Styl życia

Hydrofobizacja szyb samochodowych na jesień – jak działa "niewidzialna wycieraczka"?

Styl życia

Autor:
Adrian
Adamczyk
LesDaMore/Getty ImagesHydrofobizacja szyb samochodowych

Hydrofobizacja to technika, która do motoryzacji przeszła z lotnictwa. Polega na pokryciu szyby specjalnym preparatem, który umożliwia szybsze oczyszczenie jej z deszczu i śniegu. W ramach tego działania szyba uzyskuje właściwości hydrofobowe, czyli odpychające cząsteczki. Wszystko dzięki nanotechnologii, która wykorzystuje struktury makrocząsteczek. Ponieważ woda nie przylega do szyb, hydrofobizację nazywa się często niewidzialną wycieraczką.

Dużą zaletą zastosowania hydrofobizacji szyb samochodowych jest działanie samooczyszczające. Kiedy pada deszcz, wraz z wodą z szyby są bardzo dokładnie usuwane wszelkie zanieczyszczenia, takie jak martwe owady czy kawałki ziemi.

Hydrofobizacja szyb samochodowych – jak to działa?

Szyby samochodowe wyglądają na pierwszy rzut oka na bardzo gładkie. Dopiero pod mikroskopem widać, że szyba ma różne drobne zarysowania, ubytki, które wpływają na szorstkość jej powierzchni, a co za tym idzie – łatwość, z jaką zatrzymuje się na szybie woda albo śnieg. Dlatego niezbędnym wyposażeniem każdego samochodu są wycieraczki, które pozwalają na usunięcie wody lub śniegu.

Bardzo dużym wsparciem dla wycieraczek może być zastosowanie metody hydrofobizacji. Polega ona na nałożeniu na szybę nanopowłoki, która powoduje wyrównanie wszelkich nierówności (szyba staje się wtedy idealnie gładka) – woda i inne ciecze, które się na niej osadzają, pełnią funkcje oczyszczające, gdyż usuwają brud i martwe owady. Hydrofobizacja zapobiega też wnikaniu cząsteczek wody w głąb struktury szyby.

Powłoki te nakładane są na szyby przednie, boczne, czasem nawet na tylne. W praktyce wygląda to tak, że z plamy wody pojawiającej się na szybie o powierzchni około 15 cm kw. bardzo szybko robi się kropla na 1 cm kw. Następnie, pod wpływem pędu powietrza lub własnego ciężaru, kropla zsuwa się z szyby.

Hydrofobizacja szyb – jak się do tego przygotować?

Po hydrofobizacji przyczepność szyby zmniejsza się aż o 70 proc. Po nałożeniu warstwy hydrofibizacyjnej woda z szyb usuwa się samoczynnie, bez użycia wycieraczek, już przy prędkości zaledwie 80 km/h. Hydrofobizację przeprowadzić można w warsztacie zajmującym się wymianą i naprawą szyb. Bardzo ważną rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest naprawa wszelkich uszkodzeń na szybie – inaczej preparat wniknie we wszelkie dziury lub pęknięcia i nie będzie można ich później naprawić. Będzie to miało negatywny wpływ na trwałość szyby.

Po usunięciu uszkodzeń szybę trzeba umyć, odtłuścić, a następnie dokładnie wysuszyć. Po takim przygotowaniu na szybę można nakładać już nanopreparat. Jedną z najpopularniejszych metod hydrofobizacji jest metoda użycia azotu zamrażającego powierzchnię szyby, po czym rozprowadza się na niej preparat wypełniający wszelkie ubytki i nierówności. Kilka minut potrzebuje on na wyschnięcie. Po tym czasie dokładnie poleruje się szybę specjalną szmatką.

Kolejne pół godziny przeznaczane jest na utrwalenie nałożonej warstwy – dopiero wtedy uzyskuje pełną skuteczność i można spokojnie używać wycieraczek i spryskiwacza. Trzeba jednak pamiętać, żeby – korzystając w przyszłości z myjni samochodowych – nie stosować programu do woskowania. Dobrze przygotowany preparat powinien skutecznie działać nawet przez rok lub 15 tysięcy przejechanych kilometrów dla szyby przedniej i 60 tysięcy dla szyby bocznej.

Nakładanie warstwy hydrofobizacyjnej nie jest bardzo pracochłonnym procesem – zajmuje około godziny. Nie jest to też droga usługa – nałożenie nano preparatu na przednią szybę kosztuje 50 zł, drugie 50 zł to koszt nałożenia preparatu na szybę boczna. Preparat do hydrofobizacji dostępny jest w otwartej sprzedaży, a jego cena, w zależności od pojemności, waha się między 25 a 60 zł. Można więc spróbować zabieg ten przeprowadzić na własną rękę, ale skuteczniej zrobią to doświadczeni specjaliści. Całkowita cena hydrofobizacji szyb nie powinna przekroczyć 100 zł.

Zalety hydrofobizacji

Jako pierwsi zalety hydrofobizacji odkryli Japończycy. Od początku lat 90. na ulicach pojawiły się auta japońskich marek, które miały przednie szyby fabrycznie pokryte preparatem hydrofobizacyjnym. Wymiernym efektem ekonomicznym jest rzadsze używanie wycieraczek, a także mniejsze zużycie płynu do szyb. Poza tym, w czasie bardzo intensywnych opadów deszczu, widoczność przez szybę poddaną hydrofobizacji jest zdecydowanie lepsza niż przez szybę jej pozbawioną.

Bardzo ważną zaletą poddania szyb samochodowych hydrofobizacji jest zwiększenie ich odporności na mróz. Warstwa zamarzniętej wody, która odkłada się na szybie, usuwana jest bardzo szybko i bezproblemowo.

Zobacz wideo: Kawa na jesienne poranki

Kawa na jesienne poranki
Kawa na jesienne poranki Doskonała kawa z jesiennymi dodatkami rozpieści Wasze zmysły i sprawi, że jesień stanie się ulubioną porą roku. Wypróbuj sprawdzone przepisy.
Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: LesDaMore/Getty Images

Pozostałe wiadomości