tam zawodnicy z górnej półki są rozpoznawani. Nie ma znaczenia czy przyjedzie zawodnik z Polski, czy innego kraju Europy - dodał pan Mateusz.

Wiele osób uważa, że wyścigi psich zaprzęgów to wykorzystywanie zwierząt. Czy faktycznie? Czy psy podczas takich zawodów bardzo się męczą? Dowiecie się tego z dalszej części naszej rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości