Razem z Ukrainą

Arcymistrz szachowy już kilka lat temu przewidział wojnę w Ukrainie. "Nie chciano uwierzyć Putinowi"

Razem z Ukrainą

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Szymon Brózda, Ewa Drzyzga
Garri Kasparov: „Taka Rosja, to nie mój kraj”
Garri Kasparov: „Taka Rosja, to nie mój kraj”Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Garri Kasparow to jeden z największych szachowych arcymistrzów w historii. Od wielu lat głośno krytykuje politykę Władimira Putina. Kilka lat temu wydał nawet książkę, w której ostrzegał świat przed planami prezydenta Rosji. Jak ocenia to, co obecnie dzieje się za naszą wschodnią granicą? Czy jego zdaniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę można było uniknąć? Z szachistą rozmawiała Ewa Drzyzga.

Garri Kasparow o polityce Putina

Garri Kasparow to najwybitniejszych szachista na świecie i jeden z największych krytyków Władimira Putina. Próbował nawet kandydować na prezydenta Rosji. Ostatecznie w obawie o własne życie wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Szachista jest zdania, że trzecia wojna światowa już się rozpoczęła. - To jest wojna między tyranią a demokracją, wojna między reżimem totalitarnym a wolnym światem - powiedział.

Siedem lat temu Kasparow wydał książkę "Nadchodzi zima", w której ostrzegał świat przed planami Władimira Putina. Obecna sytuacja za naszą wschodnią granicą zdaje się pokazywać, że świat nie wziął tych sugestii na poważnie. - Nie chodzi o to, czy w to uwierzyli, czyli nie. O wiele bardziej tragiczne jest to, że nie chciano uwierzyć samemu Putinowi. Możemy oskarżać Putina, i słusznie, o wszystkie grzechy śmiertelne, zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne, ale nie możemy powiedzieć, że robił to w tajemnicy - stwierdził szachista.

Jego zdaniem Putin otwarcie mówił o swoich planach. Wielokrotnie powtarzał, że upadek Związku Radzieckiego był największą tragedią geopolityczną XX wieku.

Kiedy Władimir Putin może stracić władzę?

Zapytany, czy Władimir Putin odejdzie i odda władzę, wyznał, że dyktatorzy nigdzie nie odchodzą, tylko zostają odsunięci. - To będzie odejście mimo jego woli. Moim zdaniem upadek reżimu Putina może nastąpić w krótkim czasie, jeśli Ukraina wygra wojnę. Po upadku, jeśli nastąpi on w przewidywalnej przyszłości, myślę, że powinniśmy zapomnieć o słowie "wybory" na co najmniej dwa lata - mówił.

Dodał też, że sam nie ma żadnego interesu w tym, żeby ubiegać się o prezydenturę. Wyznał, że w 2007 roku nie brał w nich udziału, bo tak naprawdę ich nie było. - Próbowałem pokazać, że nawet osoba z moją reputacją, zasobami nie może się zarejestrować, jako kandydat. Nie udało mi się nawet zarejestrować - mówił.

Kasparow wyznał też, że jego językiem ojczystym był rosyjski, wychował się w rosyjskim środowisku, to jednak kiedy mówi "mój kraj" ma na myśli inny kraj, nie jest to Rosja Putinowska. - Z flagi Nowej Rosji został usunięty czerwony pasek. Ludzie tacy, jak ja uważają, że na fladze Nowej Rosji nie może być koloru krwi. Ale to także barwy Republiki Nowogrodzkiej. Rosja miała - bardzo dawno temu - europejskie i demokratyczne tradycje (...), dziś, jak sądzę, rozstrzygają się losy, czy Rosja kiedykolwiek wróci do Europy - dodał.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Szymon Brózda, Ewa Drzyzga

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości