Ukrainka i Rosjanka gotują razem dla Ukrainy. "Nie ma nic bardziej pokojowego niż idea łamania się chlebem"

Ukrainka i Rosjanka gotują razem dla Ukrainy
Akcja #CookForUkraine
Źródło: Marko Geber/GettyImages
Dwie przyjaciółki - ukraińska pisarka i rosyjska kucharka połączyły siły, by nieść pomoc Ukrainie. Panie w mediach społecznościowych rozpoczęły kampanię "#CookForUkraine" z której wszelkie pieniądze przekazane zostaną na pomoc dzieciom ze wschodu. - Symbolizujemy dwie strony wojny – napisały w sieci.

#CookForUkraine – akacja wspierająca dzieci z Ukrainy

Kampania "#CookForUkraine" to akcja mająca na celu wspierać Ukrainę za pośrednictwem brytyjskiego oddziału UNICEF. Inicjatorkami tego przedsięwzięcia są Ukrainka Olia Hercules, Rosjanka Alissa Timoshkina i Polka Zuza Zak. Celem kampanii jest przede wszystkim zebranie funduszy i pomoc dzieciom z Ukrainy, a także ukazanie bogatej historii i kultury Ukrainy. Do akcji włączyła się także gwiazda mediów społecznościowych Clerkenwell Boy.

- To, że inicjatywa jest prowadzona wspólnie przez Rosjankę i Ukrainkę, jest bardzo ważne dla świata – tłumaczą. - W pewnym sensie symbolizujemy dwie strony wojny. Ale przytulamy się i uśmiechamy, dla nas nie ma konfliktu, jest tylko miłość, jedzenie i wspólnota. Jedzenie jest symbolem łączenia się ludzi i nie ma nic bardziej pokojowego niż idea łamania się chlebem - tłumaczą dziewczyny.

Organizatorki zapowiedziały, że pragną, aby pomoc dotarła do 7,5 miliona dzieci, które obecnie są zagrożone. Za zebrane pieniądze kupione zostaną koce, ciepłe ubrania, zestawy do higieny, opieki zdrowotnej, a także edukacji. - Musimy wiedzieć, że pieniądze trafiają w legalne miejsce i to szybko. To, co się dzieje, jest przerażające i chcemy wesprzeć przede wszystkim rodziny, dzieci i kobiety.

DD_20220305_Kukulska_REP
Razem z Ukrainą
Źródło: Dzień Dobry TVN

Akcja "#CookForUkraine" – jak pozyskiwane będą środki?

Autorki kampanii wpadały na pomysł, jak zebrać niezbędne fundusze. Panie związane z branżą gastronomiczną proponują, aby restauracje i puby włączyły się w akcję, dodając do rachunku kwotę, która trafi na konto UNICEF. Ponadto kreatywnym pomysłem będzie także organizowanie wieczorów ukraińskich czy wprowadzenie do menu ukraińskich dań. Inicjatorki postanowiły także, że zajmą się wydaniem książki poświęconej ukraińskiej kuchni.

Do akcji może dołączyć każdy. Wystarczy tylko ugotować ukraińskie danie, a następnie udostępnić zdjęcia, przepisy i historie w mediach społecznościowych, dodając hasztag #CookForUkraine.

Na Instagramie już dziś podziwiać możemy wiele wspierających postów. W sieci pod hasztagiem #CookForUkraine znajdziemy wiele przepisów na ciasta, ciasteczka, barszcz, kurczaka po kijowsku, gołąbki czy domowe chleby.

Do tej pory udało się zebrać ponad 100 tys. funtów.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Polska Akcja Humanitarna
Polska Akcja Humanitarna
  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Marko Geber/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla
Materiał promocyjny

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla