Dlaczego pączki powinny mieć jasne obwódki? Jak je zrobić?

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
gazeta.pl
Świeżo upieczone pączki

Najlepsze pączki, to te z obwódką? Być może spotkaliście się z takim stwierdzeniem. Prawdziwe polskie pączki, powinny mieć jaśniejsza obwódkę w połowie. Dlaczego? Jak się ją robi? Podpowiadamy.

Obwódka na pączku - dlaczego powinna być i o czym świadczy?

Pączek z obwódką będzie najsmaczniejszy i idealny, to nie jest przesadzone zdanie. Jej obecność świadczy o tym, że ciasto zostało idealnie wyrobione, a po upieczeniu będzie rozpływać się w ustach. Dlaczego? Tradycyjne pączki smaży się w głębokim oleju. Jeżeli ciasto jest odpowiednio wyrobione i puszyste, to w tłuszczu zanurza się 1/3 ciasta. Po przewróceniu pączka, aby usmażył się na drugą stronę znów zamacza się jedynie 1/3 ciasta i w ten sposób powstaje obwódka mniej na wysokości połowy.

Przepisy Andrzeja Polana

Kulinarna podróż z Polanem
Kulinarna podróż z PolanemDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Jak zrobić, żeby pączek miał jasną obwódkę?

Żeby podczas pieczenia powstała obwódka należy odpowiednio wyrobić ciasto. Kluczem do idealnych pączków jest odpowiednie napowietrzenie ciasta. Odbywa się to poprzed długie ręczne wyrabianie lub przy użyciu robota kuchennego ze specjalnym hakiem do wyrabiania ciast. Kolejnym krokiem jest odstawienie ciasta, aby wyrosło, minimum przez godzinę. Po tym czasie ciasto jeszcze raz się zagniata i formuje pączki.

Kluczowa jest również temperatura tłuszczu, w którym smaży się pączki. Ciasto trzeba kłaść na tłuszcz rozgrzany do 180 stopni Celsjusza, nie mniej, nie więcej. Kiedy kładzie się pączek powinien on lekko zanurzyć się w tłuszczu (na wysokość 1/3) i zacząć smażyć. Powinno sie stale kontrolować temperaturę oleju. Nie ma jednak znaczenia, czy wybierzemy olej roślinny czy smalec. Prawdziwie tradycyjne pączki robiono jednak na tym drugim tłuszczu.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: Dar1930/Getty Images

Pozostałe wiadomości