Styl życia

Coraz więcej Polaków jest uzależnionych od hazardu. "Siedząc w kapciach możemy przegrać cały majątek"

Styl życia

Aktualizacja:

Według statystyk około 2 mln Polaków jest uzależnionych od gier hazardowych. Zdaniem specjalistów pandemia sprzyja wejściu w nałogi oraz pogłębia te, z którymi już się zmagamy. Jak można sobie z tym poradzić ? O tym opowiadały dr Bernadeta Lelonek-Kuleta - specjalistka leczenia uzależnień, Beata Biały - autorka książki "Hazardziści. Gra o życie" oraz Urszula - była hazardzistka.

Z życia hazardzisty

10 lutego ukaże się książka Beaty Biały "Hazardziści. Gra o życie". Jej autorka Beata Biały przyznała, że do podjęcia tematu zainspirowało ją jedno z służbowych spotkań, które odbyło się w kasynie. Tam studentka psychologii dostrzegła problemy ludzi borykających się z uzależnieniem. Jak wskazują badania, w Polsce jest około 2 mln hazardzistów.

- To są dane oficjalne, a jest jeszcze coś takiego jak szara strefa, czyli coś, czego nie da się policzyć, zwłaszcza, że hazard to nie tylko kasyna czy maszyny losujące, ale także totalizator. Hazard możemy mieć w telefonie, tablecie, w każdym miejscu. Siedząc w kapciach możemy przegrać cały majątek. Ja pierwszy raz od dłuższego czasu miałam takie poczucie, że pisząc książkę, mogę komuś pomóc, bo może ktoś pójdzie na terapię - powiedziała Beata Biały w Dzień Dobry TVN.

Jedną z bohaterek książki jest Ula, która od wielu lat walczyła z uzależnieniem do hazardu. Ostatecznie trzy lata temu udało jej się wyjść z nałogu. Dzielenie się swoją prywatną historią traktuje jako formę terapii.

- Jestem Ula, jestem chora i jest to część mojego życia. Zaczęło się bardzo niewinnie, od pierwszego zakładu. Później przestałam zajmować się hobby. Byłam coraz bardziej samotna i samotność zwalczałam graniem. To było samonapędzające się koło – wspominała nasza rozmówczyni.

Jak przyznała, osoby, które mają problemy z hazardem, często stygmatyzowane są przez otoczenie.

- Kiedy mówię, że jestem uzależniona, przestaję być Ulą, kobietą, pracownikiem, a staję się nagle najgorszym człowiekiem, potencjalnym kłamcą, złodziejem i manipulatorem - opowiadała Ula.

Jak poradzić sobie z uzależnieniem?

W świetle najnowszych badań, te same mechanizmy rządzą zarówno z uzależnieniami od substancji, jak i od hazardu. W mózgu człowieka następują bardzo podobne procesy.

Zdaniem dr Bernadety Lelonek-Kulety, specjalistki leczenia uzależnień, praca z hazardzistami bywa skomplikowana. W terapii trzeba "przepracować" całe swoje życie, więc to nigdy nie będzie krótki proces.

- Trzeba odbudować życie na nowo i praca terapeutyczna jest bardzo trudną pracą. Polega na przeprogramowaniu pewnych schematów, to praca nad emocjami – podkreśliła ekspertka.

J ak z perspektywy osoby uzależnionej wyglądała walka z nałogiem? Jaki jest sposób, by raz na zawsze z nim wygrać?

- Sukces na to, żeby nie grać, jest prosty: trzeba być gotowym na to, bardzo tego chcieć i dać sobie pomóc . To było piekło i ja w tym piekle nie potrafiłam żyć. Wiedziałam, że albo sobie to życie odbiorę, albo spróbuję naprawić – stwierdziła Ula, której udało się wyjść z uzależnienia od hazardu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

"Mama ginekolog" znów to zrobiła! Ogromne pieniądze dla Wielkiej Orkiestry

Nałogi. Jak pomóc bliskiej osobie w walce z uzależnieniami?

Keith Urban wyszedł z uzależnienia dzięki Nicole Kidman: "Czuję się błogosławiony, że odnalazłem żonę"

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości