"Hoża moja ulica"
Paweł Kłudkiewicz jest architektem i grafikiem. Wydał także książkę "Hoża moja ulica", w której przybliża czytelnikom historię tej wyjątkowej warszawskiej ulicy. Mimo że nie jest ona długa, to wiąże się z nią wiele ciekawych anegdot i zdecydowanie warto poznać.
Architekt mieszka na Hożej od 2005 roku. Przez wiele lat dużo się na niej zmieniło. - Jest tu taka ukryta dzielnica zbudowana przez bardzo dobrych przedwojennych architektów w czasach stalinizmu już po wojnie i jest to dzielnica rządowa - wyjaśnia w studiu Dzień Dobry TVN.
Sławne osobowości z ulicy Hożej
Grafik w swoim reportażu opisuje m.in. warszawską reprywatyzację. - To szaleństwo osiągnęło w pewnym momencie taki poziom, że chciano zwracać też bloki powojenne, które stoją na rzekomo posiadanych przez kogoś działkach - tłumaczy. - Ja pamiętam taką atmosferę dużego niepokoju wśród moich sąsiadów - dodaje.
Na Hożej mieszka również dziennikarz Piotr Kędzierski. Według niego to miejsce wielu wyjątkowych osobowości. Jak się okazuje, urodził się tu m.in. Stanisław Ignacy Witkiewicz czy sekretarz staniu USA Zbigniew Brzeziński, a na rogu z Kurczą Bolesław Prus napisał "Lalkę".
- Miron Białoszewski był związany z całą tą okolicą. Może nie Hoża, ale ten słynny wiersz "Szara naga jama", wszyscy go pamiętamy, tu na Poznańskiej - dodaje architekt. W reportażu Pawła Kłudkiewicza nie brakuje lokalnych kontrastów i miejskich rytuałów wymieszanych z tropami literackimi, architektonicznymi i historycznymi.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Główne ulice wyglądały w nocy ładniej wtedy niż dzisiaj"
- "Słoneczny pociąg" powraca po 2 latach przerwy. Ile będzie kosztować podróż nad morze?
- Plaga gwałtów na młodych kobietach w Warszawie. Najmłodsza ofiara ma 16 lat
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek / East News