Razem z Ukrainą

Znany sklep sportowy znika z Polski. To skutek sankcji wprowadzonych przez rząd

Razem z Ukrainą

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
TVN 24
sklep sportowy

Polski rząd zdecydował się wprowadzić sankcje na rosyjskie firmy, które działają w naszym kraju. W konsekwencji jedna z popularnych sieci sportowych zdecydowała się zamknąć swoje sklepy, które do tej pory działały w galeriach handlowych. Nie jest dostępna również strona internetowa firmy.

Go Sport objęty sankcjami

W centrach handlowych w środę, 27 kwietnia, nie otworzyły się sklepy sieci Go Sport. Nie działa też strona internetowa, za pomocą której firma prowadziła sprzedaż online. Według informacji podawanych przez "Puls Biznesu" do wczoraj współpracę ze spółką zawiesiło już ponad 90 proc. usługodawców i dostawców.

- 26 kwietnia Go Sport Polska Sp. z o.o. została objęta sankcjami gospodarczymi, przez co od dzisiaj do odwołania zostaje zawieszona działalność wszystkich 25 sklepów stacjonarnych oraz sklepu internetowego - poinformował w oświadczeniu przesłanym serwisowi wirtualnemedia.pl dział marketingu Go Sport Polska. Do momentu publikacji materiału przedstawiciele spółki nie odpowiedzieli na prośbę o komentarz. U przedstawicieli centrów handlowych potwierdzono natomiast zamknięcie sklepów GO Sport w Promenadzie i Wola Park.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Spółka Go Sport Polska została wpisana na rządową listę sankcyjną. Jak czytamy w komunikacie MSWiA, Go Sport "od 2019 r. był własnością francuską, następnie został kupiony przez singapurską spółkę Sportmaster Operations Pte. Ltd., której rzeczywistymi beneficjentami są osoby pochodzenia rosyjskiego, w tym oligarcha Nikolay Fartushnyak, Vladimir Fartushnyak oraz Alexander Mikhalskiy, którzy są współzałożycielami jednej z największych rosyjskich sieci sklepów sportowych Sportmaster".

 Go Sport zamknął sklepy w Polsce

MSWiA pisze, że z racji pozycji rynkowej oraz osiąganych dochodów "podmiot jest znaczącym płatnikiem podatków wspierających rosyjski budżet". Zdaniem resortu nałożenie sankcji na Go Sport Polska "przyczyni się do zmniejszenia przychodów wymienionej firmy, a tym samym pośrednio wpłynie na zmniejszenie przychodów budżetu Federacji Rosyjskiej, z którego finansowana jest agresja przeciwko Ukrainie".

Jak czytamy w komunikacie, wpisanie na listę sankcyjną oznacza zamrożenie wszystkich środków finansowych i zasobów gospodarczych spółki oraz zakaz udostępniania podmiotowi wpisanemu na listę lub na jego rzecz – bezpośrednio lub pośrednio – jakichkolwiek środków finansowych lub zasobów gospodarczych. Nie będzie można też podejmować działań, których celem lub skutkiem jest ominięcie tych środków. Spółka zostanie też wykluczona z postępowań o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursu.

Które rosyjskie firmy zostały objęte sankcjami?

Cała lista obejmuje 50 pozycji - nazwiska rosyjskich oligarchów i podmiotów gospodarczych. Jak podkreślają rządzący, polska lista jest uzupełnieniem unijnej listy sankcyjnej i odnosi się do oligarchów oraz podmiotów rosyjskich prowadzących realne interesy na terenie Polski.

Na liście obok Go Sport znalazły się również Faberlic Europe Sp. z o.o., Kaspersky (Kaspersky Lab), Medmix Poland. Pełną listę można znaleźć TUTAJ.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: anouchka/Getty Images

Pozostałe wiadomości