1 grudnia zostanie uruchomiony Krajowy Rejestr Zadłużonych. Dane mają być dostępne w Internecie. Do nowej ewidencji trafią między innymi dłużnicy alimentacyjni. Co to oznacza w praktyce? O tym porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Przemysławem Ligęzowskim, radcą prawnym.
Krajowy Rejestr Zadłużonych
Krajowy Rejestr Zadłużonych wejdzie w życie 1 grudnia bieżącego roku. Prowadzony będzie w systemie teleinformatycznym. Dane mają być jawne i dostępne dla każdego. - Każdy może wejść i sprawdzić. Trzeba pamiętać, że ten rejestr jest w całości dostępny w Internecie, czyli cyfryzacja jest tutaj dosyć zaawansowana. Wystarczy znać imię i nazwisko, PESEL jest dodatkowym atutem - mówił w Dzień Dobry TVN Przemysław Ligęzowski.
W Krajowym Rejestrze Zadłużonych zostaną umieszczone dane osób fizycznych i prawnych, które:
- są niewypłacalne,
- są zagrożone niewypłacalnością,
- wobec których bezskuteczna egzekucja została umorzona,
- wobec których było prowadzone postępowanie upadłościowe lub restrukturyzacyjne,
- dłużnicy alimentacyjni, wobec których toczy się egzekucja.
Czym różni się Krajowy Rejestr Zadłużonych od Krajowego Rejestru Długów?
Najważniejsza zmiana w porównaniu do pozostałych rejestrów polega na tym, że zmienia się osoba, która może zgłosić zadłużonego.
- W poprzednich rejestrach mieliśmy możliwość zgłoszenia przez wierzyciela. Tu, przy Krajowym Rejestrze Zadłużonych, nie będzie takiej możliwości. Tylko sąd i komornik będzie miał możliwość zgłoszenia nierzetelnego dłużnika - tłumaczył nasz gość.
Krajowy Rejestr Zadłużonych narzędziem do walki z alimenciarzami?
Do nowej ewidencji będą trafiali zgłoszeni dłużnicy alimentacyjni zwlekający co najmniej 3 miesiące z zapłatą alimentów.
- Nawet jeśli alimenciarz zapłaci swój dług, to i tak przez 7 lat będzie jeszcze uwidoczniony w rejestrze, który jest jawny - zaznaczył Przemysław Ligęzowski.
Praktyka pokaże, czy umieszczanie osób zalęgających z alimentami zmusi ich do płacenia zobowiązań. Według Krajowego Rejestru Dłużników w Polsce z płacenia alimentów nie wywiązuje się prawie 300 tys. rodziców. Rekordzista z województwa śląskiego ma do uregulowania blisko 800 tys. zł.
- Może rzeczywiście spadnie jakiś procent tych dłużników, ale jeśli ktoś jest w ciężkiej sytuacji albo po prostu nie chce płacić, to myślę, że ten rejestr niczego nie załatwi do końca - podkreślił radca prawny.
Jak skutecznie walczyć z alimenciarzami? Co z osobami chorującymi, które nie mają za co zapłacić rachunków? Posłuchaj całej rozmowy z radcą prawnym w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
- Pogoda na tydzień. Zrobi się zimniej
- Oszuści podszywają się pod policjantów. Od trzech emerytów wyłudzono pieniądze
- Polacy o pandemii. Co nam pomaga przetrwać ten trudny okres?
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN