Coraz droższe usługi. O ile wzrosną ceny w pierwszym kwartale 2022 r.?

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
Money.pl
zakład fryzjerski

Przedsiębiorcy pokazują rachunki, które muszą opłacać w ramach prowadzonych przez siebie działalności i tłumaczą, dlaczego będą zmuszeni podnosić ceny. W pierwszym kwartale 2022 r. niektóre usługi podrożeją średnio o 5 do 15 proc.

Usługi drożeją, ponieważ przedsiębiorcy płacą coraz wyższe rachunki

Tak zwane "paragony grozy" publikują w sieci już nie tylko klienci, zaskoczeni wysokimi cenami. Ostatnio coraz więcej przedsiębiorców publikuje rachunki, jakie mają do zapłacenia. Wielu z nich jest zmuszonych do podnoszenia cen swoich produktów czy usług. Właściciel restauracji z Krzeszowa opublikował na Facebooku ostatnie rachunki za gaz. Ma w grudniu do zapłaty 11 185 zł. To o 150 proc. więcej niż wydał na porównywalne zużycie gazu w marcu tego roku.

Dodatkowo od stycznia 2022 roku przedsiębiorcy z sektora usług będą musieli zwiększyć wynagrodzenia swoich pracowników. Płaca minimalna (3010 zł brutto) dla wielu osób jest stanowczo za niska.

Kto nie zapłaci podatku dochodowego?
Kto nie zapłaci podatku dochodowego? Zmiany w podatkach dotyczące rodzin wielodzietnych, seniorów i osób powracających z emigracji przewiduje Polski Ład, którego założenia przyjął Sejm. Co to konkretnie oznacza? Źródło: Dzień Dobry TVN

Przemysł przejmuje wielu pracowników z branży usługowej, zapewniając im pensje w granicach średniej krajowej lub wyższe i umowy o pracę zamiast umów zleceń. By zatrzymać pracowników w usługach, ich pracodawcy będą zobowiązani zapłacić co najmniej tyle samo, a w konsekwencji podnosić ceny – to z kolei może wpłynąć na liczbę klientów. Dodatkowo w pierwszym kwartale 2022 firmy usługowe będą wdrażały Polski Ład, a co za tym idzie - wzrosną składki zdrowotne. W związku ze wszystkimi rosnącymi kosztami prowadzenia działalności, ceny wielu usług wzrosną, choć podrożały już w 2021 r.

Przykładem są ceny w branżach budowlanych i remontowych, które rosły w tym roku najszybciej od 13 lat. Jak podawał GUS, w sierpniu 2021 ceny robót budowlanych poszły w górę o 4,4 proc. w skali roku, co było najwyższą podwyżką od lipca 2008 r.

Szara strefa

Część przedsiębiorców nie decyduje się na podnoszenie cen z obawy przed konkurencją, zwłaszcza tą w tzw. „szarej strefie”. Przykładem może być branża hotelarska – jeżeli hotele podniosą ceny, część gości wybierze tańsze kwatery prywatne. Z kolei jeśli pracujące w zakładzie fryzjerskim osoby nie dostaną podwyżek, bardzo możliwe, ze zrezygnują z pracy i będą świadczyć usługi prywatnie, w domach. Najtrudniejsza sytuacja czeka zakłady w niewielkich miejscowościach.

Wielu przedsiębiorców starało się utrzymać ceny usług w tym roku na niezmienionym poziomie, ale koszty rachunków i roboczogodzin pracowniczych rosną i po Nowym Roku cenniki usług pójdą w górę.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: Money.pl

Źródło zdjęcia głównego: Brandon Colbert Photography/Getty Images

Pozostałe wiadomości