Sezon na czereśnie. Jak zachować ich smak na dłużej?

Dlaczego trzeba myć owoce i warzywa?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czereśnie to pyszne i bardzo zdrowe owoce, które pojawiają się latem. Co zrobić, by cieszyć się ich smakiem dłużej? Podpowiadamy sprawdzone pomysły, dzięki którym nieprzetworzone czereśnie mogą towarzyszyć nam przez cały rok.

Lato to wspaniały czas słonecznych dni, wakacyjnych podróży i pysznych, sezonowych warzyw i owoców. Zaliczają się do nich świeże czereśnie, które pojawiają się pod koniec maja i dostępne są mniej więcej do połowy lipca. Niestety, ich sezon jest krótki, nad czym ubolewa wielu miłośników tych owoców. Okazuje się jednak, że istnieją sposoby na zaspakajanie czereśniowej tęsknoty poza sezonem. I nie chodzi o przetwory.

Najpopularniejszą metodą jest mrożenie, ale czereśnie dobrze smakują również w postaci suszonej. Obie formy pozwalają na zdrowe i pozbawione cukru ich przetwarzanie z zachowaniem wszystkich cennych wartości odżywczych.

Wartości odżywcze czereśni

Czereśnie praktycznie w większości składają się z wody, dzięki czemu stanowią świetnie nawadniającą przekąskę w upalne dni. Poza tym są bogate w potas i witaminy z grupy B (głównie witaminę B5), witaminy A i C. Zawierają również przeciwutleniacze, które zwalczają wolne rodniki, a w konsekwencji opóźniają proces starzenia. Co ciekawe, mają w sobie również jod, który wspiera prawidłową pracę tarczycy.

Sposoby na przechowywanie czereśni

Jak mrozić czereśnie?

Ta propozycja może się wydawać oczywista. Zamrożenie to zdecydowanie najprostszy sposób na dłuższe przechowanie żywności, nie tylko sezonowych owoców. Poza tym czereśnie można mrozić w ich zwykłej formie, bez żadnych dodatków czy obtaczania cukrem. Co prawda nie będą identyczne, jak te prosto z drzewa czy pobliskiego targu, ale zachowają swój smak i można je umieścić w cieście czy koktajlu.

Aby prawidłowo zamrozić czereśnie, należy wcześniej je umyć, osuszyć i usnąć ze środka pestki. Następnie ułożyć na szerokiej tacce lub talerzu i włożyć poziomo do zamrażarki. Gdy już się schłodzą, można bezpiecznie przesypać je do pojemnika lub woreczka i przechowywać dalej w zamrażarce przez około 12 miesięcy.

Jak suszyć czereśnie?

Suszone czereśnie to niskokaloryczna, bardzo zdrowa przekąska, którą można zjadać samodzielnie lub w połączeniu z innymi rzeczami, np. dodać do musli, płatków czy ciasta. Przed suszeniem czereśnie należy umyć i usunąć z nich pestki.

Piekarnik należy nagrzać do 60℃. Owoce ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczenie powinno trwać co najmniej 5 - 6 godzin. Owoce mają stać się całkowicie suche. Tak przygotowane można przechowywać w szczelnym pojemniku, w chłodnym i ciemnym miejscu nawet przez rok.

Zobacz także:

Zobacz video: Sezonowe przysmaki. Jakie owoce jeść latem?

x-news

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: mikroman6/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości