Dorsz - jak przyrządzić? Jak wybrać? Porady i przepisy na dorsza

Dorsz
Jak przygotować dorsza?
Źródło: Anna Kurzaeva/Getty Images
Jak smacznie przyrządzić dorsza? Czy dorsz bałtycki jest zdrowy? Co można zrobić z dorsza? Przepisy na dorsza: dorsz smażony, pieczony, na parze.

Dorsz atlantycki a dorsz bałtycki. A może norweski? Czym się różnią?

Dorsz atlantycki to ryba, która występuje jako podgatunek m.in. w Morzu Bałtyckim - wtedy nazywamy go dorszem bałtyckim. Dorsz norweski czy bałtycki? Norweskie dorsze są większe niż bałtyckie. Nawet nad polskim morzem możemy mieć problem z kupieniem dorsza bałtyckiego. A to dlatego, że czas wakacji to okres tarła. Świeżego dorsza bałtyckiego dostaniemy poza lipcem i sierpniem.

Istnieją podobne ryby nazywane dorszem: czarniak (właściwości ma te same, nieco intensywniejszy smak i ciemniejsze mięso), łupacz czy rdzawiec. Należą do rodziny dorszowatych.

Dorsz - biały, szary czy żółtawy?

Jak wybrać świeżą rybę:

  • zapach dorsza może być intensywny, ale świeża ryba nie pachnie nieprzyjemnie;
    • wygląd dorsza: skóra nie może być uszkodzona, krew powinna być jasnoczerwona, nie brązowa, mięso zwarte i jędrne w kolorze białym - szare lub żółtawe mięso dorsza oznacza, że ryba jest nieświeża;
      • smak dorsza - o tym, czy ryba była nieświeża możemy się zorientować dopiero po przygotowaniu - kwaskowaty smak oznacza, że nie jest pierwszej świeżości.

        Jeśli kupujemy świeżego dorsza, warto go ścisnąć - jeśli był mrożony, wyleje się z niego woda. Świeżo złowiony dorsz może być pokryty śluzem. Czy dorsz jest hodowlany? Tak, istnieją hodowle dorsza w Norwegii, Islandii i Wielkiej Brytanii.

        Zdrowa dieta

        Źródło: Dzień Dobry TVN
        Jedzenie w biegu nam szkodzi
        Jedzenie w biegu nam szkodzi
        Dieta na wysoki cholesterol
        Dieta na wysoki cholesterol
        Czas a dieta
        Czas a dieta

        Sposób na mrożonego dorsza

        Dania z dorsza mrożonego nie są złym pomysłem, gdyż proces mrożenia eliminuje drobnoustroje z ryby. Skutecznym trikiem, aby mięso mrożonej ryby smakowało zupełnie jak świeże jest powolne rozmrażanie. Robimy to w ten sposób, że z zamrażarki przekładamy zamrożonego dorsza do lodówki i trzymamy tam dwa dni. Dopiero potem przyrządzamy.

        Nigdy nie mrozimy raz rozmrożonej ryby. Trzeba jednak uważać przy zakupie, aby waga glazury (czyli zamrożonej wody) nie zawyżyła ceny dorsza.

        Dorsz pieczony w piekarniku

        Filet z dorsza to sposób na szybki obiad. Przyrządzenie dorsza trwa chwilkę, bo gotowa, wyfiletowana ryba jest szybka w obróbce, a pieczony dorsz to jeden ze zdrowszych pomysłów na obiad.

        Jak przygotować dorsza w piekarniku :

        • nacieramy rybę oliwą z przyprawami, np. wyciśniętym czosnkiem, słodką papryką i solą;
          • układamy rybę na blaszce wyłożonej papierem lub folią do pieczenia.

            Jak długo piec filet z dorsza? Przy niewielkich filetach wystarczy 10-20 minut w 200 st. C. Pieczony dorsz (tusza) wymaga z kolei 40 minut. Warto sprawdzać rybę widelcem jeszcze przed czasem, bo wiele zależy od grubości fileta czy tuszy. Dorsz z piekarnika dobrze smakuje z pieczonymi ziemniakami i koperkiem.

            Dorsz smażony - przepis

            Jak usmażyć dorsza? Przepis na dorsza w panierce to klasyka - pokrywamy rybę jajkiem i bułką tartą i wrzucamy na patelnię. Ale jest też zdrowszy przepis na dorsza smażonego, wystarczy wrzucić go na patelnię pełną sosu - np. pomidorowego (łyżka oliwy, cebula, puszka pomidorów, łyżeczka cukru i sos sojowy). Ryba ugotuje się w ok. 10-15 minut. Doprawiamy solą, pieprzem, tymiankiem. Może w tym roku to będzie zdrowy i pyszny dorsz na wigilię?

            Jak przygotować dorsza na parze?

            Jak najlepiej przyrządzić dorsza? Najzdrowszą opcją jest dorsz na parze. Warto go wcześniej zamarynować przez 2 godziny w lodówce, np. w przyprawie do ryb. Co do dorsza ugotowanego na parze? Dobrym dodatkiem będzie koperek i cytryna. Do dorsza na parze pasuje np. fasolka szparagowa, ziemniaki, ryż. To przepis na dorsza dietetycznego, odpowiedniego także dla osób z nadciśnieniem czy kobiet w ciąży.

            Zobacz wideo: Karp koi - przyjaciel na całe życie

            Karp koi - przyjaciel na całe życie
            Wielkopolskim Chocimiu istnieje jedna z największych na świecie hodowli tego karpia. Jest pożądaną ozdobą przydomowych stawów.
            Źródło: Dzień Dobry TVN

            Dorsz - czy jest zdrowy? Właściwości i wartości odżywcze

            Czy dorsz jest zdrowy? Oczywiście, i to nawet bardziej niż wiele ryb. Dorsz atlantycki - wartości odżywcze:

            • aż 18 proc. białka (rzadkość u ryb);
              • bardzo mało, bo tylko 3 proc., tłuszczu;
                • wysoka zawartość jodu, wapnia, fosforu, selenu;
                  • witaminy: B3, B6, B12, D3 i A;
                    • w 100 g dorsza jest zaledwie 82 kcal.

                      Właściwości dorsza i składniki odżywcze w nim zawarte czynią z niego rybę dietetyczną i dobrą dla sportowców. Dorsz to jedna z ryb zalecanych dla kobiet w ciąży i planujących dziecko.

                      Dorsz wędzony - czy jest zdrowy?

                      Tak jak w przypadku każdej intensywnej obróbki termicznej, dorsz wędzony jest pozbawiany 40-60 proc. składników odżywczych, w tym cennych kwasów tłuszczowych. W porównaniu z dorszem na parze czy z piekarnika dorsz wędzony jest mniej zdrowy. Ale np. smażenie dorsza na oleju słonecznikowym pozbawia go wszystkich kwasów omega-3. Wtedy dorsz wędzony będzie lepszym wyborem.

                      Dorsz wędzony elektrycznie będzie zdrowszy niż wędzony naturalnie, a to ze względu na obecność substancji smolistych i rakotwórczego benzo(a)pirenu w tym drugim. Wędzenie zimnym dymem oznacza, że mniej szkodliwych substancji dostaje się do mięsa.

                      Bibliografia:

                      • Zuzanna Płończak "Dorsz dorszowi nierówny, czyli jak kupić i zjeść dobrą rybę nad Bałtykiem" [w:] "Gazeta Wyborcza Trójmiasto";
                        • Ewa Tomkowska "Czy wędzone ryby są zdrowe" [w:] "Gazeta Wyborcza. Tylko Zdrowie";
                          • "Normy żywienia dla populacji Polski", red. prof. dr hab. n. med. Mirosław Jarosz.

                            Zobacz także:

                            Autor: Adrian Adamczyk

                            Źródło zdjęcia głównego: Anna Kurzaeva/Getty Images

                            podziel się:

                            Pozostałe wiadomości