Styl życia

10 najlepszych zdjęć dekady. Które z nich najbardziej poruszyło naszych widzów?

Styl życia

Jakub Kuza, autor fanpage'a "Krótka Historia Jednego Zdjęcia" wytypował 10 zdjęć ostatniej dekady. Natomiast nasi widzowie, oddając głosy, zadecydowali, które z nich jest najlepsze. Oto wyniki.

Za pomocą jednego zdjęcia można opowiedzieć całą historię. 10 zdjęć ostatniej dekady:

10. Władimir Putin wyławiający starożytne amfory

Na ostatnim miejscu uplasowała się fotografia Władimira Putina z 2011 roku.

- Zaczynamy od propagandy, bo żyjemy w czasach, kiedy mamy fantastyczne możliwości weryfikowania treści, a tymczasem to jest złota era kłamstw. Tutaj Władimir Władimirowicz, Morze Azowskie, starożytna grecka osada. On tam nurkuje i wyobraźcie sobie, że od razu znajduje dwie starożytne, liczące 1500 lat amfory – mówił Jakub Kuza w Dzień Dobry TVN.

9. Messi żegnający przegrany Puchar Świata w 2014 roku.

Zdjęcie przedstawia Messiego, który po przegranej w decydującym pojedynku z Niemcami, idąc w kierunku loży honorowej, aby odebrać medal za drugie miejsce, patrzy na upragniony Puchar Świata. Fotografię wykonał Bao Tailiang. Zdjęcie to zwyciężyło w konkursie World Press Photo 2014 w kategorii sport.

8. Spotkanie Donalda Trumpa i Kim Dzong Una w strefie zdemilitaryzowanej

To uchwycony moment, gdy Donald Trump zachęcony przez Kim Dzong Una przekracza granicę Korei Północnej, jako pierwszy urzędujący prezydent Stanów Zjednoczonych w historii.

- To jest strefa zdemilitaryzowana między Koreą Północną a Korę Południową – przypomniał Jakub.

7. Siostry w Łopiennie

- To przepiękny portret. To ważne zdjęcie dla nas Polaków. Zrobił je Waldemar Stube w Domu Pomocy Społecznej Sióstr Elżbietanek. To są dwie siostry: Zofia i Aniela, które trafiły do ośrodka w latach 50. XX wieku. Spędziły w nim kilkadziesiąt lat. To są osoby z pewną niepełnosprawnością intelektualną – wyjaśnił nasz rozmówca.

6. Polski portret w World Press Photo – "Przebudzenie"

O czarno-białym portrecie 15-letniej Ormianki o imieniu Ewa mówił cały świat. Nastolatka została wybudzona z katatonii będącej skutkiem choroby nazwanej "syndromem rezygnacji". Za to zdjęcie Tomasz Kaczor został laureatem pierwszej nagrody w kategorii "Portret" w międzynarodowym konkursie World Press Photo 2020.

Czytaj o tym więcej:

Polak nagrodzony za najlepszy portret w konkursie World Press Photo

5. Polarne niedźwiedzie na Arktyce

Nasz gość zaznaczył, że zdjęcie to zostało zrobione w trakcie nocy polarnej. Widzimy na nim niedźwiedzicę wraz z młodym. Misie podeszły do aparatury badawczej umieszczonej przez załogę statku Polarstern.

4. Zdjęcie pandemiczne, pingwiny zwiedzające galerię sztuki

Choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że to viral, to zdjęcie jest autentyczne. W czasie pandemii pingwiny z zoo w Kansas City odwiedziły pobliskie Muzeum Sztuki Nelsona-Atkinsa, gdzie podziwiały obrazy.

- One zachowywały się bardzo podobnie jak ludzie. Na każdy obraz poświęcały 8-10 sekund - podkreślił Jakub Kuza.

3. Selfie z Oscarów - 2014 rok

Na grupowym selfie widać: Brada Pitta, Angelinę Jolie, Bradleya Coopera, Lupitę Nyong'o, Petera Nyong'o, Jennifer Lawrence, Kevina Spacey, Meryl Streep, Jareda Leto, Channing Tatum oraz Ellen DeGeneres, która prowadziła galę.

– To jest najsłynniejsze selfie ostatniej dekady – zaznaczył nasz gość.

2. Fashion Week w Nowym Jorku i bezdomny mężczyzna

Fotografia została wykonana przez Lucasa Jacksona 7 września 2011 roku podczas New York Fashion Week. Uchwycił on moment, gdy fashionistki pozują do zdjęcia, a obok na schodach siedzi bezdomny mężczyzna.

– To pokazuje rozwarstwienie w naszym świecie. (…) Te kontrasty staja się coraz większe – tłumaczył Jakub.

1. Ami Vitale z pandą

Widzowie, jako zdjęcie dekady wybrali Ami Vitale z pandą. Posłuchajcie o zwycięskim zdjęciu w naszym materiale wideo, gdzie zobaczycie omawiane fotografie.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości