Jak zrobić kiszony i konserwowy bób? To prostsze niż myślałaś

Jak zrobić kiszony i konserwowy bób? To prostsze niż myślałaś
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak młody bób!
Jak młody bób!
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce
Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce
Tak dojrzewają owoce egzotyczne w Polsce
Tak dojrzewają owoce egzotyczne w Polsce
Jak wybrać najlepsze przetwory owocowe?
Jak wybrać najlepsze przetwory owocowe?
Kaktusy - dzieci Słońca
Kaktusy - dzieci Słońca
Bób to doskonała zdrowa przekąska w letnim sezonie. Nie traci walorów smakowych w postaci mrożonej i suszonej, ale można z niego również robić weki. Przetwory z bobu to ostatnio popularny pomysł na wypełnienie spiżarni.

Właściwości odżywcze bobu

Bób jest sycący, mimo że ma niewiele kalorii (76 kcal/100 g). To warzywo jest także wyjątkowo bogate w wartości odżywcze. Zawiera dużo błonnika pokarmowego (5,8 g/100 g) i białka (7,1 g/100 g), a także minerały: sód, żelazo, miedź, magnez. Jest idealnym składnikiem zbilansowanej diety osób odchudzających się, wegetarian i nie tylko. Więcej o właściwościach bobu tutaj.

Jakie przetwory zrobić z bobu? Inspiracje i przepisy

Bób można konserwować i kisić. Jest to nieskomplikowane, a przetwory z bobu mają oryginalny smak. Ważne: jeśli ugotowany bób przed wekowaniem przelejemy zimną wodą, zachowa świeży, zielony kolor. Oto popularne metody zachowania smaku bobu na dłużej.

Bob konserwowany - przepis

Podstawowe dodatki do bobu w zalewie octowej to: kilka ząbków czosnku i ziaren gorczycy, kawałek korzenia chrzanu, łyżeczka kminu włoskiego, kilka gałązek kopru lub kolendry. Ale można dodać także łyżeczkę kminu i mały kawałek papryczki chili oraz jedną pokrojoną w plastry cebulę, by wzmocnić smak przetworów.

Oto jak przygotować zalewę: w garnku zagotowujemy litr wody z octem spirytusowym (100 ml), łyżką cukru, 3/4 łyżki soli z dodatkami.

Ugotowany i przestudzony przekładamy do wyparzonych i osuszonych słojów i zalewamy wrzącą marynatą do wysokości 2/3. Słoiki należy od razu zakręcić i pasteryzować, gotując je przez ok. kwadrans.

Przepis na kiszony bób

Ugotowany bób przekładamy do słoja, a następnie dodajemy do niego te same składniki, co do kiszenia ogórków, a więc kilka ząbków czosnku i ziaren gorczycy, kawałek korzenia chrzanu, kilka gałązek kopru. Zalewamy chłodną solanką, przygotowaną w proporcjach łyżeczka soli na litr wody. Zamknięty słój odstawiamy w ciepłe miejsce.

Bób wekowany tym sposobem jest gotowy już po kilku dniach. Dobrze jest przechowywać go w lodówce, jeśli ma być jedzony od razu po ukiszeniu. Jeśli jednak chcemy przechowywać go dłużej, wymaga pasteryzacji.

Jak przygotować bób w solance? Poznaj prosty przepis

Solanka to jedna z najprostszych metod utrwalania warzyw. Można ją zastosować także do bobu. Przygotowujemy ją w proporcjach łyżeczka soli na litr wody. Bób do takiego wekowania najlepiej ugotować na parze, zwracając uwagę na to, by nie był za miękki. Po przelaniu go zimną wodą i odsączeniu należy przełożyć warzywo do słoików i zalać przestudzoną solanką. Następnie pasteryzować.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!