Styl życia

Jak pies z kotem, czyli kłótnie rodzeństw

Styl życia

O co najczęściej kłóci się rodzeństwo? Jak traktują się brat i siostra pod jednym dachem? I czy dzisiaj pamiętają i mają sobie za złe przykrości z dzieciństwa? Dziś w studiu Dzień Dobry TVN rozmawiali o tym Grażyna Stachowska-Maruszak – PR-owiec, Aleksandra Stachowska – doktorantka, Victor Borsuk – podróżnik oraz Alex Borsuk – trener personalny.

Wszyscy, którzy mają rodzeństwo, z pewnością pamiętają czasy dzieciństwa i małe lub większe sprzeczki. Jak relacje rodzinne wspominają dzisiejsi goście? O co najczęściej kłócili się ze swoimi siostrami i braćmi?

Powody najczęstszych kłótni

Rodzinne kłótnie sprowadzają się zazwyczaj do drobiazgów. Rodzeństwo lubi ze sobą konkurować, co wprowadza ducha rywalizacji. Najczęstsze sprzeczki dotyczą domowych obowiązków, tego, kto zajmie miejsce koło rodzica, czy kto pierwszy wykona daną czynność.

Kłóciłyśmy się zazwyczaj o drobiazgi. Standardowo kłótnia była w samochodzie o to, która z nas zajmie więcej miejsca na tylnych siedzeniach, by wygodnie się spało. Chyba częściej ja się rozkładałam, bo miałam chorobę lokomocyjną i by podróż była relatywnie spokojna, starałam się jak najszybciej zasnąć; pierwsza się rozkładałam, a siostra musiała się z tym pogodzić. Potrafiłyśmy nawet pobić się w samochodzie i wtedy tata stawał i musiał nas uspakajać.

- wspomina Ola.

Problem zaczyna się wtedy, gdy różnica wieku między rodzeństwem jest duża. Młodsze dzieci często chcąc dorównać starszemu rodzeństwu, pragną wychodzić na wspólne spotkania i naśladować ich. Takie zachowanie może być uciążliwe dla starszego dziecka, które zacznie się buntować.

Kłóciłyśmy się o to, która z nas usiądzie obok którego rodzica. Potem jak byłyśmy starsze, to denerwowałam się, że Ola wszędzie chciała ze mną chodzić, co było dość kłopotliwe, gdy chciałam się urwać na jakąś wakacyjną imprezę.

– przyznała Grażyna.

Jak rodzice powinni ułożyć relacje między dziećmi?

Rodzeństwo często bywa zupełnie inne, z tego względu rodzice powinni pielęgnować różnorodne zachowania i dać dziecku możliwość bycia sobą. Ważne są także rozmowy rodziców z dziećmi i łagodzenie sporów. Rodzeństwo musi mieć poczucie równości i sprawiedliwego traktowania.

Zobacz też:

Autor: Bernadetta Jeleń

Pozostałe wiadomości