Zmiany w systemie podatkowym od 1 lipca. Jakie przepisy będą obowiązywać od kolejnego miesiąca?

Aktualizacja:
Autor:
Katarzyna
Oleksik
Ważne zmiany w PIT od 1 lipca!
Ważne zmiany w PIT od 1 lipca! Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Wprowadzony niedawno tzw. Polski ład miał uporządkować system podatkowy z korzyścią dla większości Polaków. Stało się jednak inaczej. Teraz rząd stara się skorygować błędy a pierwsze tego efekty zobaczymy już 1 lipca. Czego powinniśmy się spodziewać? Kto zyska, a kto straci na kolejnych zmianach? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Małgorzatą Samborską, doradcą podatkowym.

Zmiany w podatkach od 1 lipca

Polski ład, zamiast uprościć system podatkowy w Polsce, wprowadził jeszcze większe zamieszanie. Od pewnego czasu rząd stara się naprawić swoje błędy. Kolejna "poprawka" wejdzie w życie już 1 lipca.

Największą korzyścią będzie obniżenie stawki podatkowej z 17 proc. do 12. - Dotyczy ona tych, którzy są opodatkowani na skali podatkowej, więc ona nie dotyczy np. przedsiębiorców na podatku liniowym czy przedsiębiorców na ryczałcie. Jeżeli płacimy podatki, np. osoby, które zarabiają minimalne wynagrodzenie, to one już od stycznia nie płacą podatku, ponieważ kwota wolna 30 tysięcy zostaje, [...] w związku z tym ta zmiana w żaden sposób nie polepszy ich sytuacji. Natomiast jeżeli już płacimy podatki, to te podatki będziemy płacić według mniejszej stawki - mówiła specjalista.

W praktyce oznacza to, że osoba, która do tej pory płaciła 17 proc. podatek i jej zarobki nie przekraczały 120 tysięcy złotych, dzięki obniżce podatku może zyskać do ok. 4,5 tysiąca.

Co się zmieni dla przedsiębiorców?

- Przedsiębiorcy mogą korzystać również ze skali. Jeśli korzystają ze skali to oni też maksymalnie te 4,5 tysiąca złotych z tego tytułu, że stawka uległa obniżeniu (mogą zyskać). Jeżeli wybrali oni jakąś inną formę opodatkowania, jeżeli są np. na tzw. podatku liniowym, to oni będą mogli częściowo odliczyć zapłaconą już składkę zdrowotną, którą będą płacić na bieżąco - nie więcej niż 8 700 złotych. Ich korzyścią jest to, że zaliczą sobie do kosztów 8 700 złotych również tych składek, które były płacone od stycznia do czerwca - tłumaczyła ekspertka.

Jak to będzie wyglądało w przypadku przedsiębiorców, którzy wybrali inną formę opodatkowania? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Najważniejsze zmiany podatkowe od 1 lipca 2022

 1. 1Obniżenie podstawowej stawki PIT z 17 na 12 procent.
 2. 2Zlikwidowanie ulgi dla klasy średniej.
 3. 3Obniżenie kwoty zmniejszającej podatek odliczanej poprzez PIT-2.
 4. 4Możliwość podzielenia PIT-2 przez pracujących emerytów.
 5. 5Przywrócono prawo do odliczenia składki zdrowotnej (nie dotyczy przedsiębiorców składających rozliczenie liniowe)
 6. 6Obniżenie podatku o część zapłaconej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców składających rozliczenie liniowe i ryczałtowe.
 7. 7Możliwość upoważnienia maksymalnie trzech płatników do zmniejszania zaliczek PIT przez płatników uzyskujących przychody z kilku umów.
 8. 8Wydłużenie terminy składania zeznań rocznych PIT-28 i PIT-28S.
 9. 9Usunięcie ulgi 1,5 tysiąca złotych i powrót wspólnego rozliczenia z dzieckiem dla samotnych rodziców.
 10. 10Ulga na powrót, dla rodzin 4+, pracujących seniorów i ulga la młodych będą obejmować zasiłki macierzyńskie przyznawane opiekunom przyjmującym dzieci na wychowanie.
 11. 11Możliwość odliczenia 1,5% dla Organizacji Pożytku Publicznego (OPP).

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości