Czy za letnie opony zimą można dostać mandat? Sprawdź, ile i kiedy zapłacisz

Zimowe opony w samochodzie
Czy za letnie opony zimą można dostać mandat? Sprawdź, ile możesz zapłacić za nieodpowiednie opony
Źródło: LeManna/Getty Images

Kiedy zbliża się zima, kierowcy zaczynają myśleć o zmianie opon. Wielu jest przekonanych, że za letnie opony zimą można dostać mandat. Nie jest to do końca prawda. Sprawdź, ile mogą Cię kosztować niewłaściwe opony. Przedstawiamy wysokość mandatów i za co można je dostać. 

Niewłaściwe opony do pory roku, uszkodzone lub niewymiarowe mogą być przyczyną mandatu. Co gorsza, mogą być przyczyną nawet śmiertelnych wypadków. 

Czy za letnie opony zimą można dostać mandat?

W Polsce nie ma obowiązku wymieniania opon w związku ze zmianą pór roku. Oznacza to, że policja nie może wystawić mandatu, kiedy przyłapie nas na jeździe, np. w grudniu, na letnich oponach. Nie zmienia to jednak faktu, że przez takie zachowanie można stwarzać zagrożenie w ruchu dla siebie i innych, stąd też poleca się wymianę. Dzięki zimowym oponom, które mają głębsze bieżniki, zwiększa się przyczepność do podłoża i dużo łatwiej kieruje się pojazdem nie tylko po zaśnieżonych drogach, ale i przy gołoledzi i wysokiej wilgotności. 

Zobacz wideo: Aplikacja, która wykryje usterkę w samochodzie

14501089_uslyszy-i-wykryje-usterke-w-samochodzie-aplikacja-zastapi-mechanika_480P
Aplikacja, która wykryje usterkę w samochodzie
Powstaje aplikacja, która wykryje usterkę w samochodzie i być może zastąpi mechanika w niektórych sytuacjach
Źródło: TVN Turbo

Za co można dostać mandat przy nieodpowiednich oponach?

Mandat można dostać przede wszystkim za stwarzanie niebezpieczeństwa w ruchu. Oznacza to, że jeśli powodem wypadku były nieodpowiednie opony do sytuacji na drodze, przez co spowodowano wypadek - wtedy można zostać ukaranym. Jednak główne przyczyny mandatów za niewłaściwe ogumienie najczęściej spowodowane są czym innym.

Przede wszystkim opony powinny mieć konkretną głębokość bieżnika - w Polsce powinien on wynosić minimalnie 1,6 mm, zimowe opony mają zazwyczaj około 4 mm głębokości, a fabrycznie produkowane opony mają od 6,5 do 8 mm. Skąd zatem w Polsce jest tak niski próg? Koła podczas jazdy się zużywają, tak samo bieżnik, z czasem jest on coraz płytszy - wpływa to na przyczepność, drogę i skuteczność hamowania.

Drugim powodem, za który można dostać mandat, są różne opony na tej samej osi - powinny być takie same. W samochodach są dwie osie, a zatem koła mogą się różnić między osiami, jednak na jednej osi już nie. Ostatnim powodem, za który można dostać mandat, jest sytuacja, w której koło wystaje poza obrys błotnika - to częste zjawisko wśród osób tuningujących auta.

Ile kosztują mandaty za złe opony?

Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym przez kierującego pojazdem można dostać do 350 zł mandatu. Jeśli zaś kierowca będzie spełniał jedną z trzech powyżej wymienionych przesłanek (niewłaściwa głębokość bieżnika, różne koła na jednej osi lub koło wystające poza obrys błotnika) to mandat może wynosić do 500 zł. Policja ma też prawo zatrzymać dowód rejestracyjny, auto może zostać wycofane z ruchu i będzie czekała nas podróż lawetą. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie