Racuszki z jabłkami i kefirem
Składniki na racuchy:
- ¼ kostki masła
- 2 jajka
- 3 łyżki cukru
- ½ łyżeczki soli
- 400 g gęstego kefiru
- 2 jabłka
- 2 marchewki
- 1 pomarańcza
- 2 ½ szklanki mąki
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Jak przygotować racuchy?
- Masło roztapiamy (w garnuszku lub w mikrofalówce) i odstawiamy do lekkiego przestygnięcia.
- W dużej misce mieszamy ze sobą dokładnie jajka, cukier i sól. Dodajemy kefir, mieszamy ponownie. Do mokrych składników trafiają również starte na grubych oczkach tarki jabłka, marchewka (starta na drobnych oczkach) i skórka z wyparzonej we wrzątku pomarańczy (starta na najdrobniejszych oczkach). Mieszamy.
- W drugiej misce łączymy ze sobą mąkę, sodę i proszek do pieczenia, po czym dodajemy do masy w drugiej misce i łączymy bardzo krótko, tylko do czasu aż nie widzimy dużych grudek mąki. W tym momencie dobrze byłoby odstawić ciasto na około pół godziny.
- Następnie zaczynamy smażenie. Racuszki można smażyć na suchej patelni na niewielkim ogniu (na złoto z obu stron), albo dodać na patelnię odrobinę masła i dopiero wykładać masę. Placuszki smażone na tłuszczu będą miały bardziej chrupiące brzegi.
- Podajemy na ciepło z cukrem pudrem, lukrem pomarańczowym, roztopioną gorzką czekoladą, z owocami albo same – są tak pyszne, że dodatki nie są obowiązkowe.
Orientalny indyk z jabłkami
Składniki na indyka z jabłkami:
- ½ kg mięsa z piersi indyka (ewentualnie kurczaka)
- ok.4 cm kawałek świeżego imbiru
- 1-2 ostre papryczki chilli
- 7 łyżek sosu sojowego
- 6-7 gałązek selera naciowego
- ½ kg kwaskowatych, twardych jabłek
- 2 łyżki soku z cytryny
- 3 łyżki oleju
- 1 szklanka bulionu
- 4 łyżki słodkiego sosu chilli
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- do podania - ryż basmati, natka kolendry, sezam
Jak przygotować indyka z jabłkami?
- Mięso kroimy w cienkie paski i wkładamy do naczynia, w którym będzie się marynowało. Obrany kawałek imbiru siekamy drobniutko lub ścieramy go na tarce wprost do mięsa, to samo robimy również z papryczkami chilli. Dolewamy także sos sojowy i odstawiamy tak przygotowanego indyka na około 1-2 godziny. Pod koniec marynowania mięsa zajmujemy się resztą składników.
- Selera naciowego kroimy w plasterki. Jabłka obieramy, pozbawiamy gniazd nasiennych i kroimy w cienkie ósemki lub półplasterki. Mieszamy z sokiem z cytryny i wracamy do mięsa.
- Indyka odsączamy z marynaty i podsmażamy na oleju na dużej patelni lub woku. Ważna uwaga przy smażeniu mięsa - gdy już trafi na patelnię i dotyka jej powierzchni nie mieszamy go, nie obracamy co chwilę, tylko dajemy mu się przysmażyć. Do podsmażonego indyka dodajemy selera naciowego i smażymy jeszcze chwilkę. Następnie na patelnię wlewamy bulion (drobiowy lub warzywny), sos słodko-ostry, zalewamy szklanką wody wymieszaną z kostką rosołową, dolewamy sos słodko-ostry i dusimy pod przykryciem około 10 minut.
- Po tym czasie dokładamy jabłka i dusimy jeszcze kilka minut. Jabłka nie mogą zbytnio zmięknąć. Marynatę, w której przebywało mięso mieszamy dokładnie z mąką ziemniaczaną, wlewamy na patelnię i mieszamy aż sos zgęstnieje. Indyk najlepiej smakuje z ryżem, posypany świeżą kolendrą i podprażonym sezamem.
Szarlotka po amerykańsku
Składniki na szarlotkę:
- 125 g masła
- 100 g smalcu
- 400 g mąki pszennej (najlepiej krupczatki)
- 1 łyżka cukru
- 1/4 łyżeczki soli
- 1 1/2 kg kwaskowatych jabłek (np. kortland, gala, jonagold, granny smith)
- 2 łyżki soku z cytryny
- 3 łyżki mielonych migdałów (zamiennie - 1 1/2 łyżki mąki)
- 1/2 szklanki brązowego cukru
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- 1 szczypta gałki muszkatołowej
- 1 szczypta mielonych goździków
Jak przygotować szarlotkę?
- Z zimnego masła pokrojonego w kostkę, smalcu, mąki, cukru i soli szybko zagniatamy kruche ciasto. Tłuszcz wcieramy w mąkę, aż uzyskamy konsystencję mokrego piasku. Następnie zagniatamy ciasto w kulę. Jeżeli mamy z tym problem możemy dodać 1-2 łyżki lodowatej wody. Ciasto dzielimy na 2 części (2/3 porcji i 1/3 porcji). Każdą z części formujemy w kształt dysku, owijamy folią spożywczą i chłodzimy w lodówce.
- W tym czasie szykujemy jabłka - obieramy je, kroimy w ósemki, pozbawiamy gniazd nasiennych i kroimy w plastry. Mieszamy z sokiem z cytryny, mielonymi migdałami, brązowym cukrem i przyprawami.
- Wracamy do ciasta. Większy dysk wałkujemy na wielkość formy do pieczenia (idealna będzie ceramiczna forma o wyższych brzegach) zostawiając około 2 cm zwisającego ciasta. Ciasto wkładamy do naczynia i wałkujemy mniejszą porcję. Gdy będzie miała średnicę formy wycinamy z niej paski.
- Jabłka układamy na cieście w formie i dekorujemy paskami z ciasta. Wstawiamy do pieca nagrzanego do 180oC na około godzinę. Jeżeli ciasto zbytnio się przypieka od góry luźno okrywamy je folią aluminiową.
Zobacz także:
- Dynia makaronowa - kiedy ją zbierać i co można z niej zrobić. Prosty przepis na wegańskie spaghetti z dyni
- Uczestnicy programu "MasterChef" w kuchni Dzień Dobry TVN. Jak zakończyła się rywalizacja o "złotego fartucha"?
- Ciasto ucierane ze śliwkami. Jesienny przepis idealny
Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.
Autor: Jola Marat
Źródło: Katarzyna Bukowska
Źródło zdjęcia głównego: Karolina Rybińska/Dzień Dobry TVN
podziel się: