Bita śmietana to przysmak, którego starają się unikać osoby dbające o linię. Uważana jest za kaloryczny i zbędny dodatek do deserów. Czasami jednak każdy z nas ma ochotę na chwilę dietetycznego zapomnienia. Bita śmietana świetnie komponuje się z deserami lodowymi, galaretkami, budyniami oraz owocami.
Można ją użyć do ozdobienia kakao, gorącej czekolady lub kawy. Niestety gotowe śmietany w sprayu, które możemy dostać w sklepach spożywczych, najczęściej odbiegają zarówno smakiem, jak i składem od tej przygotowanej samodzielnie w domu. A co, jeśli nie mamy w domu śmietany kremówki? Czy można zrobić bitą śmietanę z mleka?
Domowa bita śmietana z mleka – jak ją przygotować
Aby ubić mleko lub płyn potocznie nazywany mlekiem roślinnym, np. napój ryżowy, migdałowy, warto zadbać o odpowiednie warunki i sprzęt. Do ubijania idealnie sprawdzi się miska ze stali nierdzewnej, którą wcześniej należy nieco schłodzić w lodówce. Ułatwi to ubijanie i sprawi, że śmietana nie opadnie ani się nie zwarzy.
Porady dietetyków
Do ubijania najlepiej wybrać ręczną trzepaczkę. Cukier lub inne przyprawy i dodatki, których chcemy użyć, trzeba wsypać pod koniec ubijania, kiedy śmietana jest już sztywna. Jej stopień ubicia sprawdza się, przechylając miskę do góry dnem – idealnie ubita śmietana nie powinna się wylać.
Po przyrządzeniu można ją przechowywać w lodówce przez około dobę. Należy jednak pamiętać, że bita śmietana pochłania wiele zapachów z lodówki, dlatego powinno się ją dokładnie zabezpieczyć. Najlepiej smakuje od razu po przygotowaniu, dlatego też – jeśli mamy taką możliwość – ubijmy ją tuż przed podaniem.
Przepis na bitą śmietanę z mleka krowiego
Wiele osób staje przed wyzwaniem przyjęcia niezapowiedzianych gości. Najczęściej taka sytuacja wymaga improwizacji w kuchni i przyrządzenia poczęstunku z dostępnych w lodówce produktów. Stosunkowo szybko można przygotować deser owocowy lub lodowy z dodatkiem słodkiej i puszystej bitej śmietany.
Jeśli nie mamy gotowej bitej śmietany w sprayu lub wolimy zdrowszą wersję, zróbmy ją sami. Najlepiej sprawdzi się do tego czysta śmietana kremówka, jeśli jednak nie mamy jej pod ręką, możemy wykorzystać mleko krowie. Najpierw należy je dobrze schłodzić, wlać do stalowej miski i energicznie ubijać. Gdy mleko zgęstnieje, zacznie tworzyć się piana.
Jeśli potrzebujemy słodkiej bitej śmietany albo mamy ochotę poprawić jej smak dodatkiem cynamonu lub wanilii, powinno się wsypać te składniki pod koniec ubijania. Warto jednak pamiętać, że przygotowanie bitej śmietany z mleka wymaga zdecydowanie więcej energii niż ubicie jej po prostu ze śmietany, dlatego należy zrobić to odpowiednio wcześniej.
Bita śmietana z mleka migdałowego - jak ją zrobić?
Rosnąca popularność diety wegetariańskiej i wegańskiej powoduje, że coraz więcej osób rezygnuje z produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak mleko, na rzecz roślinnych zamienników. Ze spożywania mleka rezygnują również ci, którzy mają alergie lub po jego wypiciu odczuwają dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Takie osoby stają wówczas przed wyzwaniem znalezienia produktów spożywczych pozbawionych tego dodatku, np. bitej śmietany bez mleka krowiego.
Czy jest to możliwe, a jeśli tak, to czym można je zastąpić? W sklepach spożywczych znajdziemy szereg napojów roślinnych, które stanowią dobry zamiennik. Poza popularnym mlekiem sojowym możemy wybrać napój kokosowy, ryżowy, owsiany, jaglany, konopny albo migdałowy. Z tych produktów można wykonać bitą śmietanę, jednak będzie to wymagało bardzo dużo wysiłku – ze względu na inną zawartość białek i tłuszczów roślinne zamienniki mogą nieco wolniej reagować na procesy obróbki niż mleko zwierzęce.
Żeby przygotować bitą śmietanę z mleka migdałowego, należy postępować tak samo, jak w przypadku mleka krowiego. Podobnie można wykonać bitą śmietanę z mleka ryżowego i sojowego. Wybierając napój roślinny, warto dokładnie zapoznać się z jego składem, ponieważ wiele z nich ma dosyć dużą zawartość cukru. Wiele tego typu produktów jest smakowych, napoje roślinne najczęściej występują w wersji naturalnej, waniliowej lub czekoladowej.
Z kolei napoje ryżowe i kokosowe często stanowią połączenie tych dwóch produktów, jeśli więc szukamy napoju na bazie wyłącznie ryżu (albo wyłącznie kokosa), powinniśmy zapoznać się z etykietą, na której podano skład produktu.
Zobacz także:
- Ulubione przepisy z bitą śmietaną zdradza Sebastian Olma
- Jak zrobić idealną bitą śmietanę? Andrzej Polan zdradza sprawdzony przepis
- Ciasto W-Z, zimne nóżki i śledź w śmietanie, czyli kuchnia lat 80. według nowoczesnych przepisów Sebastiana Olmy
Autor: Adrian Adamczyk