Razem z Ukrainą

Artyści wspierają ofiary wojny w Ukrainie. "Muzyka łagodzi obyczaje"

Razem z Ukrainą

Autor:
Justyna
Piąsta
Muzycy dla Ukrainy
Muzycy dla Ukrainy Dzień Dobry TVN
wideo 2/17

Marcin Wyrostek oraz Anna i Marcin Jajkiewiczowie połączyli siły i wspólnie wspierają uchodźców. Stworzyli wyjątkową piosenkę "Siostra Ukraina", aby podnieść na duchu sąsiadów ze Wschodu. Jak powstał ten utwór? O tym opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.

Muzycy dla Ukrainy

Anna Bystroń-Jajkiewicz, Marcin Jajkiewicz i Marcin Wyrostek to artyści, muzycy, którzy starają się wesprzeć ofiary wojny w Ukrainie. To, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, poruszyło ich serca i zmotywowało do stworzenia wspólnej inicjatywy.

- Piosenka "Siostra Ukraina" to był taki impuls. Ja się nad tym długo nie zastanawiałam, po prostu czułam taką potrzebę niesienia wsparcia dla Ukraińców. Od pierwszych godzin byliśmy na telefonach z naszymi przyjaciółmi, którzy uciekali z Kijowa. Nie wiedzieliśmy, jak to wszystko się rozwinie, czy przejadą. (...) Wszystko było tak bardzo dramatyczne, że w tej całej bezsilności, pomyślałam, że chyba to jest jedyne wyjście, żeby tym dźwiękiem pomóc. Myślę, że muzyka jest bardzo dobrym narzędziem do niesienia wsparcia - powiedziała Anna Bystroń-Jajkiewicz, autorka tekstów i wokalistka.

Ania bardzo szybko napisała tekst piosenki. W akcję zaangażował się nie tylko Marcin, mąż Ani, który jest wokalistą, ale również Marcin Wyrostek, akordeonista. W utworze "Siostra Ukraina" można usłyszeć, jak gra na bajanie, czyli akordeonie guzikowym.

Zbiórka instrumentów dla dzieci z Ukrainy

- Razem z domem kultury w Katowicach, w Ligocie, zbieramy instrumenty. Muzyka łagodzi obyczaje, jest mnóstwo dzieciaków, które grały wcześniej w Ukrainie i chcą dalej grać - podkreślił Marcin Wyrostek. Akordeonista angażuje się też we wspólne muzykowanie z dziećmi z Ukrainy.

Muzycy chcą zorganizować koncert z bajkami ukraińskimi z okazji nadchodzącego Dnia Dziecka. - Chcemy w taki chociaż sposób rozjaśnić troszeczkę ten świat, żeby uśmiech pojawił się na twarzy - dodał Marcin Jajkiewicz.

Muzycy zaprezentowali utwór "Siostra Ukraina" na scenie Dzień Dobry TVN. Cały występ w materiale wideo.

Marcin Jajkiewicz & Marcin Wyrostek w piosence „Siostra Ukraina”
Marcin Jajkiewicz & Marcin Wyrostek w piosence „Siostra Ukraina” Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości