Dziecięcy szpital w obliczu wojny
Do szpitala Ohmatdyt przyjeżdżają dzieci z całej Ukrainy. Zwykle w placówce przebywa ok. 600 pacjentów. Tak było dopóki armia rosyjska nie zaatakowała naszych sąsiadów. Obecnie, jak podaje tvn24.pl, na miejscu leczy się ok. 200 pacjentów. W chwilach największego zagrożenia przebywają w piwnicy. Na betonowych korytarzach. Z dala od okien.
Zobacz wideo: Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
- To pacjenci, którzy nie mogą otrzymać leczenia w domu, nie są w stanie przeżyć bez leków, bez opieki medycznej - powiedział miejscowy chirurg Wołodymyr Zhownir, cytowany przez agencję Reuters. - Te dzieci cierpią bardziej, ponieważ muszą walczyć z rakiem, żeby przeżyć – a ta walka nie może czekać - dodała cytowana przez NBC News doktor Łesia Łysycia.
Część dzieci jest zbyt chora i słaba, by opuścić placówkę medyczną. - Mamy wielu pacjentów, których nie możemy przenieść do innego szpitala, to bardzo trudne. Niektórych pacjentów przetransportowaliśmy do placówek w zachodniej Ukrainie, ale wielu nie chce się przenosić, bo tutaj jest największy szpital i tu się leczą - przekazał neurochirurg Pawło Pławskyj dziennikarzowi agencji Reutersa.
Schron dla małych pacjentów w szpitalnej piwnicy
Wśród małych pacjentów jest 9-latek z nowotworem krwi, który wymaga stałego leczenia. - Jesteśmy tu, bo mamy zagwarantowane wszystkie potrzebne lekarstwa, choć brakuje nam jedzenia. Lokalne organizacje charytatywne obiecały, że nam coś przyniosą. Czekamy, aż przyjdą i przyniosą nam chleb, niezbędne artykuły i trochę soku dla dzieci - tłumaczyła Maryna, mama chłopca. Gdy słyszy syreny przeciwlotnicze, zabiera synka do szpitalnej piwnicy.
Zobacz wideo: Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Jak podało tvn24.pl, niedawno do szpitala przywieziono też dzieci, które zostały ofiarami działań wojennych. Operowano 13-latka po ostrzale. Przyjęto czworo dzieci, które ucierpiały z powodu odłamków i ran postrzałowych.
Z powodu wojny do szpitala nie dotarło wielu małych pacjentów na leczenie lub zabiegi. Placówka medyczna zgromadziła wystarczającą liczbę leków na miesiąc.
Więcej informacji na stronie tvn24.pl.
In Kyiv's Ohmadyt Children's Hospital, sick children, mothers and babies are adjusting to life under siege in the underground bunker https://t.co/OXU5GWvwLE pic.twitter.com/6IbokJwfJ4
— Reuters (@Reuters) February 28, 2022
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.
Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Jak się zachowywać, kiedy przyjmiemy pod swój dach uchodźców z Ukrainy?
- Jak pomóc mieszkańcom Ukrainy? Lista sprawdzonych zbiórek pieniędzy
- Krew dla Ukrainy. Gdzie można oddać krew w Polsce? Lista miast
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: tvn24.pl/Reuters
Źródło zdjęcia głównego: BSIP/Getty Images