Styl życia

Poszukiwani są nowi astronauci. Jak wygląda życie na stacji kosmicznej?

Styl życia

Europejska Agencja Kosmiczna rozpoczęła nabór na astronautów, którzy zostaną wysłani na międzynarodową stację kosmiczną. O tym, jak wygląda życie podczas takiej misji i czego można się spodziewać na miejscu, porozmawialiśmy z dr Aleksandrą Bukałą, Dyrektor Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej Polskiej Agencji Kosmicznej.

Obecnie europejscy astronauci wysyłani są na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Natomiast trwają już pracę nad budową nowej stacji kosmicznej. Być może będzie ona punktem pośrednim podczas ewentualnych misji na Marsa.

Jak wygląda życie na stacji kosmicznej?

- Muszę powiedzieć, że żyje się mało komfortowo, ponieważ to jest bardzo mała przestrzeń. Obecna stacja kosmiczna ma już ponad 20 lat, więc technologie są przestarzałe i zapachy też już są, jakie są – wyjaśniła dr Aleksandra Bukała. - Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że w kosmosie mamy do czynienia z brakiem zasobów. Brakuje nam temperatury, tlenu, wody, więc wszystko trzeba oszczędzać. Ma to więc wpływ na komfort życia - dodała.

Zaznaczyła przy tym, że ze względu na brak grawitacji nie można wziąć tam normalnego prysznica, więc kosmonauci używają chusteczek nawilżających, żeby się odświeżyć. Zazwyczaj temperatura na stacji jest w okolicach dwudziestu kilku stopni, więc astronauci chodzą w zwykłych T-shirtach.

- Tam są ograniczenia ilości ubrań, które można zabrać na stacje. Dlatego że wyniesienie jednego kilograma w kosmos kosztuje między 20 a 50 tysięcy dolarów. Aktywność na stacji nie jest też tak intensywna jak u nas na ziemi. Słyszałam, że te ubrania zmienia się, co dwa, trzy dni – wyjaśniła ekspertka.

Ile trwa misja kosmiczna?

- Mniej więcej od trzech miesięcy do pół roku. Natomiast są rekordziści, którzy spędzili na stacji ponad rok. Właśnie pod kątem tej misji na Marsa, która będzie trwała bardzo długo. Na Marsa średnio leci się około 9 miesięcy. To jest pewne wzywanie dla człowieka, bo nie dość, że trzeba zapewnić warunki, żeby on kilka miesięcy przeżył w tej przestrzeni kosmicznej, to jeszcze musi w bardzo dobrej kondycji wylądować na miejscu. Natomiast prace już trwają - zapewniła dr Aleksandra Bukała.

Kto może zostać astronautą – jakie są wymagania?

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) chce wyszkolić nowych astronautów. Nabór rozpocznie się 31 marca 2021 r. i potrwa do 28 maja 2021 r. Polacy, którzy chcą zostać astronautami, muszą zdawać sobie sprawę z tego, że jest to praca, która wiążę się z pewnym ryzykiem. Więcej na ten temat w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Dieta sirtfood, czyli dania, dzięki którym schudła Adele. Poznaj przepisy Jana Kuronia

Czy możliwa jest przyjaźń mimo sporej różnicy wieku? "Czas jest rzeczą względną"

Jak przygotować organizm do szczepienia przeciw COVID-19? "Zalecamy wstrzymanie się od spożycia alkoholu kilka dni przed"

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości