Newsy

Nowy egzamin ósmoklasisty. Będzie nieco trudniej

egzamin maturalny poprawkowy

Fot. PeopleImages / Getty Images

Newsy

Nowy egzamin ósmoklasisty. Będzie nieco trudniej

egzamin maturalny poprawkowy

Fot. PeopleImages / Getty Images

Egzamin ósmoklasisty ma ulec zmianom. Jak poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna, od 2022 roku uczniowie będą musieli zdawać czwarty obowiązkowy test. Do wyboru ma być pięć przedmiotów.

Egzaminy ósmoklasisty to konsekwencja wprowadzenia reformy edukacji – wydłużenia nauki w szkołach podstawowych z sześciu do ośmiu lat. Wiosną 2019 r. uczniowie zdawali go po raz pierwszy. Egzamin jest trzydniowy: pierwszego dnia ósmoklasiści zdają egzamin z języka polskiego, drugiego – z matematyki, trzeciego – z wybranego języka obcego nowożytnego, przy czym uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczył się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego.

Egzamin ósmoklasisty 2022

W powyższej formie egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony tylko do 2021 r. Od roku szkolnego 2021/2022 r. ma on trwać cztery dni – uczniowie będą zdawali także egzamin z przedmiotu do wyboru. W tej grupie znalazły się:

  • biologia,
  • chemia,
  • fizyka,
  • geografia i
  • historia.

W opublikowanych na stronie CKE informatorach podano, że egzamin ósmoklasisty z biologii potrwa 90 minut i ma składać z od 18 do 25 zadań, a połowę punktów będzie można zdobyć za zadania otwarte. Tyle samo czasu na rozwiązanie zadań uczniowie będą mieli na egzaminach z geografii, chemii i z fizyki, na nich zadań będzie od 20 do 30. Na egzaminie z historii zaplanowano od 24 do 28 zadań, które mają być rozwiązane również w ciągu 1,5 h. Czas trwania egzaminu będzie mógł zostać wydłużony w przypadku uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym niepełnosprawnych, oraz w przypadku cudzoziemców.

W informatorach zamieszczono też przykładowe zadania egzaminacyjne wraz z zasadami punktowania. I tak, w przypadku egzaminu z biologi "zadania zamknięte" i "zadania otwarte z luką" będą oceniane – w zależności od maksymalnej liczby punktów, jaką można uzyskać za rozwiązanie danego zadania – zgodnie z poniższymi zasadami:

  • 1 pkt – odpowiedź poprawna
  • 0 pkt – odpowiedź niepoprawna albo brak odpowiedzi

albo

  • 2 pkt – odpowiedź całkowicie poprawna
  • 1 pkt – odpowiedź częściowo poprawna albo odpowiedź niepełna
  • 0 pkt – odpowiedź niepoprawna albo brak odpowiedzi.

Natomiast za rozwiązanie "zadania otwartego krótkiej odpowiedzi" można otrzymać od 0 do 2 punktów. Zasady oceniania będą opracowywane odrębnie dla każdego zadania. Za każde poprawne rozwiązanie, inne niż opisane w zasadach oceniania, można przyznać maksymalną liczbę punktów, o ile rozwiązanie jest merytorycznie poprawne, zgodne z poleceniem i warunkami zadania.

Uczniowie będą mogli wybrać tylko jeden z przedmiotów do wyboru. Swój wybór będą musieli zadeklarować na początku nauki w VIII klasie (do 30 września). Po złożeniu deklaracji zmiana nie będzie możliwa. Tak samo jak dotąd było z wyborem języka obcego.

Wraz z wydłużaniem nauki w szkołach podstawowych do ośmiu lat od roku szkolnego 2017/2018 zaczęto wprowadzać stopniowo nową podstawę programową nauczania, począwszy od klasy I, IV i VII. Wprowadzając reformę, zdecydowano, że egzamin z pełnej czterodniowej formule jako pierwsze zdawać będą dzieci, które od IV klasy uczą się zgodnie z nową podstawą. Są to uczniowie, którzy w tym roku szkolnym rozpoczęli naukę w klasach VII szkoły podstawowej.

Egzamin ósmoklasisty - nowy termin

Od obecnego roku szkolnego egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzany pod koniec maja. W ubiegłym roku – podobnie jak kiedyś sprawdzian dla szóstoklasistów oraz egzamin gimnazjalny – odbył się w kwietniu. W roku szkolnym 2019/2020 egzamin dla ósmoklasistów zgodnie z pierwotnym harmonogramem miał być również przeprowadzony w kwietniu, jednak ze względu na epidemię przeniesiono go na czerwiec.

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie będzie mógł przystąpić do egzaminu w terminie głównym to będzie go pisał w terminie dodatkowym. Wynik egzaminu wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej.

Zachęcamy do obejrzenia rozmowy z nauczycielką Ewą Drobek, która przekonuje, że nauka języków obcych może być przyjemna:

>>> Zobacz także:

Klawiatury w folii spożywczej. Jak szkoły przygotowują się na rozpoczęcie roku?

