Czy dziecko powinno mieć rodzeństwo? Bycie jedynakiem ma swoje zalety!

Pary posiadające już jedno dziecko, często biją się z myślami, czy jedynak powinien mieć rodzeństwo. O tym, co jest lepsze dla dziecka, w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziały Monika Chrapińska-Krupa, psycholog dziecięcy, mama jedynaka oraz Aleksandra Radomska, blogerka i mama jedynaczki.

W Polsce przyjęło się, że typowy model rodziny to 2 plus 2 . Jak się okazało, ok. 1,7 miliona dzieci poniżej 15 roku życia nie ma rodzeństwa. Bycie jedynakiem pomimo wielu krążących w świecie stereotypów ma też swoje zalety. Co jest lepszym rozwiązaniem dla naszych pociech?

Stereotypy o jedynkach

Ponad 100 lat temu jeden z psychologów określił jedynaków jako samolubnych. Opinia ta niesłusznie przyjęła się wśród społeczeństwa. Dzisiejsze badania dowodzą zupełnie inny światopogląd. Nie każdy jedynak musi być roszczeniowy, jak i nie każda osoba posiadająca rodzeństwo musi być wielkoduszna. Co jest zatem lepsze dla dziecka?

Życie jedynaka

W roli jedynaka ważną rolę odgrywają rodzice. To jaki charakter będzie miało dziecko, w głównej mierze zależy od wychowania. Kolejnym istotnym elementem w życiu samotnego dziecka są znajomi.

Zachęcam rodziców do tego, aby jedynaków wypuszczać do przedszkola, do grup, gdzie mogą nabyć kompetencji. Faktycznie jedynacy mają niższy poziom tych kompetencji z początku, ale z czasem nabywają je i niczym nie różnią się od osób, które mają rodzeństwo.

- powiedziała psycholog.

Zobacz też:

Autor: Anna Kobyłka

podziel się:

Pozostałe wiadomości