Hobby

Jak zacząć wspinaczkę górską i w jaki sprzęt należy się wyposażyć?

Hobby

Autor:
Adrian
Adamczyk
Jak zacząć wspinaczkę górską i w jaki sprzęt należy się wyposażyć?

Wspinaczki górskie wymagają odpowiedniego przygotowania, nie tylko fizycznego, ale również psychicznego. Osoby uprawiające to hobby muszą również wyposażyć się w profesjonalny sprzęt do wspinaczki górskiej i dobrze zaplanować poszczególne jej etapy.

Wspinaczka wysokogórska to hobby, które przynosi wiele adrenaliny, ale również satysfakcji. Przygodę z tym sportem warto zacząć od ścianek wspinaczkowych, które świetnie przygotowują do zdobywania prawdziwych szczytów. Na początek warto się dowiedzieć, jaki jest potrzebny sprzęt i wyposażenie do wspinaczki wysokogórskiej.

Definicja wspinaczki wysokogórskiej

Choć każdy wie, czym jest wspinanie, tak naprawdę opis wspinaczki górskiej niekoniecznie jest taki oczywisty. Jest to sport, który polega na przemieszczaniu się po stromym (często pionowym) terenie, wymagającym użycia zarówno nóg, jak i rąk, które pomagają utrzymać równowagę. Pod tym pojęciem kryją się również podziały na różne rodzaje wspinaczki. Zasadniczo wyróżnia się: wspinaczkę górską (taternictwo, alpinizm), skalną, skałkową, klasyczną, piaskowcową, lodową, wielkościanową, wysokościową oraz mikstową. Do szczególnych typów wspinania zalicza się alpinizm podziemny (wspinaczka po jaskiniach), buildering (wspinanie po budynkach) oraz bouldering (wspinanie bez asekuracji po małych skałkach).

Wspinaczka górska dla początkujących – co warto wiedzieć?

Osoby, które dopiero zaczynają się wspinać, powinny dobrze się do tego przygotować. Przede wszystkim nie należy samodzielnie podejmować prób zdobywania gór, zarówno małych, jak i większych. Chcąc się dowiedzieć, jak zacząć wspinaczkę wysokogórską, warto skonsultować się z doświadczonymi wspinaczami, którzy udzielą porad związanych nie tylko z technikami wspinania, ale również dotyczącymi sprzętu. Dlatego podczas planowania przygody z górami najlepiej rozpocząć ją w gronie znajomych, którzy już mieli okazję się wspinać. Jest to ważne nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale również pomoże się przekonać, czy ten sport jest dla każdego odpowiedni. Pomoże to zaoszczędzić nie tylko czas, ale również pieniądze.

Ze ścianki wspinaczkowej warto skorzystać nie tylko dlatego, że można dobrze przygotować się do prawdziwego wspinania, ale również z uwagi na możliwość konsultacji z instruktorami, którzy nauczą, w jaki sposób bezpiecznie i mądrze się wspinać. Należy pamiętać, że wspinaczka górska to sport, który wykorzystuje nie tylko siłę mięśni, ale także umysłu, ponieważ czasem niewielki błąd może doprowadzić do tragedii. Warto także zapisać się na specjalne kursy wspinaczkowe, dostępne w wielu obiektach sportowych w całym kraju. Podczas zajęć można nabyć wiele umiejętności oraz nauczyć się podstawowych zasad asekuracji. Dobrą alternatywą są również prawdziwe, niewielkie skałki, które dostępne są jedynie w niektórych regionach Polski.

Co jest potrzebne do wspinaczki górskiej?

Niewątpliwie bardzo ważnym elementem każdej przygody wspinaczkowej jest odpowiednie wyposażenie. Sprzęt do wspinaczki wysokogórskiej powinien być indywidualnie dobrany do potrzeb i możliwości jego użytkownika. Niestety nie jest to tani sport, ale prawdziwi zapaleńcy na swoim hobby nigdy nie oszczędzają. Na początek należy wyposażyć się w profesjonalne buty do wspinaczki górskiej. Jest to koszt około 250 zł, więc zbliżony do ceny zwykłego obuwia sportowego. Dobre buty do wspinaczki wysokogórskiej będą miały doskonałą przyczepność, która się sprawdzi w szczególności na śliskich powierzchniach. Kolejnym podstawowym elementem jest kask do wspinaczki górskiej. Zakupu dokonać najlepiej w sklepie stacjonarnym, aby mieć możliwość zmierzenia go na swojej głowie. Musi on dobrze leżeć, aby całkowicie spełnić swoje funkcje zabezpieczające. Warto także zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału jest wykonany kask do wspinaczki górskiej. Ceny zaczynają się od 200 zł.

Jeśli chodzi o pozostały sprzęt do wspinaczki górskiej, to bardzo ważne są akcesoria do asekuracji, takie jak: uprząż wspinaczkowa (cena około 150-250 zł), karabinek HMS (cena około 40 zł), przyrząd asekuracyjno-zjazdowy (cena około 50-150 zł) oraz lina wspinaczkowa (cena około 600 zł). To są najbardziej podstawowe sprzęty, do których zawsze można dokupić różnego rodzaju dodatki, które przydadzą się w szczególności wytrawnym wspinaczom.

Gdzie w Polsce uprawiać wspinaczkę górską?

W Polsce jest wiele rejonów, gdzie można się wspinać. Miejsce powinno być wybrane w zależności od rodzaju uprawianej wspinaczki górskiej. Jeśli będzie to popularna wspinaczka skałkowa, to najbardziej polecany jest Szlak Orlich Gniazd, znajdujący się w obrębie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Doświadczeni wspinacze zachęcają również do odwiedzenia zamku Ogrodzieniec, Zalewu Zakrzówek w Krakowie, Gór Stołowych, Doliny Kobylańskiej oraz Sokolików. Wysokie góry polecane są dla osób, które są na bardziej zaawansowanym poziomie wspinaczki górskiej. Tatry są wtedy najlepszym wyborem. Można się wybrać, chociażby na Morskie Oko, Dolinę Pięciu Stawów oraz Halę Gąsienicową.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Ścianka wspinaczkowa w starej kopalni

Ścianka wspinaczkowa w starej kopalni
Ścianka wspinaczkowa w starej kopalni Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Alex Ratson/Getty Images

Pozostałe wiadomości