Styl życia

Oczyszczają glebę przy pomocy bakterii i roślin. "Jeśli dalej chcemy żyć na Ziemi, musimy o niej myśleć"

Styl życia

Na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach pracuje małżeństwo naukowców - Magda i Tomek, którzy wspólnie zajmują się projektem oczyszczania gleby przy pomocy bakterii i roślin. W Polsce nie ma właściwie miejsca, gdzie byłaby ona zupełnie wolna od zanieczyszczeń. Skażona gleba to dziś ogromny problem, jednak badania małżeństwa dają ogromną nadzieję dla naszego środowiska.

Małżeństwo na ratunek glebom

Początki ich współpracy bywały trudne, ale 10 lat stażu małżeństwa pozwoliło Magdzie i Tomkowi dotrzeć się także w pracy. Dzisiaj wspólnie pracują nad poprawieniem jakości gleb.

- Mąż zajmował się zanieczyszczeniami gleby metalami ciężkimi. Rola bakterii polega na tym, że wspomagają roślinkę właśnie w tym pobieraniu zanieczyszczeń - powiedziała dr Magdalena Pacwa-Płociniczak.

- Niestety, zanieczyszczonych gleb przybywa na całym świecie w zatrważającym tempie. W związku z tym, jeśli dalej chcemy żyć na Ziemi, musimy o niej myśleć , a także o tym, jak ją oczyścić - dodała.

Jak rośliny oczyszczają glebę?

Do gleby wprowadzane są specjalne bakterie, które wnikają w struktury roślin, aby te mogły pochłaniać więcej zanieczyszczeń z gleby, na której rosną.

- Rośliny mają naturalną zdolność do oczyszczania skażonego środowiska. Jesteśmy w stanie wyselekcjonować odpowiednie mikroorganizmy. Po namnożeniu możemy wprowadzać je z powrotem do gleby, żeby rośliny rosły lepiej - tłumaczył dr Tomasz Płociniczak.

- Kluczowe jest też to, że roślina, która uzyskuje większe rozmiary jest w stanie bardziej oczyszczać środowisko - dodał.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Reporter: Ewa Owczarek

Pozostałe wiadomości