Kelner idealny, czyli wirtuoz tacy. Co powinien wiedzieć? "Jest to podstawa"

Co musi wiedzieć każdy dobry kelner?
Wirtuoz tacy to podstawa balu sylwestrowego
Źródło: Dzień Dobry TVN
Część z nas sylwestra spędzi na balu. To, czy goście zaliczą zabawę do udanych, będzie zależało od kilku czynników. Jednym z nich jest obsługa. Jak wygląda praca kelnera przy takich dużym imprezach? Z czym na co dzień mierzą się pracownicy gastronomii i co jest ich największą zmorą? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Weronika Frymarska, magister gastronomii, Ewa Kalbarz, menager sali i Michał Chabior, prezes Stowarzyszenia Kelnerów Polskich.

Jak wygląda praca kelnera?

Jedną z pierwszych czynności, której uczy się początkujący kelner czy kelnerka, jest prawidłowe ułożenie sztućców.

- Jest jedna technika, jest jedna szkoła - podkreślił Michał Chabior. Kelnerka, która przygotowywała nakrycie dla prowadzących Dzień Dobry TVN, podała im talerze do zupy z podtalerzami.

- Jest to rzadkość w restauracjach, gdzie się podaje podtalerze. Jest w tej chwili trend bez podtalerzy. Natomiast podtalerze są bezpieczną formą podania. Na przykład teraz, gdyby w momencie podawania coś chciało się wylać z tego talerza, wszystko ląduje na podtalerzu, a nie na kolana pięknej sukienki - tłumaczył prezes Stowarzyszenia Kelnerów Polskich.

Rodzaje serwisów

Warto dodać, że wyróżnia się kilka rodzajów serwisów. Jednym z nich jest serwis francuski.

- To jest serwis przygotowany przez kuchnię na półmiskach i kelner wychodzi z tym półmiskiem pełnym jedzenia, [...] i dopiero z tego półmiska serwuje na talerz - wyjaśniła Ewa Kalbarz, kelnerka, menager sali. Wyróżnia się również serwis niemiecki. - Kuchnia już szykuje wyporcjowane dania - dodała. Trzecim rodzajem serwisu jest serwis angielski. Polega on na tym, że na oczach gościa filetuje się rybę lub tranżeruje ("rozbiera") mięso.

Co powinien wiedzieć kelner?

Każdy kelner powinien doskonale znać kartę dań i wszystko to, co znajduje się menu.

- Jest to podstawa. Od gramatury, po nazwy, pełny skład, recepturę dania, co jest bardzo potrzebne do tzw. sugestywnej sprzedaży. Jest to potrzebne do polecenia i zachęcenia gościa do wybrania danego dania - zaznaczył Michał Chabior.

Weronika Frymarska jest zdania, że kelner powinien nie tylko znać menu, ale także wiedzieć, z czym połączyć dane danie i jaki alkohol będzie do niego najlepiej pasował.

- Żeby pobudzić jeszcze bardziej te aromaty i smak. Myślę, że test panel daje kelnerom możliwość wyrobienia własnego zdania i wtedy łatwiej dostosować to do każdego rodzaju gości - stwierdziła magister gastronomii.

Michał Chabior wyjaśnił, że kelnerzy znacznie różnią się od innych usługodawców. - My nie mamy w swojej branży klientów, tylko mamy gości - podsumował nasz gość.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości