Krew dla Ukrainy. Gdzie można oddać krew w Polsce? Lista miast

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
krwiodawcy.org
Pielęgniarka z zapasami krwi

W związku z wojną w Ukrainie wiele osób stara się pomagać, jak tylko może. Ruszyły również akcje zachęcające do oddawania krwi, która w miarę potrzeb będzie przekazywana do Ukrainy celem ratowania życia cywili i wojskowych. Gdzie można oddać krew?

Oddawanie krwi dla Ukrainy

Zaraz po rozpoczęciu się wojny w Ukrainie, prezydent Wołodymyr Zełenski, apelował, aby oddawać krew dla poszkodowanych, a przed ukraińskimi centrami krwiodawstwa ustawiały się kolejki. Obecnie również w Polsce organizowane są akcje oddawania krwi dla Ukrainy. 

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

W Ukrainie oraz w Polsce organizowane jest zbieranie krwi dla osób potrzebujących. Jak zapewnia narodowe Centrum Krwi, monitorowana jest sytuacja i dostosowywane są działania do aktualnych potrzeb w zakresie leczenia przy użyciu krwi oraz jej składnikami. W oświadczeniu NCK napisano: Polska służba krwi jest przygotowana do udzielenia wsparcia w zakresie krwi i jej składników. Wszelkie działania podejmowane są w porozumieniu i zgodnie z zapotrzebowaniem. Prosimy o bieżące sprawdzanie zapotrzebowania na krew i jej składniki, które jest publikowane na stronach internetowych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa celem dostosowywania oddawania krwi do aktualnych potrzeb".

Punkty krwiodawstwa, w których można oddać krew dla Ukrainy

Nie ma prowadzonej akcji, w której krew zostałaby bezpośrednio oddawana. W razie potrzeby ze strony Ukraińskiej, krew jest transportowana na granicę. Mimo wszystko warto oddawać krew i sprawdzać, w których punktach jej brakuje, aby pomóc uzupełnić zapasy. Na stronie znajdują się wszystkie informacje, jak przygotować się do oddania krwi i kto może to zrobić.

Aby przekazać krew na rzecz Ukrainy, trzeba wybrać się do najbliższego punktu bądź centrum krwiodawstwa. Warto jednak uprzednio sprawdzić, czy danej grupy brakuje w miejscu, gdzie planujemy się udać. Można to sprawdzić pod tym adresem: krew.info/zapasy. W związku z obecną sytuacją RCKiK prosi o sprawdzanie bezpośrednio informacji w punktach ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację. Na stronach znajdują się aktualne dane i prośby o konkretne, brakujące grupy krwi.

Lista miast, w których można oddać krew dla Ukrainy

Po kliknięciu w nazwę miasta przechodzimy na stronę ze szczegółowymi informacjami.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: krwiodawcy.org

Źródło zdjęcia głównego: vgajic/Getty Images

Pozostałe wiadomości