Finanse i Praca

Inflacja w Polsce osiągnęła dwucyfrową wartość. Po raz pierwszy w XXI wieku

Finanse i Praca

Autor:
Adam
Barabasz
Źródło:
RMF FM, GUS, Obserwator Gospodarczy
Zakupy spożywcze

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące inflacji. Wynika z nich, że ceny towarów i usług są w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku są wyższe o 10,9 proc. Ostatni raz dwucyfrową inflację zanotowano w 2000 roku. Co podrożało najbardziej?

Inflacja w Polsce - marzec 2022

Od lutego do marca 2022 roku ceny wzrosły o 3,2 proc. Jak informuje Główny Urząd Statystyczny najbardziej podrożały paliwa - trzeba za nie zapłacić 33 proc. więcej niż przed rokiem. Tylko w ciągu ostatniego miesiąca ich ceny wzrosły o 28 proc. Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy żywność podrożała o podrożała o 9,2 proc., a energia o 23,9 proc. Narodowy Bank Polski prognozuje, że galopująca inflacja pozostanie z nami do 2024 roku.

Praca i finanse

Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Jeszcze pod koniec 2021 roku rząd zapowiadał ograniczenie wydatków: wycofanie się z wypłaty 14. emerytur, niewielką podwyżkę płacy minimalnej oraz znikome rewaloryzacje w sektorze budżetowym. Wraz z 2022 rokiem powróciły jednak "czternastki", tarcza antyinflacyjna została kilka razy rozszerzona, a skarb państwa musi radzić sobie z wojną w Ukrainie. Eksperci przewidują, że rekordowa wysokość wskaźnika zachęci Radę Polityki Pieniężnej do kolejnego podwyższenia stóp procentowych. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w przyszłym tygodniu.

Inflacja w Europie 2022

O tym, że Polska nie jest już zieloną wyspą, nie trzeba nikogo przekonywać. Nie jest również samotna. Kraje europejskie to prawdziwy archipelag na oceanie inflacji. W Niemczech wynosi ona obecnie 7,3 proc., Hiszpanii oscyluje wokół 10 proc, podobnie jest w Czechach, gdzie dotarła do poziomu 9,9 proc. Nie najlepiej radzą sobie również kraje bałtyckie, gdzie notowane są kilkunastoprocentowe wyniki.

Na morzu finansowej beznadziei są jednak przystanie optymizmu. Przykładem jest Wenezuela. Według lutowych obliczeń inflacja osiągnęła tam poziom 340 proc. w skali roku. Biorąc pod uwagę, że rok wcześniej Wenezuelczycy musieli zmierzyć się z 686,4 proc. wzrostem cen, można mówić o pewnym sukcesie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło: RMF FM, GUS, Obserwator Gospodarczy

Źródło zdjęcia głównego: Stadtratte / Getty Images

Pozostałe wiadomości