Hobby

Majsterkowanie w drewnie - zrób samemu zabawki z drewna i ozdoby

Hobby

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kobiece dłonie w trakcie pracy z drewnem.

Wystarczy odrobina wolnego czasu i chęci, aby zabrać się za domowe majsterkowanie w drewnie. Dzięki temu możesz stworzyć unikatowe zabawki, a także dekoracje do domu. Sprawdź, jak je wykonać.

Majsterkowanie w drewnie nawet dla początkujących może okazać się przyjemne i łatwe. Wystarczy mieć trochę wolnego miejsca i odpowiednie narzędzia, aby stworzyć własnoręczne wyroby do swojego domu. Co można zrobić samemu z drewna? Podpowiadamy.

Majsterkowanie w drewnie - zrób to sam

Nic tak nie cieszy, jak meble czy dekoracje zrób to sam. Majsterkowanie w drewnie to jedna z metod na spędzanie wolnego czasu, a także zrobienie unikatowych elementów dekoracyjnych w domu.

Jednym z mebli, które możesz wykonać do swojego domu własnoręcznie, jest stolik kawowy z drewna. Przyda się do tego blat w odpowiednim wymiarze, np. z drewna sosnowego. Wybierz kształt i dokładnie zmierz pomieszczenie, w którym ma się znaleźć stolik do kawy. Najlepiej na samym początku wykonać go w całości z drewna, a jeśli zdobędziesz więcej doświadczenia, możesz wprowadzić dodatkowe elementy chromowane, szklane lub metalowe. Na początku narysuj sobie mebel i wypisz, jakie potrzebujesz elementy drewniane, a następnie wybierz się do marketu budowlanego lub tartaku, gdzie przytną materiał na wymiar. Jeśli chcesz okrągły blat, możesz go wyciąć samemu wyrzynarką.

Na samym początku trzeba wyszlifować krawędzie oraz przygotować powierzchnię za pomocą papieru ściernego, aby nie było grudek lub bąbli. Jeśli chcesz zastosować inny kolor niż naturalne surowe drewno, każdy element trzeba pomalować lakierobejcą wzdłuż słojów. Następnie każdy element złożyć ze sobą, korzystając z kleju do drewna lub tradycyjnych gwoździ. Na samym końcu należy zabezpieczyć powierzchnię lakierem lub farbą.

Hobby

Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Do stworzenia mebli z drewna możesz wykorzystać także palety. Dzięki nim zrobisz np. kanapę i stolik do kawy, które sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, a także w ogrodzie. Przy wykorzystaniu palet należy pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu powierzchni z gwoździ, a także przygotować powierzchnię tak, aby nie było drzazg. Aby siedzisko lub oparcie było grubsze, wystarczy złożyć ze sobą dwie palety i dostosować w ten sposób grubość lub wysokość mebla. Jeśli chcesz przechowywać meble na zewnątrz, pamiętaj o zabezpieczeniu powierzchni przed czynnikami zewnętrznymi. 

Warsztat najmłodszych, czyli majsterkowanie dla chłopców

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić coś fajnego z drewna wraz ze swoimi dziećmi, mamy kilka propozycji. Możesz rozpocząć od zwyczajnej półki, np. z zaokrąglonymi bokami, aby na sam początek zapoznać początkującego majsterkowicza z materiałem oraz narzędziami (np. wyrzynarką).

Przedstawiamy kilka prostych pomysłów na stworzenie mebli i dekoracji. Z pomocą dorosłych, można wykonać:

 • Dekoracyjną ramkę do obrazów;
 • pudełko z przegródkami na długopisy i kredki;
 • wiszący regał na zabawki;
 • drewnianą donicę do ogrodu;
 • szablę z drewna;
 • taboret.

Majsterkowanie w drewnie może okazać się dla najmłodszych świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu z dala od komputera czy tabletu. To też nauka cierpliwości i precyzji, umiejętności technicznych, a także dodatkowa okazja do dzielenia chwil i doświadczeń z rodzicem.

Zrób to sam - zabawki z drewna

Drewno to idealny materiał do stworzenia własnoręcznych zabawek. Jedną z prostszych zabawek, jakie można zrobić samemu, są klocki z drewna. Wystarczą większe kawałki drewna, piłka, pilnik, papier ścierny oraz lakierobejca (jeśli chcemy zmienić ich kolor). Powierzchnię można wyrównać za pomocą pilnika oraz papieru ściernego, a potem polakierować. Klocki można pomalować na różne kolory, aby móc je odróżnić.

Jeśli razem z dzieckiem zastanawiasz się, co można zrobić z drewna na technikę, aby nie trwało to długo i było proste w wykonaniu, możesz wybrać własnoręcznie wykonane zabawki z drewna, np. procę. To najprostsza zabawka, bo wystarczą tylko drewniane patyki i gumka. Z drewna można także wykonać tablicę. Jak to zrobić? Wystarczy mieć drewno w odpowiednim wymiarze, a także farbę tablicową. Po pomalowaniu drewna można po niej pisać kredą. Można także wykonać planszę do gry np. w chińczyka. Przyda się do tego paleta (lub skrzynia), na której wystarczy pomalować odpowiednie pola. Obok można ustawić części palet, które będą pełniły rolę ławeczki. To świetny pomysł na spędzenie czasu w ogrodzie lub na tarasie. Własnoręcznie można także wykonać karmnik dla ptaków, drewnianą podkowę lub pojazdy.

Unikatowe dekoracje do domu - majsterkowanie z drewna

Jeśli lubisz wyjątkowe ozdoby w swoim domu, świetnie sprawdzi się metoda zrób to sam. Dekoracje z drewna są zawsze w modzie i odmienią każde wnętrze, niezależnie od stylu. Jak zrobić coś z drewna? Wystarczy odpowiedni materiał, dlatego najlepiej pracować na miękkim drewnie, do którego z łatwością coś przyczepimy lub wbijemy gwoździe. Oprócz materiału przyda się także lakierobejca, aby nadać kolor (chyba że zostawiamy naturalny wygląd drewna), a także wkrętarka, gwoździe i elementy dekoracyjne. Wszystko zależy od projektu danej dekoracji. Oto, co możesz wykonać samodzielnie:

 • Drewniany zegar;
 • lampion;
 • świeczniki;
 • drewnianą skrzynkę na kwiaty;
 • drabinę do czasopism lub ręczników;
 • podstawki do kubków,
 • stojak do wina.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Svetlana Voroshilova/Getty Images

Pozostałe wiadomości