W kuchni DDTVN superfoods! Na zdrowie :)

W kuchni Dzień Dobry TVN nasz duet łańcuchowy przygotował potrawy bazując na superfoods, czyli produktach bogatych w witaminy i minerały. Co powiecie na sałatkę z kaszy jaglanej i botwinki, chleb z siemieniem lnianym, orzechami i jabłkiem lub sałatkę z marynowanym burakiem, fetą i borówkami? Pycha!

Przepisy Piotra Kucharskiego

Sałatka z kaszy jaglanej

Składniki:

200 g kaszy jaglanej

6 pęczków pietruszki

2 pęczki botwinki

garść mięty

3 ogórki

100 g czarnych oliwek

2 papryczki chili

100 g rodzynek

oliwa z oliwek

sok z jednej cytryny

sól i pieprz

kmin rzymski

200 g sera feta

Przygotowanie:

Kaszę wyprażyć w garnku aż zacznie pachnieć orzechami. Zalać wodą i kilkoma łyżkami oliwy z oliwek. Gotować na wolnym ogniu aż kasza będzie miękka. W trakcie podlewać wodą. Kaszę wystudzić. Rodzynki zalać wodą i odstawić do nasiąknięcia. Pietruszkę, botwinkę i miętę bardzo drobno posiekać i dodać do przestudzonej kaszy. Ogórki pokroić w drobną kostkę i dodać do kaszy. Oliwki i papryczkę pokroić w krążki i dodać do kaszy. Całość wymieszać i zalać sokiem z cytryny oraz dużą ilością oliwy z oliwek. Doprawić solą, pieprzem i kminem rzymskim. Całość posypać pokruszoną fetą. Można podawać jako dodatek do mięs z grilla.

Młode orzechy włoskie w miodzie

Składniki:

młode orzechy włoskie

płynny miód

Przygotowanie:

Orzechy umyć i ułożyć szczelnie w słoiku. Zalać płynnym miodem. Jeśli nie mamy płynnego miodu, to należy lekko podgrzać skrystalizowany miód.

Słoik zakręcić i odstawić na kilka miesięcy.

Chleb z siemieniem lnianym, orzechami i jabłkiem

Składniki:

100 g siemienia lnianego

sok z połówki cytryny

500 ml/g wody

10 g drożdży

3 łyżki miodu wielokwiatowego

400 g mąki pszennej razowej

200 g mąki pszennej typ 750

100 g orzechów włoskich

150 g startego na grubych oczkach kwaśnego jabłka

Przygotowanie:

W miseczce zalać siemię lniane 100 ml wody i sokiem z połówki cytryny. Odstawić do nasiąknięcia na około godzinę. W misce rozpuścić drożdże w wodzie. Dodać pozostałe składniki i wymieszać. Wyrabiać ręką kilka minut aż ciasto będzie jednorodne i elastyczne (ciasto będzie rzadkie i klejące). Pod koniec wyrabiania dodać siemię lniane. Miskę przykryć folią spożywczą i odstawić w temperaturze pokojowej na około 1,5-2 godziny do pierwszego wyrośnięcia. W trakcie można dwa, trzy razy w odstępach co 40 minut złożyć ciasto, naciągając je ku górze i nakładając na środek. Keksówkę o wymiarach 24-26 cm nasmarować masłem i przełożyć do niej ciasto. Przykryć ściereczką kuchenną i odstawić do drugiego wyrastania na kolejne 1-1,5 godziny. Rozgrzać piekarnik do 220 st. C. Ciasto naciąć u góry. Wstawić keksówkę do piekarnika, zaparować i piec około 40-45 minut. Po tym czasie wyjąć chleb z piekarnika, następnie z foremki odstawić na kratkę do studzenia, aby odparował.

Przepisy Anety Łańcuchowskiej

Stir-fry z polskich superfoods’ów

Składniki:

Pasta tamarynowa:

30g suszonego tamarynowca

2 łyżeczki ksylitolu

Stir-fry:

300 g rostbeef’u wołowego

2 łyżki oleju rzepakowego

średniej wielkości czerwona cebula

2 ząbki czosnku

1 czerwona papryka

1/2 brokułu

1/4 młodej kapusty

2 marchewki

natka pietruszk,

garść orzechów włoskich

1 łyżka sezamu

1 łyżeczka płatków chili

Dodatki:

ryż brązowy

kasza gryczana niepalona

Przygotowanie:

Pasta z tamarynowca: suszonego tamarynowca zmiksować w blenderze, z dodatkiem wody i ksylitolu, na gładka masę.

Stir-fry: pokroić w drobną kostkę rostbeef wołowy. Cebulę pokroić w pióra.

Na rozgrzany olej rzepakowy do woka wrzucić cebulę, podsmażyć ją przez chwilę i dodać mięso. Całość smażyć około 2 minuty, następnie dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, łyżeczkę płatków chili oraz marchewkę, obraną ze skórki i pokrojoną w plasterki. Dodać brokuł, rozdrobniony na małe różyczki, pokrojoną w paski paprykę i młodą, posiekaną kapustę oraz, przygotowaną wcześniej, pastę z tamarynowca (dwie łyżki stołowe). Warzywa wraz z mięsem i pastą smażyć, cały czas mieszając, przez około 5 minut. Na koniec dodać posiekane orzechy włoskie. Po krótkim smażeniu, warzywa powinny być chrupkie. Warzywa można zjeść z wcześniej przygotowaną kaszą gryczaną lub ryżem. Danie posypać sezamem oraz natką pietruszki.

Sałatka z marynowanym burakiem, fetą i borówkami

Składniki:

3 młode buraki średniej wielkości

4 łyżki octu jabłkowego

2 łyżki oleju rzepakowego

sól morska, pieprz

2 garście borówki amerykańskiej

2 łyżki orzechów włoskich

2 plastry sera feta

listki mięty

Przygotowanie:

Buraki umyć, obrać i pokroić w bardzo cienkie plasterki, ułożyć je na głębokim talerzu, dodać olej rzepakowy, ocet jabłkowy, sól i pieprz. Całość wymieszać i przykryć rozciągliwą folią (stretch). Włożyć na godzinę do lodówki w celu zamarynowania. Po godzinie wyjąć buraki z lodówki

i wyłożyć na talerz. Całość posypać pokruszoną fetą, posiekanymi orzechami, borówkami amerykańskimi oraz listkami mięty.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana