Przygotowania do egzaminów 2021
W tym roku przygotowania do wszelkich egzaminów przebiegały bardzo nietypowo. Nauka zdalna była nowym doświadczeniem, próbą samokontroli i systematyczności uczniów, którzy w szkole stacjonarnie zagościli zaledwie na 38 dni. Choć dwa dni matur już za nami, to dopiero początek przygody z egzaminem dojrzałości. Jak przyznała specjalistka, dla nastolatków stresujące jest już samo zgromadzenie w szkole.
- To jest dodatkowy stres, bo samo spotkanie jest już ekscytujące. To na pewno najdziwniejszy rok do tej pory, ale muszą sobie poradzić - powiedziała Edyta Plich.
Egzamin ósmoklasisty 2021
Z egzaminami będą musieli zmierzyć się także ósmoklasiści. Już 25 maja zasiądą w szkolnych ławkach, by zawalczyć o swoją przyszłość. Zgodnie z założeniami w tym roku egzaminy mają być nieco łatwiejsze, jednak zdaniem specjalistki nie będzie to miało większego wpływu na wynik. Osoby, które świetnie dają sobie radę z pisaniem, nie mają się o co martwić, problemy mogą mieć jednak ci uczniowie, którzy nie zdążyli zaznajomić się z obecnymi na testach formami wypowiedzi. Niestety przyswajaniu wiedzy niekoniecznie służyła nauka zdalna. Dzieci niezainteresowane szkołą siedząc przed komputerem, niekoniecznie skupiały się na tym, co najważniejsze. Nauczyciel zaś nie miał tak wielkiej kontroli, jak podczas lekcji stacjonarnych.
Samo chodzenie do szkoły sprawia, że nauczyciel ma większą kontrolę nad uczniem. W momencie, kiedy uczniowie siedzieli przed komputerami, było to o wiele trudniejsze i wiele szkół nie poradziło sobie z tym. Myślę, że odjęcie jednej lektury nie będzie wielkim ułatwieniem
- przyznała specjalistka.
Jak więc wykorzystać ostatnie dni i na co zwrócić uwagę podczas powtórek do egzaminów? Edyta Plich poradziła, aby skupić się przede wszystkim na czołowych kompetencjach i koniecznościach, czyli pisaniu prac, które w przypadku egzaminu z języka polskiego są najlepiej punktowane. Istotne jest również szybkie powtórzenie lektur, takich jak "Kamienie na szaniec" czy "Pan Tadeusz". Jak sytuacja wygląda w przypadku matematyki?
- Jeśli chodzi o egzamin ósmoklasisty, to jest 12 działów w wymaganiach egzaminacyjnych, jedno, dwa zadana pojawiają się z każdego działu - powiedział Krzysztof Chojecki, nauczyciel matematyki. Jak dodał, w sieci uczniowie mogą odnaleźć mnóstwo inicjatyw, które pomagają w nauce. Na YouTube dostępne są filmiki, na których wykwalifikowana kadra tłumaczy poszczególne zagadnienia.
- Uważam, że jest sporo inicjatyw, bo ja też jestem youtuberem i prowadzę takie live co sobotę dla ósmoklasistów. Przychodzą tam tłumnie, dziękują, mówią, że ta powtórka jest efektywna. Jest mnóstwo streamów, inicjatyw online, z których uczniowi korzystają podczas przygotowań - zapewnił matematyk.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz także:
Egzamin ósmoklasisty w czasie pandemii. "Materiał został mocno okrojony"
Matura 2021 i egzamin ósmoklasisty według nowych wymagań? MEN prowadzi prace
Nowy egzamin ósmoklasisty. Będzie nieco trudniej
Autor: Nastazja Bloch