Styl życia

Międzynarodowy Dzień Języków Migowych. "Miganie jest sposobem na zapewnienie podstawowych praw komunikacyjnych"

Styl życia

Aktualizacja:
Autor:
Milena
Jaworska
Ludzie rozmawiający w języku migowym

Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego obchodzony jest 25 września. Według najnowszych danych na całym świecie żyje ponad 70 milionów osób niesłyszących. Jak nauczyć się migać? Dlaczego warto to robić?

Międzynarodowy Dzień Języków Migowych

Międzynarodowy Dzień Języków Migowych obchodzony jest 23 września. Jak podaje Światowa Federacja Głuchych, na całym świecie żyje ponad 70 milionów osób niesłyszących, które komunikują się w ponad 300 językach migowych. 80 proc. z nich zamieszkuje wysokorozwinięte kraje.

Niepełnosprawność

Radio, w którym słabość została przekuta w moc
Radio, w którym słabość została przekuta w moc Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

- Dla wielu głuchych język pisany czy to w odmianie fonicznej, czy w tekstowej jest wciąż językiem trudnym, niedostępnym. Miganie jest sposobem na zapewnienie podstawowych praw komunikacyjnych osobom głuchym. Pamiętajmy, że znajomość języka migowego jest jak swego rodzaju podjazd i udogodnienie dla niesłyszących – podkreślił dr hab. Paweł Rutkowski, kierownik Zakładu Językoznawstwa Ogólnego i Migowego w wywiadzie dla Radia dla Ciebie.

Międzynarodowy Dzień Języków Migowych uwrażliwia na problemy niesłyszących

Problemy, z którymi mierzą się ludzie niesłyszący są coraz częstsze, więc tworzenie nowych udogodnień jest dla nich wyjątkowo ważne. Jak wskazuje dr hab. Paweł Rutkowski, często sądzimy, że ułatwiamy im życie, wywieszając dla nich kartki z tekstem. Zapominamy jednak, że język polski, którym posługujemy się na co dzień, może być dla nich całkowicie niezrozumiały.

- Prawa komunikacyjne to jedne z podstawowych praw ludzkich. Często o tym zapominamy. My się dosyć dobrze odnajdujemy w świecie specjalnej wrażliwości, jeżeli chodzi o potrzeby osób niepełnosprawnych w wielu innych obszarach tzn. większość z nas na pewno nie zakwestionuje konieczności podjazdów do budynków czy posesji ułatwiających dostęp osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi. Większość z nas nie zakwestionuje udogodnień audiodeskrypcji koniecznych dla osób niewidomych. Natomiast potrzeby komunikacyjne osób głuchych wciąż bardzo często przez nas postrzegane jako łatwe do rozwiązania poprzez np. zastosowanie tekstu pisanego – mówił dr Rutkowski. - Bardzo wielu słyszącym wydaje się, że komunikacja osób niesłyszących sprowadza się do udostępnienia im tekstu, polszczyzny. Tak nie jest, ta postawa to zwyczajne niezrozumienie problemu. Język polski dla niektórych niesłyszących może być całkowicie niezrozumiały – zaznaczył.

Język migowy – gdzie się go nauczyć?

W przeciwieństwie do francuskiego czy angielskiego, migowy nie cieszy się popularnością jako język drugiego wyboru. Jednakże znajomość migowego w równym stopniu sprawia, że uczący się po skończonym kursie otrzymuje miano osoby dwu- lub wielojęzycznej. Najlepszym sposobem nauki migowego jest zapisanie się na kurs. W internecie dostępne są również różnorodne wideo, które pomagają poznać podstawy języka niesłyszących bez wychodzenia z domu, m. in. projekt Let’s sign dostępny na Facebooku. Podobnych inicjatyw jest w sieci bardzo dużo. Każdemu uczącemu się migowego zaleca się praktykowanie komunikacji z osobami niesłyszącymi poza zajęciami.

Zobacz także:

Autor:Milena Jaworska

Źródło zdjęcia głównego: 10'000 Hours/Getty Images

Pozostałe wiadomości