Krem buraczany z mlekiem kokosowym
Składniki:
3 duże buraki
2 cm świeżego imbiru
2 ząbki czosnku
mały kawałek świeżej papryczki chili lub szczypta chili w proszku
duża puszka mleczka kokosowego
1 i 1/2 szklanki wody
2 łyżki soku z limonki
sól
pieprz
olej do smażenia
świeża natka kolendry lub pietruszki,
mały kawałek buraka pokrojony w paseczki
Przygotowanie:
Piekarnik rozgrzewamy do 200 st. C. Szorujemy buraki (nie obieramy!) i zawijamy je w folię aluminiową. Pieczemy przez 45-50 min. Upieczone buraki rozwijamy z folii i chwilę studzimy. Odcinamy im korzonki, kroimy na pół i kroimy w plasterki. Ćwiartkę buraka zostawiamy i kroimy w cienkie paseczki - będą nam potrzebne do wykończenia zupy.
Na dnie dużego garnka rozgrzewamy 3 łyżki oleju, dodajemy posiekany czosnek, posiekany imbir i posiekaną papryczkę chili (jeśli mamy zamiar użyć chili w proszku, dodajemy je na koniec, już po zmiksowaniu kremu). Smażymy wszystko przez minutę, następnie dodajemy pokrojone buraki i wszystko dokładnie mieszamy. Następnie dodajemy mleko kokosowe, wodę, płaską łyżeczkę soli i gotujemy przez 10-15 min. na niewielkim ogniu.
Zupę miksujemy na gładki krem, w razie potrzeby dodajemy więcej wody. Doprawiamy do smaku solą, pieprzem i sokiem z limonki. Jeśli chcemy użyć sproszkowanego chili, dodajemy je razem z resztą przypraw. Podajemy bardzo gorące z natką pietruszki lub kolendry oraz z cienkimi paseczkami buraka.
Sałatka z jarmużu z migdałami i jabłkami w klonowym sosie
Składniki:
pęczek jarmużu
1 twarde, kwaśne jabłko
1/3 szklanki migdałów
2 łyżeczki soku z cytryny
Składniki na sos:
3 łyżki oliwy lub innego oleju z pierwszego tłoczenia
3 łyżki musztardy
5 łyżek syropu klonowego
2 łyżki soku z cytryny
szczypta soli
Przygotowanie:
Wszystkie składniki sosu dokładnie mieszamy w małej szklance. Następnie obieramy jabłko i kroimy je w drobną kostkę, wsypujemy do miski i polewamy sokiem z cytryny - dzięki temu jabłko nie sczernieje i będzie przyjemnie chrupało. Rozgrzewamy dużą patelnię, wsypujemy na nią migdały i prażymy je przez ok. 1-2 min., następnie zdejmujemy z patelni i kroimy na mniejsze kawałki. Jarmuż dokładnie czyścimy, wyciągamy twarde łodygi i kroimy na małe kawałki. Do miski z jabłkami dodajemy jarmuż i posiekane migdały. Polewamy sosem i dokładnie mieszamy.
Tajska brukselka
Składniki:
1 kg brukselki
1 szklanka orzechów nerkowca
Sos:
2 ząbki czosnku
3 cm kawałek ostrej papryczki bez pestek
2 cm plaster imbiru
sok wyciśnięty z połowy limonki
2 łyżki bezglutenowego sosu sojowego lub sosu Tamari
2 łyżki oleju roślinnego
2 łyżeczki syropu klonowego, miodu lub szczypta cukru trzcinowego
Przygotowanie:
Dokładnie czyścimy brukselki, te bardzo małe zostawiamy w całości, a pozostałe kroimy na ćwiartki i połówki - im mniejsze kawałki, tym lepiej. W dużym garnku gotujemy osoloną wodę; kiedy zacznie wrzeć dodajemy brukselki. Musimy poczekać aż woda ponownie zawrze i od tego momentu gotujemy 5-7 min. Brukselki powinny być al dente, czyli lekko miękkie, ale wciąż kruche i chrupiące.
Ugotowane brukselki od razu odcedzamy, przelewamy lodowatą wodą i przekładamy na kilka minut do miski pełnej zimnej wody (najlepiej dodatkowo z kostkami lodu), następnie odcedzamy i odstawiamy. Dzięki temu brukselki nie stracą swojego pięknego, zielonego koloru oraz pozostaną chrupkie!
W tym samym czasie prażymy orzechy: na suchą, rozgrzaną patelnię wysypujemy orzechy nerkowca i prażymy je przez ok. minutę nieustannie mieszając. Odstawiamy na bok do przestudzenia.
Przygotowujemy sos: czosnek, papryczkę i imbir dokładnie siekamy lub rozcieramy w moździerzu. Dodajemy je do małej miseczki razem z pozostałymi składnikami sosu i wszystko dokładnie mieszamy.
W dużej misce łączymy odcedzone brukselki, orzechy nerkowca oraz sos. Wszystko porządnie mieszamy i gotowe.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN