Styl życia

Najczęściej popełniane błędy w zapinaniu pasów i fotelików dziecięcych

Styl życia

Autor:
Diana
Ryściuk
Dziecko z psem z samochodzie

Pasy bezpieczeństwa, jak sama nazwa wskazuje, mają za zadanie chronić osoby przemieszczające się pojazdami. Zdarza się jednak, że dorośli i dzieci korzystają z nich nieprawidłowo. Jakie błędy najczęściej są popełniane?

Pasy i foteliki do przewożenie dzieci mają ratować ludzkie życie w sytuacjach wypadków i innych zdarzeń drogowych. Ich używanie jest obowiązkiem wszystkich kierowców i pasażerów pojazdów. Nawet najnowszy, najbezpieczniejszy samochód nie wystarczy, jeśli pasy będą używane nieprawidłowo. Podobnie jest z fotelikami samochodowymi dla dzieci. Błędy najczęściej popełniamy nieświadomie.

Pasy zapięte, ale poskręcane

Przed każdą jazdą warto upewnić się, czy pasy wszystkich pasażerów nie są poskręcane. Jest to bardzo ważne, jeśli chcemy, ale spełniały swoją funkcję. Pas bezpieczeństwa musi rozłożyć obciążenie, które pojawia się w sytuacji zderzenia czy gwałtownego hamowania, na jak największej swojej powierzchni. Skręcony pas jest więc nie tylko niewygodny, ale przede wszystkim niebezpieczny.

Na fotelik dziecięcy w gwałtownych sytuacjach drogowych również działa duże przeciążenie. Nieodpowiednio naciągnięte pasy stwarzają ryzyko przemieszczania się fotelika, który musi być stabilnie, solidnie unieruchomiony.

Zapięcie dziecka w foteliku zbyt luźno

Dzieci siedzące w przeznaczonych dla nich fotelikach do jazdy często mają nieprawidłowo uregulowane pasy uprzęży. Zbyt luźna uprząż stanowi poważne zagrożenie dla podróżującego dziecka, ponieważ w razie wypadku, kolizji czy gwałtownego hamowania, nie zabezpiecza go prawidłowo. Ciało może się rozpędzić i nawet wysunąć z fotelika, ponieważ umożliwia to pozostawione, luźne miejsce. Jak temu zapobiec? Za każdym razem sprawdzać, czy uprząż jest dobrze zapięta, a to ma miejsce wtedy, gdy trudno jest włożyć dłoń pomiędzy paski, a ciało dziecka. Na rynku istnieją również foteliki wyposażone w automatyczny system dociągania uprzęży. Najważniejsze jest, aby uprzęż zawsze prawidłowo przylegała do ciała dziecka.

Zapięcie pasów w foteliku dziecka niezgodne z instrukcją

Przed zapięciem uprzęży, należy zapoznać się z instrukcją dołączoną do fotelika. Te miewają różne mechanizmy, a bardzo ważne jest, aby wszystkie kończyny dziecka i pasy znalazły się we właściwych miejscach. Czasami konieczne jest ustawienie wysokości uprzęży odpowiednio do wzrostu dziecka. Tylko wtedy fotelik będzie spełniał swoją funkcję.

Zapinanie dziecka w foteliku w zbyt grubych ubraniach

Pasy fotelika powinny zawsze przylegać do ciała, a zbyt gruba odzież czy koce to uniemożliwiają. Jeżeli rodzice obawiają się, że dziecko zmarznie w trakcie jazdy, mogą zaopatrzyć się w śpiworek do fotelika, który nie utrudnia działania pasów. Koca czy innego okrycia można użyć do otulenia dziecka już przypiętego. Powinno się również unikać śliskich tkanin, które mogą spowodować wyślizgnięcie się dziecka z fotelika.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak wybrać bezpieczny fotelik dla dziecka?

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Catherine Falls Commercial/Getty Images

Pozostałe wiadomości