Reporter TVN był w sercu wojny w Ukrainie. "Pokazał, jak wygląda ewakuacja. Dokonał niezwykłych rzeczy"

Ucieczka z Irpienia
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ucieka z Irpienia
Ucieka z Irpienia
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Z planu filmowego prosto na wojnę
Z planu filmowego prosto na wojnę
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę

Rodziny z dziećmi, ranni oraz starsi i schorowani ludzie przedzierali się przez ruiny mostu w Irpieniu, by dotrzeć do Kijowa. Na miejscu był Michał Przedlacki z programu "Superwizjer". Z jego reportażu "Ucieczka z Irpienia" dowiemy się, jak dostojne i luksusowe miasto zmieniło się w strefę wojny, pełną śmierci i zniszczenia.

Reportaż "Ucieczka z Irpienia"

Michał Przedlacki jest wszędzie tam, gdzie każdy inny bałby się udać. Jego dziennikarska misja zaprowadziła go na kolejny wojenny front. Reporter "Superwizjera" wyjechał z Kijowa w kierunku miasteczek, które były atakowane przez Rosjan od samego początku inwazji, takich jak: Hostomel, Bucza i Irpień. Na drodze do Irpienia spotykał kolumnę autobusów miejskich, prawdopodobnie przeznaczonych do ewakuacji mieszkańców. Postanowił ruszyć więc w stronę miasta. W okolicy słychać było eksplozje, nad miastem unosił się dym z płonących wieżowców. Ciągle mijał uciekających ludzi.

- Michał ma doświadczenie przede wszystkim w organizacjach humanitarnych. Od 20 lat jest na wszystkich konfliktach zbrojnych - w Syrii, czy Afganistanie. To osoba, która ma niezwykłe kompetencje, by budować obraz wojny. On wie, jak to robić. Korzystamy z jego doświadczenia i z tego, co udało mu się zrobić w Ukrainie - powiedział gospodarz magazynu reporterskiego "Superwizjer", Jarosław Jabrzyk.

- Ten reportaż to zapis całego tego konfliktu zbrojnego od innej strony. Jesteśmy przyzwyczajeni, że mamy zapisy bombardowań. Ale napięcie jest we wszystkich Ukraińcach. To dramat w pigułce tej wojny - dodał.

Irpień - ekskluzywne miasto zamieniło się w gruz

W celu zablokowania rosyjskich kolumn pancernych, Ukraińcy wysadzili most na trasie łączącej Irpień z Kijowem. Stał się on pełną pułapek, trudną do pokonania, niebezpieczną przeprawą. Uciekających z miasta osłaniali żołnierze - przygotowani, aby w każdej chwili odeprzeć rosyjskie pojazdy pancerne.

- Irpień to taki Konstancin - ekskluzywna miejscowość. Tam nie ma dziur w drogach - wszystko wyłożone kostką, parki handlowe itd. Ukraińcy, żeby powstrzymać rosyjskie czołgi, zbombardowali jeden z mostów w stronę Kijowa - mówił w Dzień Dobry TVN Jarosław Jabrzyk.

Reporter Michał Przedlacki zauważył nadjeżdżający od strony Irpienia bus. Kierowca - młody, krótko ostrzyżony mężczyzna - pomógł wysiąść kobietom i dzieciom, i oznajmił, że zawraca do miasta po kolejnych uchodźców. Dziennikarz pojechał razem z nim.

- Michał przeszedł na drugą stronę mostu, żeby pokazać, jak wygląda ewakuacja. Dokonał niezwykłych rzeczy. Poznał 23-letniego kierowcę, który wziął jeden z tych porzuconych busów i zaczął objeżdżać dzielnicę, żeby ewakuować ludzi z piwnic - dodał prowadzący "Superwizjer".

Reportaż "Ucieczka z Irpienia" będzie można obejrzeć we wtorek, 15 marca 2022 r. o 23:40 w TVN lub w TVN24 GO.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
podziel się:

Pozostałe wiadomości