Szczęście w mediach społecznościowych to tylko złudzenie? "Możemy zapomnieć, kim jesteśmy"

Dzień Dobry TVN
Media społecznościowe to miejsce, w którym chętnie pokazujemy kulisy swojej codzienności. Zwykle opowiadamy jednak wyłącznie o pozytywnych stronach życia, które są wolne od trosk, przykrych sytuacji i kryzysowych momentów. Świadomie pomijamy to, co może wydać się nieatrakcyjne dla otoczenia. Dlaczego kreujemy wyłącznie szczęśliwy wizerunek i jakie zagrożenia niesie za sobą taka postawa? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała psycholog i socjolog, dr Joanna Heidtman.

W mediach społecznościowych nie brakuje zdjęć przedstawiających idealne życie zawsze uśmiechniętych i wypoczętych ludzi, chwalących się pięknymi ubraniami i zagranicznymi wycieczkami. To coraz bardziej powszechny obraz, który jednak niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Każdy z nas miewa gorsze dni, a udawanie przed sobą i całym światem, że jest inaczej, może nieść za sobą poważne konsekwencje.

Dlaczego udajemy, że jesteśmy szczęśliwi?

Postawa, która coraz częściej zwraca naszą uwagę w sieci, ma swoje uzasadnienie i choć trudno się do tego przyznać, każdemu z nas zdarzyło się udawać szczęście. Podczas rozmowy w studiu Dzień Dobry TVN, psycholog Joanna Heidtman podkreśliła, że ten rodzaj autoprezentacji to zupełnie naturalne zjawisko. W większości codziennych sytuacji nie odsłaniamy swoich słabości, pokazujemy wyłącznie te przymioty, z których jesteśmy dumni, a resztę ukrywamy niejako za kulisami.

Jesteśmy ubrani w określone cechy, które chcemy pokazać, a resztę trzymamy za kulisami. Jak mówił socjolog Erving Goffman, mamy teatr życia codziennego i te kulisy

- tłumaczyła ekspertka. Zwróciła jednak uwagę na to, że każdy z nas powinien czasami odsłonić się przed drugim człowiekiem. Nie stworzymy bliskiej relacji, jeśli przez cały czas będziemy nakładać na twarz maskę . Każdy z nas ma potrzebę pokazywania się wyłącznie od dobrej strony, ale umiejętność obnażania swoich słabości jest równie istotna.

Do czego prowadzi taka postawa?

Zdaniem specjalistki, w mediach społecznościowych trudno jest otwarcie mówić o słabościach. Zwracając się do dużej grupy osób, zwykle nie chcemy dzielić się przykrymi szczegółami z naszego życia. Przyznawanie się do swoich problemów w sieci uznawane jest nawet za pewnego rodzaju nietakt. Modne jest przede wszystkim tworzenie wyidealizowanego obrazu codzienności , co niestety niesie za sobą poważne zagrożenia.

My sobie to wszyscy robimy. Tworzymy bańkę wyidealizowanego świata, a potem ta bańka zaczyna nas frustrować. Możemy zapomnieć, kim jesteśmy, czego potrzebujemy, co nam wystarcza i co nas cieszy. Część tak bardzo rozpowszechnionej dzisiaj depresji jest tego efektem , ponieważ oddalamy się od siebie samych na rzecz tej niezwykle kolorowej bańki. Przestajemy czuć, bo nie da się czuć emocji wybiórczo

- przekonywała Joanna Heidtman. Dodała też, że można łatwo zatracić się w takiej postawie. Nie powinniśmy jednak dopuścić do takiej sytuacji, ponieważ wtedy trudno będzie nam ocenić, co jest prawdziwe, a co jest jedynie piękną wystawą na pokaz.

Zobacz także:

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Magdalena Brzezińska

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Janina Ochojska pokonała raka, Kasia Kowalska obchodzi 30-lecie, Marcin Prokop z niezwykłą wizytą. Te newsy mogłeś przegapić

Janina Ochojska pokonała raka, Kasia Kowalska obchodzi 30-lecie, Marcin Prokop z niezwykłą wizytą. Te newsy mogłeś przegapić

Niezwykłe zachowanie dziecka podczas chrztu. "Świetnie, że ktoś to uwiecznił na pamiątkę"

Niezwykłe zachowanie dziecka podczas chrztu. "Świetnie, że ktoś to uwiecznił na pamiątkę"

Nie żyje znany polski śpiewak operowy. Zmarł niespodziewanie

Nie żyje znany polski śpiewak operowy. Zmarł niespodziewanie

"Moc przeznaczenia" w Metropolitan Opera. Co wyróżnia spektakl?

"Moc przeznaczenia" w Metropolitan Opera. Co wyróżnia spektakl?

Rusza Tydzień Zdrowia Kobiet. Ministerstwo zachęca do badań profilaktycznych

Rusza Tydzień Zdrowia Kobiet. Ministerstwo zachęca do badań profilaktycznych

Polskie cheerleaderki podbijają świat. "Każdego roku zdobywamy miejsce na podium"

Polskie cheerleaderki podbijają świat. "Każdego roku zdobywamy miejsce na podium"

Fryderyki przyznawane są od 30 lat. "Tutaj artyści byli najważniejsi"

Fryderyki przyznawane są od 30 lat. "Tutaj artyści byli najważniejsi"

60 kg mięsa, 170 kg ziemniaków. Szymon Czerwiński sprawdził, jak wygląda praca w szkolnej stołówce

60 kg mięsa, 170 kg ziemniaków. Szymon Czerwiński sprawdził, jak wygląda praca w szkolnej stołówce

Martyna Wojciechowska gościem specjalnym w "MasterChef Nastolatki": "Kocham młode głowy"

Martyna Wojciechowska gościem specjalnym w "MasterChef Nastolatki": "Kocham młode głowy"

Wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego jest droższe. O ile wzrosły ceny?

Wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego jest droższe. O ile wzrosły ceny?