Ukraińskie rodziny zastępcze szukają schronienia w Polsce. "Całe nasze życie zmieściło się do plecaka"

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Reporter:
Miłka Fijałkowska
Wsparcie dla rodzin zastępczych z Ukrainy
Wsparcie dla rodzin zastępczych z UkrainyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

W obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę życie wielu osób z dnia na dzień uległo zmianie. Rodziny przybywające do Polski w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia muszą uporać się z licznymi problemami. W tej trudnej sytuacji rodzice zastępczy i podopieczni ukraińskich domów dziecka mogą liczyć na pomoc Fundacji UNAWEZA. W Dzień Dobry TVN przekonywały o tym założycielka organizacji, Martyna Wojciechowska oraz przedstawicielka Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej, Katarzyna Klimiuk-Bibik.

Wsparcie dla rodzin zastępczych z Ukrainy

Trudna sytuacja w Ukrainie zmobilizowała do działania wiele osób. Rodziny zastępcze, które w obawie o własne bezpieczeństwo decydują się poszukać schronienia w Polsce, mogą liczyć na pomoc Fundacji UNAWEZA, podejmującej określone działania we współpracy z Koalicją na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej. Na wsparcie organizacji mogą też liczyć podopieczni ukraińskich domów dziecka.

- Teraz mamy podwójne trudności i trzeba być niezwykle czułym na pomoc takim dzieciom i takim rodzinom (...). One często uciekają bez niczego, więc należy im zapewnić wszystko od podstaw, taką namiastkę domu - zauważyła Katarzyna Klimiuk-Bibik. Dodała też, że z pomocy korzysta obecnie około 300 osób. W tym miejscu warto podkreślić, że ponad 1/3 z nich znalazła się pod opieką Fundacji UNAWEZA.

- Pomaganie to nie jest sprint, to jest maraton (...). Zajmujemy się dawaniem kobietom i dzieciom skrzydeł - zapewniła Martyna Wojciechowska, jednocześnie zwracając uwagę na skalę problemów rodzin zastępczych z Ukrainy.

- Mamy zastępcze, które mają dzieci już po doświadczeniach traumy, mają naprawdę bardzo trudną sytuację (...). Mieliśmy taki cel, że chcemy znać każdego naszego podopiecznego, że chcemy im towarzyszyć i trzymać za rękę długo. Chcemy zapewnić nie tylko te podstawowe środki i możliwości ułożenia sobie życia w Polsce, ale też takie rzeczy, jak opieka psychologiczna, jak urządzenie tych rodzin na nowo (...). Założyliśmy zbiórkę na ten cel - podsumowała założycielka Fundacji UNAWEZA, zachęcając do wsparcia szlachetnej inicjatywy.

Rodzina zastępcza z Irpienia znalazła schronienie w Polsce

Ukraińskie rodziny każdego dnia zmagają się z wieloma problemami. Najlepszym tego dowodem jest historia matki zastępczej, która w trosce o dobro podopiecznych podjęła decyzję o ucieczce z Irpienia w obwodzie kijowskim. Larysa Makhynia i jej bliscy opuścili miasto pożyczonym od sąsiada samochodem.

Bałam się, ale syn powiedział: "Mamo, dasz radę". Całe nasze życie zmieściło się do plecaka

Larysa Makhynia nie ukrywa, że po wybuchu wojny jej najbliżsi musieli stanąć przed obliczem wielu wyzwań. Mąż kobiety i jej biologiczny syn zdecydowali się zostać w Ukrainie. Pozostała część rodziny znalazła schronienie w Polsce.

- Dzieci dają mi naprawdę dużo siły, są darem od Boga (...). Byłam szczęśliwa, żyłam pięknie. Chciałabym wrócić do Ukrainy, odbudować dom. Do tego potrzebne jest nasze zwycięstwo, wierzę w nie - podsumowała matka zastępcza.

Ukraińska rodzina zastępcza znalazła w Polsce schronienie. Zobacz wideo:

Ukraińska rodzina zastępcza znalazła w Polsce schronienie
Ukraińska rodzina zastępcza znalazła w Polsce schronienie Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Magdalena Brzezińska

Reporter: Miłka Fijałkowska

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

Tagi:
Prowadzący: