Pranie ciemnych tkanin
Kiedy ulubiona, czarna koszulka zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach nawet po praniu, możemy się zastanawiać, co robimy nie tak. Czy użyliśmy złego proszku lub płynu, a może wypraliśmy t-shirt w niewłaściwej temperaturze? Okazuje się, że to nie my popełniamy błędy, lecz to ubranie samo w sobie jest problemem. Ciemna odzież często bywa barwiona czarną henną oraz chinoliną i to właśnie połączenie tych dwóch składników w zetknięciu z detergentami zaczyna śmierdzieć.
- Składniki te mają sprawiać, że ubrania dłużej będą czarne, a barwnik szybko się nie wypłucze. Piorąc z użyciem proszku i płynu, dodając ich za dużo, bo przecież jak koszulki zaczynają brzydko pachnieć, wsypujemy i wlewamy więcej, to w efekcie jeszcze bardziej konserwujemy oba te składniki. Wchodzą ze sobą w reakcje i zaczynają się psuć w tkaninie. Stąd bierze się ten nieprzyjemny zapach - wyjaśniła Agnieszka Witkowska, architekt porządku, w rozmowie z Justyną Piąstą z dziendobry.tvn.pl.
Porządki domowe
Jak uniknąć nieprzyjemnego zapachu na ubraniach?
- Warto prać w temperaturze 30 stopni C, czyli niższej, niż zwykle jest zalecane na metce. Należy też dodawać odpowiednią ilość proszku, bo tak naprawdę mało kto czyta na opakowaniach, ile proszku i płynu należy dodać do prania na odpowiednią wagę wsadu. A to ma znaczenie. Często dodajemy za dużo detergentów. To, co będzie najbardziej skuteczne, to już na etapie zakupów wybierać odzież, która będzie z certyfikowanej bawełny, bo wtedy jest duża szansa, że te barwniki nie zostały użyte, więc nie ma sztucznej henny. Takie ubrania nie są najtańsze, ale są lepszej jakości i będziemy je dłużej nosić - podkreśliła Agnieszka Witkowska.
Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z ubrań?
Jeśli w naszej szafie znalazły się ubrania, które brzydko pachną, to jest szansa, żeby je uratować i zniwelować nieprzyjemną woń.
- Jest sposób, który można zastosować w przypadku wszystkich ubrań lub tkanin, które nie pachną dobrze. Należy wymoczyć je w occie. Wlewamy wodę do wanny lub do miski i dolewamy pół szklanki octu. Dzięki takiej kąpieli wypłukują się pozostałości proszku i płynu. To też świetny patent na ręczniki - materiał zaczyna twardnieć, bo proszek i płyn obklejają włókna. Dzięki octowej płukance ręczniki będą bardziej miękkie i odświeżone. Nie trzeba się obawiać, że ocet wybieli tkaninę, bo w takiej ilości będzie bezpieczny i nic się nie stanie. Następnie po płukance można wyprać ubrania czy ręczniki w pralce, nawet bez użycia detergentów - wskazała architektka porządku.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- W co się ubrać na wesele zamiast sukienki? Eleganckie i stylowe alternatywy dla kobiet w każdym wieku
- Dlaczego warto wybrać naturalny dezodorant? Które produkty najlepiej niwelują przykry zapach?
- Kiedy wyrzucić biustonosz do kosza? Bielizna zużywa się szybciej, niż myślisz
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Petro Kosarevych/Getty Images