Torcik kawowo-makowy - przepis
Składniki na biszkopt:
- 8 jajek,
- 25 dag mieszanki makowej z puszki (najlepsza do tego jest mieszanka Bakalland),
- odrobina prawdziwej wanilii,
- duża łyżka bułki tartej,
- łyżka miodu,
- starta skóra cytryny,
- olejek migdałowy,
- garść drobno posiekanych orzechów włoskich.
Składniki na masę kawowo-makowa:
- 3 jajka,
- 25 dag masła (prośba o masło dobrej jakości),
- 20 dag cukru,
- 3 łyżki kawy sypanej,
- wiśnie w syropie do ciast (drylowane).
Sposób przygotowania biszkoptu:
Jajka ucieramy z mieszanką makową z puszki, a następnie dodajemy odrobinę wanilii i około jedną dużą łyżkę bułki tartej. Do masy dodajemy łyżkę miodu, startą skórkę z cytryny, odrobinę olejku migdałowego i garść drobno posiekanych orzechów włoskich. Powstałą masę pieczemy jak biszkopt, aż do momentu, kiedy patyczek/wykałaczka będzie suchy/a.
Sposób przygotowania masy:
Jajka ucieramy na puszystą masę na garnku z gotującą się na gazie wodą. W tym czasie miksujemy masło, a ostudzoną masę jajeczną wlewamy powoli do masła, do tego dosypujemy cukier i trzy łyżki kawy sypanej. Powstały krem przekładamy między warstwami biszkopta i smarujemy cały tort z zewnątrz, a na wierzch układamy odsączone wiśnie.
Pieczarki faszerowane mięsem - przepis
Składniki:
- 8 dużych pieczarek,
- 0,5 kg mięsa mielonego,
- 3 jajka,
- łyżka bułki tartej,
- olej kujawski,
- sól, pieprz.
Sposób przygotowania:
Duże pieczarki obieramy ze skórki i usuwamy ogonki. Mięso mielone mieszamy z jednym jajkiem i doprawiamy solą oraz pieprzem, a następnie faszerujemy pieczarki. Na oleju podsmażamy pieczarki najpierw stroną z mięsem do dołu, a kiedy mięso się zarumieni, przekładamy je do góry nogami. Pozostałe ogonki pieczarek kroimy w kostkę i podsmażamy na osobnej patelni z posiekaną cebulką na oleju. Pieczarki przekładamy do naczynia żaroodpornego i zalewamy podsmażonymi kawałkami ogonków z cebulą. Wstawiamy do rozgrzanego na 180 stopni C piekarnika na około 20 minut.
Kapuśniak z prażochami - przepis
Składniki na prażochy:
- 1 kg ziemniaków,
- 500 g mąki pszennej,
- sól,
- łyżka masła,
- 300 g boczku,
- szklanka kefiru,
- szczypta pieprzu czarnego,
- olej roślinny np. rzepakowy.
Składniki na kapuśniak:
- 400 g żeberek wieprzowych,
- 500 g kiszonej kapusty (bez odciskania soku),
- 2 łyżki oleju roślinnego np. rzepakowego,
- spora cebula,
- 2 średnie marchewki,
- 2-3 ząbki czosnku,
- kawałek pora,
- kawałek selera,
- średnia pietruszka,
- łyżeczka kminku,
- 3-4 liście laurowe,
- 6-7 ziaren ziela angielskiego (na oko),
- łyżeczka suszonego majeranku,
- łyżeczka kminku,
- sól, pieprz.
Sposób przygotowania prażochów:
Ugotowane w osolonej wodzie ziemniaki odcedzamy, ale tylko połowę wody. Dodajemy do garnka mąkę i całość mieszamy (jeszcze na gazie). Następnie zdejmujemy prażochy z ognia i - jeśli pozostało w masie jeszcze trochę wody - to odlewamy.
Garnek z ziemniakami kładziemy na podłodze (ważna stabilna podstawa) i zaciskamy nogami. Mocno ubijamy (w szybkim tempie) ubijakiem do ziemniaków. Powstała konsystencja będzie najbardziej satysfakcjonująca, jak będzie klejąca. Podczas gotowania ziemniaków osobno smażymy na patelni boczek pokrojony w kostkę, opcjonalnie z łyżką masła. Masę układamy na talerzyk jak gałki lodów, polewamy tłuszczem i nakładamy skwarki boczku. Można podawać prażochy oddzielnie od kapuśniaka, ale można też zalać na głębokim talerzu kapuśniakiem.
Sposób przygotowania kapuśniaku:
Żeberka dzielimy na mniejsze kawałki i doprawiamy solą i pieprzem, a następnie podsmażamy na oleju roślinnym z każdej strony tak, aby się zarumieniły. Przekładamy je do garnka, a na tłuszczu po podsmażeniu mięsa pokrojoną w kostkę cebulę i poszatkowany por podsmażamy do zeszklenia się. Jak zauważymy, że cebula jest zeszklona, to dodajemy przyprawy (majeranek, kminek) oraz czosnek.
Patelnię odstawiamy po chwilę na bok. Do garnka z żeberkami dodajemy pokrojone warzywa (marchewka, pietruszka, seler), dodajemy także ziele angielskie, liście laurowe i zalewamy wodą. Gotujemy około pół godziny do momentu, kiedy mięso i warzywa będą miękkie. Następnie zawartość patelni z cebulą i przyprawami oraz dość drobno poszatkowaną kapustę kiszoną (wcześniej przepłukaną na sitku w zależności od tego, jak jest kwaśna i jak lubimy), dodajemy do garnka. Razem gotujemy jeszcze około pół godziny na małym ogniu, na pewno do momentu, kiedy kapusta zmięknie. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Warto uważać na przepłukanie kapusty, jeśli lubimy bardzo kwaśny kapuśniak, ale jeśli komuś zdarzy się przepłukać kapustę za mocno, zawsze może dodać trochę soku z kiszonej, odcedzonej wcześniej kapusty do zupy.
Zobacz także:
- Smaki dzieciństwa, czyli przepisy pełne dobrych wspomnień Andrzeja Polana
- Rafał Szatan i Matteo Brunetti opowiedzieli o kulinarnych koszmarach z dzieciństwa. "Na samą myśl mam ciarki"
- Smaki dzieciństwa Mateusza Gesslera
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Agnieszka Sienkiewicz-Gauer
Źródło zdjęcia głównego: Aleksandra Podedworna/Dzień Dobry TVN