Styl życia

Kroisz na plastikowej desce? Lepiej tego nie rób. Ekspertki o szkodliwych przedmiotach codziennego użytku

Styl życia

Naukowczynie Aleksandra Olsson i Aleksandra Rutkowska od lat badają, jak wpływają na nas związki chemiczne zawarte w przedmiotach codziennego użytku oraz poszukują rozwiązań na ograniczenie szkodliwych substancji w naszym otoczeniu. W Dzień Dobry TVN zdradziły kilka sposobów.

Szkodliwe substancje w przedmiotach codziennego użytku

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że przedmioty, które używamy, niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. Dietetyk kliniczny Aleksandra Olsson i biotechnolog Aleksandra Rutkowska postanowiły im się przyjrzeć.

- Kasjerki pracujące w sklepach, które mają częsty kontakt z paragonami zawierającymi bisfenole mogą mieć wyższe ryzyko zachorowania na raka piersi . One przechodzą przez skórę, można je wdychać, spożywać razem z żywnością albo z wodą, w zależności od tego, które substancje, gdzie się znajdują - rozpoczęła dr n. med. Aleksandra Rutkowska.

Dzień Dobry TVN

Sęk w tym, że te substancje są wszędzie. Dookoła siebie mamy wiele produktów, które je zawierają. Co prawda w niewielkiej ilości, ale "ziarnko do ziarnka, a uzbiera się miarka, która może zwiększać ryzyko naszych chorób". Ponadto znaczenie ma również to, gdzie mieszkamy. - Osoby z dużych miast mają gorzej. Jest mnóstwo tych produktów, które zawierają te substancje. To przede wszystkim wszelkiego rodzaju zabudowania, podłogi wykonane z tworzyw sztucznych, dywany syntetyczne, meble tapicerowane. Całe mnóstwo różnych aspektów - tłumaczyła biotechnolog.

Dzień Dobry TVN

Jak pozbyć się szkodliwych substancji z naszego otoczenia?

Powinniśmy bacznie przyjrzeć się temu, w jaki sposób wykańczamy mieszkania. Biotechnolog radzi, by zwrócić uwagę na:

  • Podłogi, czy wykonane są z naturalnych materiałów, czy to panele, które zawierają dodatki syntetyczne;
  • Czy sofy impregnowane są substancjami, które przenikają do naszego organizmu;
  • Dywany, plastikowe dekoracje lub przedmioty codziennego użytku takie, jak chociażby plastikowa deska do krojenia, której nie należy używać.

Ekspertki zamiast gotowych środków do sprzątania, polecają metody, które stosowały nasze babcie, czyli np. soda oczyszczona, ocet, cytryna. – To są najtańsze rozwiązania, najbardziej ekologiczne i najzdrowsze. Jeśli chcemy korzystać z tych ze sklepu, to wybierajmy z symbolem EU Ecolabel - poradziła biotechnolog Aleksandra Rutkowska.

Dzień Dobry TVN

Ile plastiku zjada człowiek w ciągu roku?

- Całkiem sporo niestety. Oszacowano, że jest to wielkość karty kredytowej w ciągu roku, jeśli chodzi o te drobinki plastiku. My przede wszystkim zajmowałyśmy się związkami, które są jeszcze mniejsze, a niestety oddziaływają na nasz organizm. Natomiast możemy tego uniknąć. (…) To wskazówki, które zawarłyśmy w naszej książce, które każdy może realizować w swoim własnym tempie. Nie trzeba od razu ze wszystkiego rezygnować. To nie ma być rewolucja - zaznaczyła dr n. o zdr. Aleksandra Olsson.

Jak cząsteczki mikroplastiku przenikają do żywności? Którą deskę do krojenia powinniśmy wybrać? Tego dowiesz się z materiału wideo oraz z książki pt. "Żyj bez toksyn. Jak pozbyć się szkodliwych substancji ze swojej codzienności". Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Anna Dudek 24 lata po skończeniu liceum, podeszła do egzaminu maturalnego. "Musiałam spróbować"

Oderwij dziecko od smartfona. Z pomocą przychodzą gry planszowe z całego świata

Topola – pospolite drzewo czy ozdoba ogrodu?

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości