Podróże

Hamburg i jego atrakcje – cenne zabytki, ciekawa architektura i słynna filharmonia

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Achim Thomae/Getty ImagesHamburg

Jest drugim pod względem wielkości miastem Niemiec. Co warto zobaczyć odwiedzając Hamburg? Zabytki zlokalizowane są praktycznie w każdej części miasta. Znajduje się tutaj największy port w kraju, który rocznie przeładowuje około 140 milionów ton różnego rodzaju towarów.

Historyczne centrum miasta zachwyca niesamowitą architekturą. Co jeszcze warto wiedzieć odwiedzając Hamburg? Mogą zaskoczyć ciekawostki dotyczące demografii. Szacuje się bowiem, że na 2,3 miliona mieszkańców ponad 100 tysięcy osób jest polskiego pochodzenia.

Hamburg – zwiedzanie miasta

Kościół Świętego Michała jest najbardziej rozpoznawalnym obiektem sakralnym. Ta ewangelicko-luterańska świątynia stała się wręcz symbolem miasta. Na wysokiej wieży usytuowana jest kopuła, która góruje nad pobliskimi budynkami. XVIII-wieczny barokowy obiekt zachwyca zarówno wnętrzem, jak i fasadą. Wysoka na ponad 130 metrów wieża pierwotnie zbudowana była z drewna, jednak wskutek pożaru została zniszczona. Odbudowano ją przy użyciu betonu oraz żelaza i dziś dumnie reprezentuje Hamburg. Co warto zobaczyć oprócz kościoła? Przede wszystkim wielki port morski, który powstał w XII wieku. Aby dogłębnie poznać historię tego miejsca, warto wybrać się w krótki rejs statkiem, podczas którego przewodnik opisuje dzieje portu oraz ciekawostki z nim związane.

W mieście znajduje się także ogród zoologiczny. Te atrakcje, jakie oferuje Hamburg, z pewnością zachwycą najmłodszych turystów. Kolejnym ważnym punktem jest filharmonia. Ma ona ponad 100 metrów wysokości, co czyni ją jednym z najwyższych budynków w całym mieście. Wewnątrz znajduje się taras widokowy, z którego turyści mogą podziwiać przepiękną panoramę miasta. Sala koncertowa pomieści ponad dwa tysiące widzów. Niezwykle okazale prezentuje się fasada budynku, która została wykonana z ponad tysiąca szklanych elementów. Filharmonia w Hamburgu znajduje się nad Łabą. Malownicza rzeka przepływa przez Czechy i Niemcy. Całkowita długość Łaby to 1 165 kilometrów.

Zastanawiając się, co warto zobaczyć w Hamburgu, nie można zapomnieć o Parku Miniatur Wunderland – to jeden z najciekawszych punktów w mieście. Znajduje się tam najdłuższy model kolejki. Ilość eksponatów stale się powiększa, dlatego to miejsce nigdy nie jest takie samo. Liczba atrakcji jest niewiarygodna, jednak turystom szczególnie podoba się 15-minutowa sztuczna symulacja nocy.

Hamburg – atrakcje turystyczne

Będąc w pobliżu portu, nie sposób pominąć klimatycznego miasta spichlerzy. Poznamy je z daleka po charakterystycznej czerwonej cegle, z której zbudowane są magazyny. Speicherstadt wpisany jest na światową listę dziedzictwa UNESCO. Gdy zwiedzamy Hamburg, rzeka Łaba może być naszym punktem orientacyjnym. Zwłaszcza, że dla turystów przygotowano magiczny spacer tunelem 24 metry pod poziomem rzeki. Zmieści się tam tylko jeden samochód w danym momencie, dlatego ruch odbywa się naprzemiennie.

Inne ciekawe atrakcje Hamburga to dwa sztuczne zbiorniki wodne na rzece Alster. Znajdują się w samym centrum miasta. Jeśli mamy ochotę odpocząć od zgiełku i hałasu, warto zrelaksować się na ławce i podziwiać piękne kamienice z ciekawie zdobionymi fasadami. Poranne zwiedzanie Hamburga dobrze rozpocząć od wizyty w hali aukcyjnej i na targu rybnym. Niski budynek z czerwonej cegły ma długą tradycję. Możemy kupić w nim pamiątki, owoce, lecz przede wszystkim świeże ryby. Lokalne restauracje oferują również świeżo przygotowane śniadania z rybą w roli głównej.

Ośrodek ma bogatą historię, znajdziemy w nim zarówno muzea, pałace, jak i inne zabytki. Hamburg jest miastem portowym, dlatego natrafimy tu na dawną wioskę rybacką z charakterystycznymi białymi domkami, których schody prowadzą wprost do rzeki. Dzielnica wyróżnia się krętymi uliczkami oraz niezliczoną ilością pięknych kwiatów.

Jaką architekturą szczyci się Hamburg? Ciekawe miejsca rozsiane są praktycznie po całym mieście. Jednym z najokazalszych budynków jest ratusz miejski. Ma prawie 650 pokoi, a cała konstrukcja została oparta o 4 000 solidnych pali drewnianych. Wieża ma ponad 100 metrów wysokości i charakteryzuje się bogato zdobioną fasadą. Jest to jedno z obowiązkowych miejsc do zwiedzenia, aby w pełni poznać Hamburg. Co zobaczyć, będąc w ratuszu? Z pewnością piękną fontannę Higiei, która znajduje się na dziedzińcu.

Miasto oferuje tak wiele atrakcji, że powinniśmy zaplanować odpowiednią ilość czasu na zwiedzanie. Hamburg zachwyca zarówno w dzień, jak i w nocy. Znajdziemy tutaj szereg zabytków z ciekawą historią, zoo oraz jeden z najbardziej rozpoznawalnych parków miniatur. Opera w Hamburgu oferuje szeroki repertuar muzyki. W budynku znajduje się również SPA. Zwiedzanie miasta warto podzielić na etapy, aby nie ominąć najważniejszych miejsc. Zabytki Hamburga stanowią przykład tego, jak skomplikowana może być historia oraz jaki wpływ mają na nią niespodziewane wydarzenia.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Podniebnie podróże w czasie pandemii

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Achim Thomae/Getty Images

Pozostałe wiadomości