Podróże

Metropol Parasol w Sewilli – imponująca drewniana konstrukcja w centrum miasta

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Adrian Agylar/Getty Images Metropol Parasol

W stolicy Hiszpanii warto zwiedzić nie tylko zabytki, ale także przykłady nowoczesnej architektury, takie jak Metropol Paraso. Wyjątkowa konstrukcja, przepiękny widok na miasto i tanie bilety sprawiają, że miejsce koniecznie trzeba zobaczyć podczas wizyty w Sewilli.

Widok roztaczający się z Metropol Parasol w Sewilli zachwyci każdego. Warto postarać się, by z tarasu widokowego zobaczyć zachód słońca. Można także odwiedzić budowlę nocą, by podziwiać przepięknie rozświetlone miasto. Misterna konstrukcja i walory widokowe sprawiają, że obiekt jest lubianym celem miłośników fotografii.

Co to jest Metropol Parasol?

Metropol Parasol, który powstał w Sewilli, stolicy Andaluzji w Hiszpanii, w 2011 r., jest jednym z najbardziej imponujących osiągnięć współczesnej architektury. Ta nowoczesna konstrukcja została wzniesiona w starej części miasta, na placu Encarnación, według projektu niemieckiego architekta i artysty Jürgena Mayera. Jest znana pod nazwami Setas de Sevilla (Grzyby z Sewilli) lub Las Setas de la Encarnación (Grzyby z placu Encarnación), co wiąże się z charakterystycznym kształtem drewnianego szkieletu. Rzeczywiście, Metropol Parasol w Sewilli przypomina gigantyczne grzyby o płynnie połączonych kapeluszach i ażurowej formie. Można wejść do środka oraz wyjechać windą na taras widokowy, z którego rozciąga się zachwycająca panorama miasta. W podziemiach znajduje się zaś Antiquarium – wystawa archeologiczna, na której można oglądać starożytne zabytki odkryte w tym miejscu w pierwszej fazie wznoszenia budynku. Planując wycieczkę do Sewilli, koniecznie trzeba wygospodarować czas na zwiedzanie tego miejsca.

Jak wyglądają słynne Grzyby z Sewilli?

Niektóre źródła podają, że budowla jest największą drewnianą konstrukcją w Europie. Nie można odmówić jej rozmachu – rozciąga się na terenie o wymiarach 70 × 150 metrów, a jej wysokość to aż 28 metrów. Całość opiera się na sześciu solidnych kolumnach, a w dwóch z nich zamontowano windy umożliwiające wyjazd na taras widokowy zlokalizowany na szczycie. Nad kolumnami rozciągają się rozległe parasole, które ocieniają plac, jednocześnie sprawiając wrażenie lekkich i nieprzytłaczających otoczenia. W podziemiach znajduje się pięciopiętrowa przestrzeń, w której miejsce znalazły sklepy, kawiarnie i bary, a także Antiquarium z wystawą archeologiczną. Nie zabrakło odpowiedniego miejsca na organizację plenerowych imprez kulturalnych, które doskonale pasują do niebanalnego otoczenia.

Jak powstała ta niezwykła konstrukcja?

Projekt Jürgena Mayera był wyzwaniem dla wykonawców, a urzeczywistnienie jego wizji zajęło 6 lat – od 2005 do 2011 r., kiedy to nastąpiło otwarcie budowli dla zwiedzających. Zewnętrzna forma składa się z 3500 drewnianych elementów połączonych tysiącami śrub. Zastosowano także elementy granitowe, a konstrukcja wewnętrzna zawiera także elementy betonowe i stalowe. Aby zbudować Metropol Parasol, sprowadzano drewno sosnowe z Finlandii. Wszystkie części zostały następnie pokryte warstwami specjalnego laminatu, który sprawił, że materiał stał się wodoodporny, elastyczny i oddychający. Zastosowana technologia była poddawana licznym testom wytrzymałości, aby zapewnić wysoki stopień bezpieczeństwa.

Zwiedzanie Metropol Parasol w Sewilli – ceny biletów, godziny otwarcia

Taras na szczycie obiektu gwarantuje panoramiczny widok z wysokości 28 metrów. Można zobaczyć stamtąd zabytki starego miasta oraz przyjrzeć się z bliska misternej konstrukcji gigantycznych kapeluszy. Wstęp na taras możliwy jest od niedzieli do czwartku w godzinach 9:30–23:00, a w piątek i sobotę 9:30–23:30. Warto jednak sprawdzić godziny otwarcia obiektu na oficjalnej stronie internetowej – mogą zmienić się szczególnie w dni świąteczne. Za wstęp trzeba zapłacić 3 euro (dzieci poniżej 5. roku życia wchodzą bezpłatnie). W cenę wliczona jest dodatkowo zniżka na napój, który można kupić w kawiarni na górze.

Warto zwiedzić także znajdujące się w podziemiach Antiquarium. W rozległym pomieszczeniu zostały umieszczone zabytki odkopane podczas wznoszenia obiektu. Można podziwiać między innymi zabudowania z okresu panowania Tyberiusza (I w. n.e.) oraz islamski dom z przełomu XII i XIII wieku. Za wstęp do Antiquarium trzeba zapłacić 2 euro, jednak dzieci i młodzież do 16. roku życia są zwolnione z opłat.

Na plac Encarnación można dostać się komunikacją miejską – dojeżdża tam autobus linii 27 i 32 oraz linia metra T1 (stacja Plaza Nueva).

Zobacz także:

Zobacz wideo: Dorota Szparaga zdobyła Alpy

Dorota Szparaga zdobyła Alpy
Dorota Szparaga zdobyła Alpy Dorota Szparaga opowiedziała w Dzień Dobry TVN o samotnej podróży w Alpy
Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Adrian Agylar/Getty Images

Pozostałe wiadomości