Razem z Ukrainą

"Kuloodporni" - zbiórka dla walczącej Ukrainy. Potrzebne są kamizelki i hełmy

Razem z Ukrainą

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Zbiórka dla walczącej Ukrainy

Ukraińcy potrzebują dziś nie tylko solidarności, ale również bezpośredniej pomocy. Stowarzyszenie patriotyczno-militarne DWS zorganizowało zbiórkę, której celem jest zebranie środków potrzebnych do sfinansowania specjalistycznych kamizelek i hełmów dla ukraińskiej armii. Akcję wspierają znane, polskie gwiazdy.

Zbiórka dla walczącej Ukrainy

Stowarzyszenie DWS stworzyło zbiórkę na rzecz armii ukraińskiej. Jej głównym celem jest zebranie funduszy na kamizelki kuloodporne i balistyczne hełmy kevlarowe. Ukraińscy żołnierze są często wyposażeni jednie w lekką kamizelkę taktyczną, a tylko nieliczni w ciężki, stalowy hełm.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Organizacja zrzesza byłych żołnierzy formacji specjalnych Wojska Polskiego i Policji. Swoim doświadczeniem chcą oni wesprzeć system obronny państwa i kształtować przy tym postawy patriotyczno-obronne obywateli. Już od kilkudziesięciu dni członkowie DWS prowadzą działalność wolontariacką. Wspierają żołnierzy armii ukraińskiej czy Wojska Obrony Terytorialnej w Ukrainie, które dzielnie walczą o swoją ojczyznę.

Kamizelki i hełmy dla ukraińskiej armii

Swoją pomoc oferują poprzez dostawę potrzebnych artykułów - jedzenia, apteczek taktycznych, środków opatrunkowych. Teraz stowarzyszenie chce skupić się głównie na zapewnieniu odpowiedniego sprzętu do walki. Udało mu się nawiązać kontakt z producentem w USA, który gotowy jest dostarczyć dla organizacji po 30 tysięcy sztuk kamizelek i hełmów. Pełny koszt zamówienia to 120 milionów złotych.

Kamizelka kuloodporna typu PLACE CARRIER wyposażona jest w system MOLLE/PALS - niweluje szkody podczas bezpośredniego trafienia pociskiem karabinowym lub pistoletowym. Dzięki temu może kontynuować walkę bez uszczerbku na zdrowiu. Odpowiednio wyprofilowany hełm balistyczny wykonany jest z odpornego kevlaru, przez co chroni głowę przed trafieniem odłamkami lub samym pociskiem. - Ta kamizelka z płytką to koszt 3 tysięcy złotych - wyjaśnił w Dzień Dobry TVN model, Mikołaj Krawiecki.

Zakupione materiały będą bezpośrednio przekazywane do żołnierzy i dowódców po zaakceptowaniu odpowiedniej dokumentacji przez Ambasadę Ukrainy. Stowarzyszenie podpisało stosowny dokument, na mocy którego może przekazać zakupiony sprzęt osobom odpowiedzialnym, z gwarancją, że dotrą we wskazane miejsce, w odpowiednim czasie i nic nie wpadnie w ręce wroga.

Wśród osób, które wspierają akcję są znane twarze polskiego show-biznesu m.in. Alan Andersz, Mikołaj Krawiecki, Mateusz Damięcki, Nergal, Mikołaj Roznerski, Mateusz Banasiuk, Andrzej Piaseczny czy Anna Markowska.

- To wolontariusze, Polacy, Ukraińcy, którzy działają razem w różnych dobrowolnych organizacjach, pomagają najwięcej, jeśli chodzi o zabezpieczenie żołnierza, wolontariusza czy medyka. Około 30% żołnierzy jest zabezpieczonych na wojnie - tłumaczył Mikołaj Krawiecki.

- To jest zweryfikowana zbiórka. Mają bardzo dobre kontakty do fabryki w Stanach, która produkuje te rzeczy -dodaje aktor, Alan Andersz. - Ja bardzo chłopaków wspieram - podsumowuje Mikołaj Krawiecki.

Ty też możesz wesprzeć zbiórkę.

LINK DO ZBIÓRKI

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości