Przepisy kulinarne

Największe błędy przy kiszeniu ogórków małosolnych. Daria Ładocha zdradza swój trik

Przepisy kulinarne

Ogórki małosolne nie jest łatwo zrobić. Popełniamy sporo błędów, a wystarczy znać kilka podstawowych zasad, by cieszyć się doskonałym smakiem. Jakie wybrać ogórki, jaką sól użyć i czy powinno się moczyć je przed kiszeniem? Do listy błędów Daria Ładocha dorzuciła swój pomysł na idealne ogórki.

Ogórki małosolne - jakich błędów unikać przy kiszeniu?

Gdy ogórki pojawiają się w sklepach i na targach, miłośnicy kiszenia są w siódmym niebie. Nie ma nic lepszego niż świeżo ukiszony ogórek, który można zjeść z kanapką z serem czy swojską wędliną. Przepis często wydaje się banalny, cóż więcej potrzeba niż woda, ogórki, sól i koper? To jednak w szczegółach tkwi sukces, warto więc wiedzieć, na co zwracać uwagę i jakich błędów nie popełniać.

1. Jak wybrać dobre ogórki do kiszenia?

Ogórki powinny być podobnej wielkości, ale przede wszystkim nie mogą być przenawożone. Jędrne i chrupkie warzywo, które pęka nam w dłoniach, to gwarancja, że nasza praca nie pójdzie na marne. Czasem ogórki są zbyt napęczniałe albo – co gorsza – zbyt suche, białe i gąbczaste w środku. To może świadczyć, że jest to zła odmiana albo podlana zbyt dużą ilością nawozów. Jaki będzie efekt? Ogórki, zamiast się kisić, zaczną gnić.

2. Jakie naczynie wybrać?

Słoik czy kamienny dzban? Nie ma właściwie wskazań, że tylko jeden wybór jest prawidłowy. Bardziej chodzi o to, że naczynie ma być absolutnie czyste i suche, najlepiej je wcześniej wyparzyć. Kluczowe jest również układanie ogórków w naczyniu. Nie mogą być zbyt ściśnięte, bo za mało będą miały zalewy, nie może też być za dużo przestrzeni pomiędzy nimi.

3. Mycie ogórków i moczenie

Mało kto pamięta o tym, żeby ogórki oprócz mycia, najlepiej szczotką, również moczyć. I to najlepiej kilka godzin w zimnej wodzie. Do kiszenia warto używać także wody twardej i nie przegotowywać jej.

4. Używamy złej soli

Niektórzy kombinują z różnymi rodzajami soli, a cały sekret tkwi w tym, że im prościej, tym lepiej. Przekonała się o tym Daria Ładocha, trenerka kulinarna w Instytucie Sztuki Kulinarnej w Warszawie oraz ekspertka z dziedziny zdrowego żywienia. - Musi być zwykła sól. Ja raz robiłam na bazie soli himalajskiej i niestety ogórki nie wyszły – przyznaje w rozmowie z dziendobry.tvn.pl.

5. Jakie dodatki dodać do ogórków małosolnych?

Co kucharka, to inny przepis. Podstawą jednak, jak twierdzi w rozmowie z nami Daria Ładocha, jest… dobry chrzan, koniecznie w korzeniu.

Oprócz tego warto oczywiście dodać: koper i czosnek, natomiast zasadą jest to, by ilość przypraw stanowiła zaledwie 5 proc. składu zalewy.

6. Jak długo trzeba kisić ogórki małosolne?

Miłośnicy ogórków często nie mogą doczekać się, kiedy będą mogli zjeść swoje kulinarne dzieło. Czekają kilka dni, żeby cieszyć się małosolnymi ogórkami. Okazuje się, że w czasie upałów proces kiszenia następuje szybciej i jak zapewnia Daria Ładocha, można już następnego dnia wyciągać ze słoika ogórki. - By przerwać proces, by się nie ukisiły zupełnie, trzeba je włożyć do lodówki - radzi ekspertka kulinarna.

Zobacz także:

Przepis na idealne ogórki małosolne. Przygotuj je z Piotrem Kucharskim

Ogórki małosolne bez tajemnic

Małosolne czy kiszone?

Obejrzyj również: Przepis na idealne ogórki małosolne

Autor: Ewa Podleśna-Ślusarczyk

Pozostałe wiadomości