Reporterka Dzień Dobry TVN Anna Grzymkowska sprawdziła, jak zmienił się zawód kelnera na przestrzeni lat, a kierowniczka restauracji i kelnerka Natalia Zwierzychowska opowiedziała w naszym studiu o kulisach swojego fachu. Natomiast zadaniem prowadzących Anny Senkary i Sandry Hajduk-Popińskiej było pokonanie slalomu z tacą. Jak sobie poradziły?
Kelner - zawód prestiżowy
Andrzej Biernacki do gastronomii trafił przypadkiem. Był kelnerem, a potem menadżerem na statku Stefan Batory, gdzie spędził pół swojego życia. - Była duma z tej pracy. Nie każdy mógł być tam kelnerem. Trochę to pachniało "Zaklętymi rewirami", że była jednak gradacja od najniższego stopnia do najwyższego - wspominał kelner i host w sopockiej restauracji w reportażu Dzień Dobry TVN.
Choć zawód kelnera w filmach przedstawiany był różnie, to jeszcze kilkadziesiąt lat temu uznawany był za prestiżową profesję. Natomiast dziś młodzi ludzie często imają się tego zajęcia w tzw. międzyczasie.
- Kiedyś ktoś wybierał to jako pracę swojego życia. Jeśli się sprawdził, to zostawał i został po kilkadziesiąt lat. Do emerytury ludzie siedzieli, a dziś przychodzą sezonowo. Odchodzą, czasem się zaczepią, czasem na dwa sezony - przyznał Andrzej Biernacki.
Cechy dobrego kelnera
Zdaniem Pauliny, uczennicy PZS nr 2 w Rumi dobry kelner (lub kelnerka) powinien być pewny siebie, uśmiechnięty, wywiązywać się ze swoich obowiązków i radzić sobie w każdej sytuacji, a jej nauczycielka Małgorzata Więcek dodała, że gość nigdy nie może zobaczyć kelnera zdenerwowanego i rozdrażnionego.
- Każdy myśli, że może być kelnerem, że to nie jest nic trudnego. Nie do końca tak jest. Kelner to jest prestiżowy zawód, który od nas oczekuje bardzo dużego przygotowania się - oceniła Małgorzata Więcek, nauczycielka w PZS nr 2 w Rumi w materiale Dzień Dobry TVN. - Tutaj w szkole my jako zawodowcy pokazujemy im rzeczywistość. [...] Na lekcjach najpierw jest teoria, wprowadzenie, a potem praktyka - dodała.
Trudny i niedoceniany zawód kelnera
Z kolei Natalia Zwierzychowska w Dzień Dobry TVN opowiedziała, z czym na co dzień muszą mierzyć się kelnerki.
- To nie jest łatwa praca. Jest bardzo fizyczna i wymagająca. My musimy tak naprawdę wyglądać i czuć się dobrze przez 12-16 godzin. My nie siedzimy. Przychodzimy na 9, 10, czasami 11 w zależności, ile zrobi poprzednia zmiana. Staramy się iść sobie na rękę. Każdy każdemu pomaga, bo więcej czasu spędzamy w pracy niż w domu - mówiła kierowniczka restauracji i kelnerka. Jak dodała, przed otwarciem restauracji kelnerki muszą przygotować salę, rezerwacje itd.
Nasza gościni sprawdziła, jak w tym zawodzie odnalazłyby się Anna Senkara i Sandra Hajduk-Popińska. Zobacz w materiale wideo, jak wypadły prowadzące:
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 3-latek próbował poprosić kelnera o rachunek. "Bardzo ważna lekcja"
- "Klientka zaczęła robić aferę na całą kawiarnię". Kelnerzy nad morzem nie mają lekko
- Kelnerka uratowała życie 11-latkowi. Podała mu dyskretnie kartkę. "Nie pożyłby już długo"
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: Anna Grzymkowska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN