Styl życia

Daj się uwieść chwili. Jak smakuje ziarno optymizmu?

Styl życia

Jak dobrze zacząć dzień?

Ile razy przeżywałaś swoje drobne wpadki? Przejęzyczenia, krzywo zapięte guziki, ubrudzone ubranie? Założę się, że wiele. A teraz zastanów się, ile takich „potknięć” swoich koleżanek możesz wymienić. Żadnej? No właśnie. Drobne wypadki z perspektywy czasu i innych osób zupełnie nie mają znaczenia – chyba, że im takie przypiszesz.

Do… iluś razy sztuka!

To, że przypadek jest świetnym wynalazcą, to jedno, inną sprawą jest natomiast to, że najlepsze dzieła wymagają pracy. Nie bez powodu powstało porzekadło, że „Nie od razu Rzym zbudowano”. Bracia Costa potrzebowali 112 prób, aby stworzyć kultową mieszankę kawy Signature blend. Zadanie postanowili sobie tym bardziej utrudnić, że kawę chcieli rozpropagować w europejskiej kolebce herbaty – Wielkiej Brytanii. Niemniej, dzięki ich uporowi już od ponad 50 lat możemy cieszyć się wyjątkowym smakiem kawy Costa Coffee. Co by było gdyby poddali się po 1, 10, czy 100 próbie? Strach pomyśleć!

Jak wybrać kawę do domowej celebracji?

Koneserom nie trzeba z pewnością tłumaczyć, że smak kawy uzależniony jest od wielu czynników: jakości, rodzaju i pochodzenia ziaren, czy poziomu palenia - to tylko przykłady najpopularniejszych, najbardziej znanych elementów, które wpływają na efekt finalny, bo łącznie jest ich ponad 200. Marka Costa Coffee, wychodząc naprzeciw zróżnicowanym gustom miłośników czarnej esencji stworzyła wiele blendów (mieszanek), tak, aby każdy mógł znaleźć swoje ulubione nuty smakowe:

  • Costa Coffee Signature Blend mieszanka arabiki i robusty, średnio palona kawa o umiarkowanej intensywności i przyjemnie słodkim smaku. W postaci espresso można w niej wyczuć nuty orzechów i karmelu. Jako kawa z mlekiem zachwyci nas ciasteczkowym posmakiem.
  • Costa Coffee Signature Blend Dark Roast idealna na co dzień ciemno palona kawa, która posiada intensywnie czekoladowy smak. Przygotowując ją w postaci espresso, wyczujemy w niej nuty ciemnej czekolady i orzechów. Jako kawa z mlekiem zachwyci mocnym, czekoladowym posmakiem.
  • Costa Coffee Caffé Crema Blend to kawa, która jedwabistą cremę zawdzięcza zbalansowanej mieszance arabiki z Ameryki Łacińskiej oraz azjatyckiej robuście. Ciemny stopień wypalenia wydobywa intensywne nuty czekolady deserowej oraz skórki pomarańczy. Przygotowana z dodatkiem mleka ujawnia nuty karmelu oraz prażonych orzechów. Idealna do mlecznych kompozycji na ciepło i na zimno.
  • Costa Coffee The Bright Blend - średnio palona kawa o średniej intensywności, która posiada wyraźnie słodki smak. Przygotowana w postaci espresso uwalnia delikatne nuty czekolady, karmelu i owoców cytrusowych. W wersji mlecznej dodatkowo zachwyca posmakiem miodu i ciasteczek.
  • Costa Coffee Colombian Roast to średnio palona kawa, która posiada łagodny, słodki smak. Przygotowując ją w postaci espresso, wyczujemy w niej nuty miodu i pomarańczy. Jako kawa z mlekiem zachwyci nas karmelowym posmakiem.

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości