W tłusty czwartek część osób zamiast kupować w cukierniach i piekarniach słodkie przysmaki, woli przygotować własne pączki. Jest wiele zasad ich wykonywania, np. powinny mieć jasną obwódkę. Jednak co zrobić, aby mieć pewność, że w środku będą dobrze wypieczone, a nie surowe? Podpowiadamy.
Pączki i tłusty czwartek
Pączki i tłusty czwartek
Jak długo smażyć pączki, żeby nie były surowe?
Pączki smaży się od 1,5 do 3 minut, w zależności od dwóch czynników - wielkości pączka i rozgrzania oleju. Tłuszcz powinien mieć temperaturę około 170-180 stopni Celsjusza. Można ją sprawdzić za pomocą termometru kuchennego lub wrzucając odrobinę surowego ciasta. Jeśli na jego powierzchni wytworzą się bąbelki - można smażyć.
Im pączek większy - tym więcej czasu potrzebuje. Najdłużej trwa smażenie pączków z nadzieniem, a te powinny być w oleju przez około 3 minut. Chyba, że... przewrócą się same. To sytuacja idealna, jednak nie zawsze tak jest.
Samoprzewracające się pączki, czyli kiedy pączek jest dobrze wysmażony i nie jest surowy
Część osób mogła słyszeć historię o samoprzewracających się pączkach. Według naszych babć gotowy już przysmak sam obróci się w odpowiednim momencie. Nie ma wtedy powodu go na siłę obracać, gdyż z tej strony jest już dobrze wysmażony.
Wbrew pozorom nie jest to ani legenda, ani mit. Właściwie wyrobione ciasto na pączki - odpowiednio wyrośnięte, będzie się samo przewracać Dobrze napowietrzone i luźne ciasto sprawi, że nagromadzone powietrze wewnątrz wypchnie pączka, a ten odwróci się na mniej nagrzaną i wysmażoną stronę. Jest też duża szansa, że powstanie wtedy pożądana obwódka. To właśnie znak, że pączki są idealnie wysmażone i na pewno nie będą surowe w środku.
Czego unikać przy smażeniu pączków, żeby nie były surowe w środku?
Przede wszystkim należy unikać zbyt wysokiej temperatury tłuszczu, na którym smażymy. Można to sprawdzić termometrem lub obserwując. Jeśli pączki bardzo szybko robią się ciemnobrązowe - to znak, że olej jest zbyt gorący. Także, jeśli widzimy unoszącą się znad garnka parę, to znak, że należy zmniejszyć temperaturę.
Zbyt szybkie smażenie pączków skutkuje tym, że są one dobre jedynie na zewnątrz, a wewnątrz będzie surowe ciasto. Dlatego tak ważne jest dbanie o odpowiednią temperaturę.
Należy też nakładać pączki na rozgrzany tłuszcz w taki sposób, aby nie było ich za dużo. Nie powinny się ze sobą stykać, ani też dotykać dna naczynia. Tylko wtedy uda się nam osiągnąć efekt samoistnego przewrócenia się.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Pączki domowe na słodko i wytrawnie - najlepsze przepisy na tłusty czwartek i nie tylko
- Skąd się wzięły pączki i które są najlepsze, a jakich lepiej unikać? Robert Makłowicz i Katarzyna Bosacka o tłustym czwartku
- Pączki z Podlasia. W czym tkwi ich sekret?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: beszamel.se.pl/kobieta.interia.pl
Źródło zdjęcia głównego: daniele russo/Getty Images