We wrześniu rodzice dostaną dodatkowy zasiłek opiekuńczy, jeśli placówka szkolna będzie zamknięta

Jak zachęcić uczniów do nauki? Ekspert: "Główny problem jest taki, że cały czas myślimy anachronicznie"

Źródło: PAP/CKE |
Co sądzisz o tym artykule?
83
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
10
05.04.2021
ANOWIW
Zgadzam się z przedmówcami. Nauka zdalna - to fikcja. Mam wrażenie, że niektórzy nauczyciele robią wszystko, aby żaden uczeń nie wybrał ich przedmiotu na tym egzaminie. Po co mają się męczyć z przygotowywaniem uczniów, po co mają być odpowiedzialni za ich ewentualne niepowodzenia. Zachowują się tak, jakby z góry zakładali, że i tak uczniowie będą chodzić na korepetycje. Nie może tak być! Patologia osiąga już takie rozmiary, że nawet najlepsi uczniowie muszą korzystać z dodatkowych zajęć, jeśli nauczyciel pomija tak dużo materiału. Jeśli nawet rodziców na to stać, to jak można dziecko obciążać korepetycjami ze wszystkiego? Na prawdę żal mi tych dzieci.
Dokładanie kolejnego przedmiotu na egzaminie to jakby tworzenie pozorów, że coś ten rząd robi. Co to da, oprócz jeszcze większego stresu dla dzieci?
22.03.2021
...
Dużo zadają to jeszcze dodatkowy przedmiot,przesada
18.03.2021
Maggie
Zakres materiału z fizyki i chemii, który był w gimnazjum rozłożony na 3 lata, nasze dzieci muszą opanować w dwa lata. Mało tego. Fizykę i chemię poznają tylko ..zdalnie.
Przecież to chore...Na jesieni minister obiecywal że w związku ze zdalna nauka obecne klasy 7 beda pisały egzamin po staremu. A teraz im się odmieniło. Czemu 14 latek ma pisać małą maturę?? Komu to służy?
15.03.2021
Mama 3 dzieci
To chyba jakieś żarty! W czach obecnych nauka zdalna, to żadna nauka. A oni jeszcze tym dzieciom dokładają! Przykre, wstyd dla tych którzy nie myślą racjonalnie co się dzieje w większości rodzin. Gdzie od rana do wieczora dzieci siedzą przy komputerach. Rodzic nie może nawet odkurzyć! Bo musi być cisza. A nie każdy ma wille 300 metrową!
24.02.2021
RODZIC
Znowu trafi na roczniki dzieci (2009)które poszły przymusowo o rok wcześniej do szkoły!!! Zaczęły jako sześciolatki, mają taki sam program, nikogo nie obchodzi to czy sobie radzą, wszystko pozostawione na głowach rodziców. Może czas o tych dzieciach pomyśleć, a nie dokładać im ciągle więcej !!!!!!!!!! Ludzie co się dzieje w tym szkolnictwie !!!
16.02.2021
Gosia
Ciekawe jak dziecko ucząc się już 3 semestr samo w domu, bo nauka zdalna to nie jest żadna "nauka", będzie w stanie zdać egzamin z tego 4 przedmiotu. Powiem jeszcze jedno. Moje dziecko jako ten nieszczęśnik poszło jako 6 latek do szkoły, ma materiał taki sam jak jego starszy o dwa lata kolega, a który jest rok wyżej, bo w 8 klasie (porównywałam). A teraz jeszcze dobiją go trudniejszym egzaminem. Aż mi go żal. Dwa lata różnicy, a nauka trudniejsza - to jest bardzo widoczne. Dajcie spokój, zwłaszcza, że pandemia tylko pogorszyła jakość nauki. Przesuńcie to na "lepsze", "normalniejsze" czasy.
19.11.2020
cafecrem
4 przedmiot to bardzo dobry pomysł. Pokaże kto naprawdę się uczył a kto tylko chodził do szkoły i przysiadł na 2 miesiące przed egzaminem żeby wkuć co potrzeba. Zwłaszcza przy rekrutacji do tych lepszych liceów dodatkowe, obiektywne kryterium jest potrzebne.
13.10.2020
Agnieszka
W roku 2019 mniej zajęć z powodu strajku, w 2020 epidemia i nauczanie online, które nie wyszło zbyt dobrze. W 2021 też nie wiadomo, jak będzie... To chyba nie jest najlepszy czas na kolejne zmiany i trudniejsze egzaminy...
04.10.2020
Krzysia
Egzamin powinien zostac na tych samych zasadach ,dzieciaki i tak są zmęczone przeładowanym materiałem.Nie mają czasu dla siebie tylko nauka. To co jest w programie to chyba tylko do opanowania przez najzdolniejszych uczni.
01.10.2020
Betina
I po co ten czwarty przedmiot? Bez sensu !
Rozwiń wszystkie komentarzy