Dziecko

Czy dziecko powinno mieć rodzeństwo? Bycie jedynakiem ma swoje zalety!

Dziecko

Czy dziecko powinno mieć rodzeństwo? Bycie jedynakiem ma swoje zalety!

Pary posiadające już jedno dziecko, często biją się z myślami, czy jedynak powinien mieć rodzeństwo. O tym, co jest lepsze dla dziecka, w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziały Monika Chrapińska-Krupa, psycholog dziecięcy, mama jedynaka oraz Aleksandra Radomska, blogerka i mama jedynaczki. 

W Polsce przyjęło się, że typowy model rodziny to 2 plus 2 . Jak się okazało, ok. 1,7 miliona dzieci poniżej 15 roku życia nie ma rodzeństwa. Bycie jedynakiem pomimo wielu krążących w świecie stereotypów ma też swoje zalety. Co jest lepszym rozwiązaniem dla naszych pociech?

Stereotypy o jedynkach

Ponad 100 lat temu jeden z psychologów określił jedynaków jako samolubnych. Opinia ta niesłusznie przyjęła się wśród społeczeństwa. Dzisiejsze badania dowodzą zupełnie inny światopogląd. Nie każdy jedynak musi być roszczeniowy, jak i nie każda osoba posiadająca rodzeństwo musi być wielkoduszna. Co jest zatem lepsze dla dziecka?

Życie jedynaka

W roli jedynaka ważną rolę odgrywają rodzice. To jaki charakter będzie miało dziecko, w głównej mierze zależy od wychowania. Kolejnym istotnym elementem w życiu samotnego dziecka są znajomi.

Czy dziecko powinno mieć rodzeństwo?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki
Zachęcam rodziców do tego, aby jedynaków wypuszczać do przedszkola, do grup, gdzie mogą nabyć kompetencji. Faktycznie jedynacy mają niższy poziom tych kompetencji z początku, ale z czasem nabywają je i niczym nie różnią się od osób, które mają rodzeństwo.

- powiedziała psycholog.


Zobacz też: 

Co sądzisz o tym artykule?
80
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0