Styl życia

400 tys. złotych, a nawet więcej. Ile kosztują studia w Polsce?

Styl życia

Autor:
jdw//az/tvn24,
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
tvn24.pl
Grupa studentów skupiająca wzrok na wykładowcy.

Dyplom potwierdzający ukończenie studiów nierzadko stanowi przepustkę do wymarzonej posady. Jego zdobycie wiąże się z koniecznością poświęcenia kilku lat na naukę, a w przypadku renomowanych uczelni - także i ze sporymi wydatkami. Największe koszty muszą ponieść osoby podejmujące naukę na kierunkach medycznych. To wydatek rzędu nawet 414 tys. złotych. Nieco mniej trzeba zapłacić za edukację techniczną, ekonomiczną i społeczną.

Studia medyczne - ile trzeba zapłacić za naukę?

Najdroższe obecnie studia w kraju to inwestycja zamykająca się w kwocie 414 tys. złotych. Tyle trzeba zapłacić za sześć lat nauki na kierunku lekarskim na niepublicznej Uczelni Łazarskiego. Jak podaje tvn24.pl, pierwszy rok to wydatek rzędu 64 tys. złotych. W kolejnych latach czesne wzrasta, aż dochodzi do 74 tys. złotych.

Kierunki medyczne wymagają największych nakładów finansowych. Na wydziale Medycyny i Stomatologii na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie za pierwszy rok studiów trzeba zapłacić 48 tys. złotych. Z kolei osoby decydujące się podjąć naukę w trybie niestacjonarnym na kierunku lekarsko-dentystycznym na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym muszą przygotować się na wydatek sięgający blisko 60 tys. złotych za rok. Czesne za wszystkie semestry wynosi w przybliżeniu 300 tys. złotych.

Nauka

Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Najdroższe studia z farmacji oferuje Śląski Uniwersytet Medyczny. Za rok nauki na Wydziale Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu trzeba uiścić opłatę w wysokości 31 200 zł. Nieco mniej muszą przeznaczyć na naukę osoby marzące o ukończeniu analityki medycznej na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Za pierwszy rok przyjdzie im zapłacić około 20 tys. złotych. Co ciekawe, w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu absolwenci tej uczelni będą mogli zarobić średnio 4174,14 złotych. 

Jaki jest koszt studiów na kierunkach technicznych?

Czesne za rok nauki na kierunkach technicznych w renomowanych uczelniach waha się w przedziale 5-15 tys. złotych. Dla przykładu, osoby pragnące zaocznie studiować informatykę na prestiżowej Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych za pierwszy rok nauki na studiach I stopnia zapłacą nieco ponad 12 tys. złotych. W przypadku studiów magisterskich opłaty wzrastają do 15 tys. złotych.

Czesne za rok nauki dla zaocznych studentów budownictwa na Politechnice Wrocławskiej wynosi 6 400 złotych. W tym miejscu warto podkreślić, że stawka dotyczy studiów I stopnia. Kontynuacja edukacji na studiach magisterskich to wydatek rzędu 5 400 złotych rocznie.

Ile trzeba zapłacić za studia na kierunkach ekonomicznych i społecznych?

Osoby marzące o ukończeniu takich kierunków jak ekonomia, zarządzanie czy finanse i rachunkowość w trybie niestacjonarnym, najwięcej zapłacą na niepublicznej Akademii Leona Koźmińskiego. Koszt rocznego czesnego wynosi tam blisko 13 tys. złotych dla studentów I i II stopnia. Jak podaje tvn24.pl, za zaoczne studia z tych samych dziedzin na państwowej Szkole Głównej Handlowej w Warszawie trzeba zapłacić 8 400 złotych w skali roku. 

Podjęcie nauki na kierunkach społecznych to także spora inwestycja. Najwięcej zapłacą studenci prawa na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Roczne czesne za studia stacjonarne i zaoczne wynosi tam blisko 11 tys. złotych. Na pierwszym roku studiów dziennikarskich I i II stopnia na tej samej uczelni trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 10 400 zł.

Za zdobywanie wykształcenia na kierunku psychologia najwięcej trzeba zapłacić na Uniwersytecie Warszawskim. Roczne czesne studentów niestacjonarnych wynosi tam 10 500 zł.

Więcej na ten temat na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:jdw//az/tvn24, Magdalena Brzezińska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Cultura RM Exclusive/Frank and Helena/Getty Images

Pozostałe wiadomości