Czy Napoleon wiedział o istnieniu dinozaurów? Doktor z TikToka i jego niesamowite opowieści ze świata nauki

Filmiki Konrada o nauce są hitem w sieci
Źródło: Dzień Dobry TVN
TikTok kojarzy się z czymś zabawnym, szybkim i błahym. Konrad Skotnicki, znany jako Doktor z TikToka, udowadnia, że to medium może być źródłem naprawdę interesującej wiedzy. Naukowymi ciekawostkami podzielił się w studiu Dzień Dobry TVN.

Nauka na TikToka

Konrad Skotnicki, chemik zatrudniony w jednym ośrodków badawczych, od wielu lat interesuję się nauką. W trakcie pandemii postanowił pójść o krok dalej i zająć się jej propagowaniem. W tym celu założył swój kanał na TikToku. Szybko okazało się, że był to strzał w dziesiątkę a licznik wyświetleń przekroczył już 7 mln odsłon.

- Mam taką serię, która nazywa się "Fakty, które zniszczą Twoje wyobrażenie o czasie" i tam podaję ciekawostki o czasie i tym, jak wyobrażamy sobie historię - mówi Kondrad. - Świetnie rozeszła się informacja o tym, że Napoleon nie wiedział o istnieniu dinozaurów, ponieważ zmarł, zanim udało się je odkryć, czyli nie miał zupełnie o tym pojęcia - wyjaśnia.

Choć Doktor z TikToka sięga po historyczne ciekawostki, to najlepiej czuje się w temacie nauk ścisłych. Olbrzymim powodzeniem cieszyła się seria nagrań o kolorach oczu - dziś ma łącznie ponad 900 tys. wyświetleń. Na kanale Konrada można znaleźć również cykl dotyczący klimatu. Tym samym Doktor z TikToka uzupełnia lukę w edukacji klimatycznej, której brakuje w polskich szkołach. O tym, że istnieje jej potrzeba najlepiej świadczy fakt, że film o kopalni w Bełchatowie obejrzano ponad milion razy.

Dzień Szelek

Konrad był gościem w studiu Dzień Dobry TVN w Dniu Szelek. Nie byłby sobą, gdyby nie przygotował ciekawostki na temat tej niezwykłej części męskiej garderoby.

- Szelki nie powstały z potrzeby, że opadały spodnie, tylko jest to absolutnie wymysł modowy - tłumaczy Konrad Skotnicki. - Do początku XIX wieku używano tylko pasków do podtrzymywania spodni, potem moda męska zaczęła się bardzo zmieniać i pojawiły się spodnie z wysokim stanem. W takich sytuacjach pasek nie działa, więc wymyślono szelki. Jest jeszcze ciekawostka w ciekawostce. Mark Twain, pisarz, bardzo mu nie odpowiadały te pierwsze modele szelek. Do tego stopnia, że je ulepszył i opatentował, więc oprócz tego, że dał nam świetne powieści, dał też szelki, które mamy dzisiaj - skwitował.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz też:

Autor: Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości